Orezivanje voća

@oktopod

Idi na temu o kajsiji, nekoliko puta sam postovao na temu rezidbe, vreme, tehnika, način! I mislim da je krajnje lepo objašnjeno! :ppozdrav:
 
Bem li ga nema teme a samo dve strane o voćarstvu... :D

Hteo sam da napravim jednu temu koja bi se zvala npr "Aktuelno!!!" i da tu kad nečemu dođe vreme da se radi, lepo neko objavi...
Znači ja ih sad tamo upisao "vreme je prskanju, evo teme...link..." i tako svake godine u ovo vreme, pa prosto pretplatom na tu temu mogu ljudi kao ja kojima još kalendar i to nisu ušli u mali mozak da ne brinu da li će nešto zaboraviti, šta mislite?
 
Vocar je napisao(la):
Radikalke = velike makaze?

E moj Vocar ...Nisi znao sta su radikalke....Izvanredne su za "zapustene" voznjake'.Postavis semu razvonjog oblika ispred sebe. i "kolji kume"... a ako su slabe tu je i "motorna" stilovka...kao tesko orudje.... :haha: :haha: ::svaka cast:: ::svaka cast:: ::svaka cast::

Misa

P.S. idem sada,u subotu, da objasnim jednom mom prijetelju,koji je "malo"zapustio sljivar,da mu objasnim od kojeg se drveta prave "drvene viljuske"...nosim i stilovku testeru...sljive kao metle gradinare...po 4-5 metara, a sve cacansa rodna, lepo formirana, ali zapustena 3-4 godine
 
Čim se tu motorka mora umešati, jasno mi je na šta liči taj šljivik. Ja bih pre traktor upalio, pa sve to počupao! :D
 
FruitBoy je napisao(la):
Čim se tu motorka mora umešati, jasno mi je na šta liči taj šljivik. Ja bih pre traktor upalio, pa sve to počupao! :D

Jedina solucija :haha:? :sta: :sta: :sta: :sta:Ili :haha:? Daj malo bolje objasnjenje..oko rezidbe..zapustenih vocnjake.. to je cinjenicno stanje u Srbiji a sorte su sa sertifikatom (sertifikati stoje u vikendicama i citljivi su ,a vocke i dalje radjaju) itd...ma nije tvoje,rusi, traktor itd.., pogledaj tvoju dedovinu ..pa, polako,traktor..Daj nam "bolje resenje"...ima li ga "O BOZE ",vapi narod
 
dace oni resenje,samo se malo zanesu jer su profi vocari pa zaborave trenutno da prebace film na nas koji hocemo da vratimo sliku sljivara kakav je bio dok su nasi stari bili sa nama. ja sam orezao desetak mojih ranki koje su po pet metara visoke,sa sto grana,ne zna se odakle koja izbija.i to na nacin koji su mi ovde preporucili,prozracivanje,uklanjanje vodopija,blaga korekcija grana.siguran sam da ce imati efekta jer sam nasao u sljivaru ranku koja je prirodno prozracena,nacickala je rodne pupoljke.tako ce i ove sto sad prozracujem dogodine.samo sporo ide rezanje,neiskustvo,zapusteno..polako,bitno je da se radi :ppozdrav:
 
@dfiskal
čio si šta treba da se uradi. Proređivanje krune pre svega, uklanjanje bolesnih i slomljenih grana, ostavljati relativno mlad prirast povoljan po položaju. Ukloniti sve grane koje rastu uspravno i na dole, prednost dati onima koje rastu u stranu. Naći odgovarajuću granu za produžnicu i prema njoj se orjentisati u svim pogledima. Ona je glavna, ona je vodilica. Ima na ovoj i nekim drugim temama detaljno opisano kako rezati zapuštena stabla. Veće preseke obavezno premazati kalem voskom ili drvofixom!
Jasno? :D
 
Kao dan :D

Evo i ja danas zavriso sa Stenleykama i Cacankama okreso sam ih samo tako :haha: :haha: :haha:

Ostalo mi je jos jabuke i kruske...a bogami i traktor granja od sljive
 
Posceo si ko moja zena :haha: :haha: :haha:
Post je spojen: [time]1299604046[/time]
_________________________________________________
Jos kaze ko zna sta ti radis ceo dan u vocnjaku, reko ja ceo dan kresem cacanke moje :haha: :haha: :haha:
 
Dragojlo je napisao(la):
Kao dan :D

Evo i ja danas zavriso sa Stenleykama i Cacankama okreso sam ih samo tako :haha: :haha: :haha:

Ostalo mi je jos jabuke i kruske...a bogami i traktor granja od sljive

E moj dragi Dragojlo ti si isti kao moj komsija Stefa, oce da kiti jelu , pa Bog, a Jul mesec, dok mi ne ukapirasmo da on oce da "kiti" komsinicu Jelu.. itd...Fruitboy sve je to ok,sto ti napisa , ali,odgovor dobih na tvoje pitanje, koje je u sustini bilo, "da li se moze menjati uzgojni oblik u toku zivote jedne obicne sadnice, pa makar ona bila i sljiva, jabuka" ..itd, a ti mi odgovori... "ne moze ili prati uzgojni oblik " ,ili vec...a ja resio da probam....odnosno vec je probano na malom "uzorku" i to "radi",ali malo se ceka na dobar rod, 1-2 godine.. moje iskustvo...


Post je spojen: [time]1299607638[/time]
_________________________________________________
Dragojlo je napisao(la):
Posceo si ko moja zena :haha: :haha: :haha:
Post je spojen: [time]1299578846[/time]
_________________________________________________
Jos kaze ko zna sta ti radis ceo dan u vocnjaku, reko ja ceo dan kresem cacanke moje :haha: :haha: :haha:
 
Rekoše mi da ja moje kajsije i trešnje mlade ne moram sad da orezujem, pošto su orezane u Avgustu i pravo da vam kažem ne izgledaju puno drugačije?
 
Pitam nemoj se ljutite, ne znam šta da orezujem kad izgledaju isto kao kad ih orezasmo?
 
Hahaha od petka planiram malo da štrickam voćnjak, kao meda čekam toplije vreme :D ::namigivanje:: :cao:
 
Nazad
Vrh