Oranje

Uff ja sam daleko od oranja jedno 2 nedelje, ima pre toga nekih 450t stajnjaka da se izvuce i 2 vagona vestaka da se raspe, koljavine su vec zakazane posle svetog arhangela! Tako da ce dve smene raditi samo da krene 😂
 
Jos malo pagotovo za ovu godinu...moje odradjeno, sada idem u ispomoc kumasinu...

IMG-20201115-151944.jpg
 
Danas se odusevio. Poorao sam 5.5kj kukuruzista DKC 4351 sa prinosom ~7t/kj za 7.5 sati rada, bez da je zagusilo ijednom. Plug 757.20 i sila nebeska No2 (zna se ko je No1) Armatrac 854. Najzasluzniji za ovo je kombajner @stp83 koji prati redove kao sa navigacijom i Capello (ne znam model uglavnom 6r) istarupirao kao silazu. Kad predjem u P javljam iskustva.
 
A šta fali onoj što se rasipa?

Fale buse koje bi mraz razmrvio. ;) Svejedno je kod takve zemlje jel ima mraza ili nema. Da se izore krajem zime, bilo bi još bolje nego sada, manje bi se zemlja slegla. No, razumijem da se ore sada jer je pitanje kakvo će biti vrijeme i hoće li biti vremena za oranje krajem zime.
To je samo moje razmišljanje i nek se nitko ne uvrijedi. Volio bih argumente, osim nesigurnosti oranja i nedostatka vremena krajem zime, ako slučajno nisam u pravu. Dakle, agrotehničke argumente.
 
Fale buse koje bi mraz razmrvio. ;) Svejedno je kod takve zemlje jel ima mraza ili nema. Da se izore krajem zime, bilo bi još bolje nego sada, manje bi se zemlja slegla. No, razumijem da se ore sada jer je pitanje kakvo će biti vrijeme i hoće li biti vremena za oranje krajem zime.
To je samo moje razmišljanje i nek se nitko ne uvrijedi. Volio bih argumente, osim nesigurnosti oranja i nedostatka vremena krajem zime, ako slučajno nisam u pravu. Dakle, agrotehničke argumente.

Šta fali da se zemlja slegne? Pa to je poenta, da se eliminišu vazdušni džepovi u njoj. Izuzetak su oni tipovi zemljišta gde jakim sleganjem postaju previše zbijene pa je onemogućena dalja obrada. Ali za zemlju kakva je kod mene to se ne dešava, i bolje je pre uzorati nego kasnije.
 
Na znam, pokusacu staro repiste da zatvorim rau drljacom da otkacim rotore oa sa 560 da poravnam oranje.
A dzomba je potanjirana, treba da orem posle kise najavljene za sutra e tu planiram spremacem da uradim.
 
Šta fali da se zemlja slegne? Pa to je poenta, da se eliminišu vazdušni džepovi u njoj. Izuzetak su oni tipovi zemljišta gde jakim sleganjem postaju previše zbijene pa je onemogućena dalja obrada. Ali za zemlju kakva je kod mene to se ne dešava, i bolje je pre uzorati nego kasnije.
Kod zemlje koja se lijepo rasipa nema zračnih džepova. Oni su izraženi kod teške zemlje kao što je Druškanova. Ja govorim o prevelikom slijeganju kad je na proljeće izorana zemlja toliko zbijena da se troši puno više energije za pripremu.

Poštujem tvoje mišljenje da je bolje, takovu sipku zemlju izorati prije nego kasnije, ali bih ipak volio čuti agrotehničke argumente. Po meni jedino ako se zaore stajski gnoj. Bolje da se razgrađuje u zemlji nego na hrpi.
 
Ja danas zavrsio preoravanje strnjista. Islo je lepo mada sam msl da ce se vise rasipati zemlja. Izgleda da je vlaznije zemljiste u donjem delu pa je dosta krupnije. Ostavicu ga neko vreme ovako pa cu nakon toga odluciti da li cu ga istanjirati ili ne. Sada mi izgleda da cu morati. Da bi se isekle ove krupne brazde (pogotovu na uvratinama gde je ugazeno bilo) i malo poravnalo. Posle ce to mraz kisa i vetar da dovedu u red da bi se posle lakse spremalo za setvu.
 
Nazad
Vrh