Oranje

Откуд знам, што није изорао целу њиву. Са друге стране му је остало још више неузораног. Он има плуг обртач, а оре са њим као да је равњак, па ти сада види јесул њему све на броју. Има ИМТ 577 делукса, значи може да ради обртач без проблема ан изводима које има назад.....будала једна обична...ми са њим имамо проблем зато смо до пута и посадили орах, испед камена да не биде забуне када се изорава.

Матићу и ми имамо мера свих наших њива, али шта то вреди када ти са обе стране изору камење, па како ја да се намирујем и од кога...Онда буде проблема. Ево имам сада проблем са једним индијанце, који мало мало па дође на врата да каже како мера није тачна између нас. Кажем му, ајде да изведемо мерника и да поделимо трошкове, да коначно знамо где је међа. неће и шта ја сада треба да радим са таквим идиотом. Да изводим мерника сам нећу, нису то мале паре и шта ми вреди када ће он то камење изорати првом приликом и бацити их где он хоће....као овај морон што је у правац међе забијао ове цевурдаче...

Када год изоравам увек псотавим маршуте на камење, да бих што тачније изорао и да не бих код комшије ушао, често и на своју штету и опет им не ваљаш...Мислим па догле више, а бар је мени лако са овим плугом, хвата до пола точка задњег, значи нишаним точком на камен и нема грешке (буде мале, јер се увек мало врде лево десно, али је то то мајку му пољубим, нисам од оних који уђу за 2-3 бразде код комшије и направе пуапк, то ни не треба у животу)...
Izmeriš od drugog ili trećeg komšije i uvek imaš polaznu tačku jedino ako svi povade kamenje onda jebaj ga
 
Друже ниси био код нас у атару, немаш појма какво је стање....Више нема полазног камења, то не постоји, јер сви одоравају једни од других, изоравају камење...Команчи су дошли ономад са планина и нису се цивилизовали уопште. Држе се увек да на одређеним дужима 1кј има рецимо 23 реда, не битно како је орано и колико разора до комшије има...Он мора увек да има 23 реда у то једно КЈ, што је немогуће са класичним плуговима у зависности од орања...И како ја онда да размеравам када имамо такозвано пливајуће камење.

ОД кога да мерим? Не помаже ни гео србија јер има застарелу сателитску мапу стања од пре 3-4 године...а стање се сваке године мења...једном речју ХАОС....
 
Pa omlati retrovizore i rotaciju o grane. Lako je kad su ljudi "ljudi" ali kad nisu onda bude svašta. Uglavnom, njiva nije papir a plug olovka da ne mrdne koji cm, ne treba gledati na to. Ja, npr ostavim neuzorano 1x1m oko kamena a imam slučaj da je komšija zapeo za taj kamen i skoro ga izvadio ali posle toga pazi bolje.
 
Ja ću od sad kamen međaš da stavljam na sred širine moje njive, i ja ću da pazim na njega, jel njiva 20m na primer, kamen na sredinu, po 10m sa svake strane i nema da boli glava ko je gde.. Ili to ili drvo na sred svake njive...
Одлична идеја, сремац мој👍 даћу предлог оцу, па нек он сутра иде и укопава на њивама камење где се може и које су иземрене тазе свеже...
 
Gledam da orem do komšije bez razora, jer iz njega stalno kreće korov.Jedne godine ja razor preorem, sledeće on i mirna Mačva. Nisam toliko vešt sa plugom i radim sa nejakim traktorom i uvek komšiji kažem da on ispravi kako misli da je najbolje, da nema onog bubrega.
 
Галиције, не знам у каквом стању ти је ленија на крај њиве, ал' ако се пут не разваљује у влажном периоду, камен или неки други белег можеш да укопаш у тзв. касалицу, месту између два колотрага на том путу.
 
Mi tako radimo. Kamenje u sred lenije i niko ne može da ga izore...

Послато са SM-J530F помоћу Тапатока
 
Е и то смо радили, али су специјалци налазили и њих, није их мрзело да траже камење и по путу, па чак и шипке које смо дубоко закуцавали у пут ,тачније у касалице. Са детектором за метал су тражили те шипке...Путеви се не сређују и у катастрофалном су стању, много смо сложно село где команчији чине 90% житеља и са њима се немож човек договорити око ничега...гледају сам у своје двориште и то ти је то, а сутра би нам поломили врат да могу.
 
Poslednja izmena:
Uf, u put se ne slažem samo iz razloga što imam naviku da tanjiram puteve do i ispred mojih njiva, već su mi se neki žalili da sam im razbucao kamenje, nisu mi zamerili ali napomenuli... A opet ne volim da se drndam po letnjaku...
Evo sad se zaukalo oranje po ataru, tako su počeli i putevi da stradavaju..
 
Ja baš cev ukucam na mesto medje, u nivou zemlje. Gumu da probuši ne može, aplikacija metal detektor ga nalazi. Evo danas, njiva merena pre 3 godine, 1.5 m mi je ušao i to gladan arendaš. Ja ispravio medju, ukucao cevke, odma te jeseni malo odorao, pola vrste, te godine oprskao sumcokret dve vrste, sad gledam pola vrste opet u moje, ali i drugi komšija ušao u njivu. Sad ispravljam medju, da nisam ukucao cevke mogao bi da gledam. Kamen tj beton ili zakače pa otkinu ili nabace zemlju i kako ga naći, a inače uvek zakopam u nivou zemlje, da se ne zakačinje traktorom.
Inače oranje sa kejsom ide lagano u polju uz prilično nižu potrošnju od belorusa. U ritu je bilo teže, danas strnjika ide kao besan, skoro bez otpora, sem tamo gde su komšije gazile sa traktorčinama.
 
Kad kažem kamenje mislim na cevi . Fi oko 30-40, ostavi se da viri iznad zemlje 1-2 cm i nema problema. Lako se nadje a može i tanjiračom da se prelazi put...

Послато са SM-J530F помоћу Тапатока
 
Upravo tanjiracom su mi izvadili takvu jednu cev i opet ne znam gde je medja ali je komšija normalan pa nema problema. Izvadio ju je komšija preko puta.
 
Ako sve bude kako treba danas cu probati da vidim kako ide da se preore strnjiste. Planiram da danas i sutra to polako zavrsim. Posle ne znam da li cu moci i stici. Nadam se da ce biti sve ok.
 
Oranje neznanog junaka.
af936afe5ab2599dd3638e9c58bd2158.jpg
a347e83b8ce3b2a1cecc2cb84cc170b9.jpg


Sent from my S60 using Tapatalk
 
Оги, малопре сам се вратио са разбацивања прашка са последње њиве коју ћу орати ове сезоне. Гледам њиву и сву ту масу и мислим - 'ебо рак рака ако сутра моје орање не буде личило на то са твојих фотки.
 
Nazad
Vrh