Oranje

Znam Smiljane, sreca pa ne treba da ide kod gazde. Ova dubina je vise nego dovoljna.
 
Nemoj biti tako siguran u sebe! Imas temu o stelovanju pluga pa tamo idi da ti kazu sta lose radis. Ovako radis pa uradis a ono kad iscitas ima isto da ores samo sto ces onda da palamudis kao i oni.
 
Milina sličnu njivu i ja imam tu ću za kraj da ostavim samo ja nemama gde da ispustim vodu jer nema kanala u blizini ::jako_besan::
Kod nas je u nekim delovima atara bogu plakati kako ide tesko oranje. Kao beton da se ore, a brazda se sija kad se okrene ko od gume da je

- - - - - - - - - -

Ne verujem da je ovo ka nama jer je nama najbolja zemlja ka Itebeju, najviša i najpeskovitija
 
Zavrseno oranje pre neki dan,bilo je svega,lose istarupirane kuruzovine....
23ittkx.jpg


...blata...
24eau5g.jpg


...laganog oranja...
rjfa53.jpg


...ali i teskog!
34rsnfc.jpg


Danas zatvorena brazda za repu i to je to za ovu godinu,ako ne iskrsne nesto!:osmeh:
whisjr.jpg

Pokazi koji je sada plug No1 , a sta radi tek veliki plavi 4+1 sa jos vecim klirensom i razmakom , zeore KN zajedno sa kukuruzovinom a jos se lakse i vuce:haha:.

- - - - - - - - - -

Jucer orao kukuruz bran beracem, uslugu jedno jutro, covjek hoce da se napravi, imtovi su se dobro znojili, tesko, a neznam sa svojim sto da napravim, da uopce orem sada ili na proljece, jer moje je brano po vecem blatu.....nepamtim takvu godinu

Nista neces dobiti u proljece , mogu misliti kako ce se takva zemlja raditi u proljece neizmrznuta. Poori plice , sad tako rade kod mene u ataru tko koliko moze toliko duboko ore.
 
Ovo je baš grozno,podseća me na 2010.Da li je to atar prema Karađođevu ?
Ovako je isto bilo pre oko 8 god. samo u proleće, od kukuruza nije bilo ništa, sad isti scenario samo u jesen.
Ovo je deo atara prema Međi, blizu je kanal Begej, 3. duž, mada, mnoga mesta plivaju jer su kanali loše rešeni.
Na gornji kraj je kanal, ali dzaba kad nema dobar pad, i voda se zadržava kod mene, vidi se da je nivo vode u njivi i kanalu jednak. Sreća komšija preko je iskopao, pa pustamo preko njegove njive, mada, tu je i bio kabal, kog je on i zatrpao.

@worm a vidiš, nas atar prema vama i Livadama je jako težak za obradu, a nije nesto rodan, i nizak je.
Oranje i kod nas ide teško, mada i blatnjavo je, tako da ima dosta proklizavaja, tako da ostaje za dobrim mrazom
 
Ova godina ce da se pamti po dobrim prinosima i teskom oranju,bar na tezoj zemlji.Gde sam prosle godine orao sa 3 brazde,sad jedva sa 2,pola dana lezim maltene na blokadi,inace jedva da ide.
@Dukej
Sto se tice udaranja sedista o pod kabine,skini isto ,ukloni tapacirung,i proveri na kom zubu je uzubljeno,nzm bolje da objasnim,ali skontaces lako kad ga otvoris.Meni tokom tanjiranja kad sam proleteo kroz neku rupu,palo mi sediste po visini za nekih 5-10 cm,i iako sam ga stegnuo skroz do kraja,nisam mogao izbegnuti udaranje istog o pod kabine kad strucne malo jace.Kuci sam skinuo sediste i nekako je spalo sa prvog zuba na drugi,to valjda sluzi za stelovanje max. visine,ako mozda neki kosarkas vozi ,ko zna :D.Ako kod tebe nije to problem,onda se opruga isteglila.
 
Aa, jok imenjace. Ja uvek gledam da odradim posao kako valja, kako meni tako i drugima. Posle se uvek pojave nove musterije :ppozdrav:

Prije je jedan orao usluzno a cijenu je odredjivao koliko duboko u cm je orao , a volio malo da smulja, radio za jednog a i ovaj filozof, dogovorili dubinu oranja. Dosao gazda na njivu a ovaj zavrsava oranje, i kad je video ovog pustio dublje. Ali ovaj filozof doneo asov, i napravio pred ovim test na nekoliko mjesta gdje je ovaj orao dok on nije bio na njivi ,, normalno ovaj orao plice od dogovorenog, napravili korekciju cijene na dolje:osmeh:.
 
Moze biti i mala colaza pluga a vrlo siroka guma pa gazi poorano. Plugovi vecih colaza bolje zaoravaju biljnu masu ali vidim po vojvodini vise volite vise brazdi. Juce vidio u ataru jelena i to bih rekao 140ks minimum (nisam vidio oznaku) vuce tri brazde , veliki plug, visoki klirens , poslije po pooranom ne bih rekao manje od 22":osmeh:.
 
Nazad
Vrh