Oranje

Матићу каква је потрошња била ове јесени?...и код мене готово за ову годину...можда још које кј у испомоћ и то је то....прање машина и паковање за зимски сан...

Kakvo pakovanje komsija......ja tek treba da pocnem oranje za jedno 7 dana tako da provozaj se malo do Sida
 
Kukuruz me zadrzao,sto svoj sto mnogo usluga a vreme je posluzilo ekstra tako da nestizem,jos nekih 70kj usluga plus 10kj psenice jos da posejem pa ondak oranje
 
Probali su ljudi da nasteluju kvereneland, ali ne ide pa ne ide...

Ide, ide

Ovde je skidan kukuruz pre 2 dana i masa nije pokisla da bude zalepljena za zemlju. Kosio je kombajn sa 5 slamotresa i osmorednim adapterom tako da je bas debeo tepih.

Jedino mi je problem neujednacena dubina i neravno oranje zbog tragova koje je kombajn napravio u mekanoj zemlji. Kada tocak od pluga potrefi trag od kombajna oranje je dublje nego kada tocak ide po ravnoj zemlji. A glava koja nosi trag od kombajna ne moze da baci dovoljno visoko jer je tu zemlja sabijenija i fakticki ore plice ta glava.

2ikrvk6.jpg


 
Jeste da je snimak vec bio negde postavljen na forumu ali ga evo opet cisto da vidite koliko znaci veliko rastojanje izmedju glava pluga i veliki zahvat po glavi:


To sto se vidi da je plug gusio na nekim mestima sa pocetka od kad sam uzorao sklad, plug nije bio oriban posto sam ga kupio jako zardjalog par dana pre toga. Ove godine ce kanda biti okacena i 4 glava a ispred njega ce koracati drugarov MF 8160.
 
Cicimoric , ostaje ti jarak na spoju dva prohoda, mene zanima kako izgleda kad udjes iza zmaja u kukuruzovinu sa tim KN , ovo tarupirano i nije neki test zaoravanja:)
 
Covjek je prevazisao zmaja davnih dana. Njegova je kukuruzovina sasjeckana i kupio je plug zbog sebe a ne zbog sela... U normalnom svijetu se jos nigdje ne zaorava nesjeckana kukuruzovina, cak ju i ameri malciraju ako nije kombajn dobro odradio...
 
Огромна већина америчких фармера не користи плугове већ деценијама у назад. Значи не заоравају кукурзовину плуговима, већ врше вертикалну обраду земљишта са оним монструмима од машина (тањирача-грубер/подривач комбинација)...
 
Уверен сам да треба потањирати или пак изгруберисати кукурузишта, оставити их да одстоје једно време, па тек онда их орати. Наравно ово важи за годину која нема овакву кишовиту јесен...
 
Mislio sam kako stoje donje poluge u horizontalnoj ravni. Zamisli da gledaš od gore na donje poluge i točkove, i kako onda stoje poluge u odnosu na točkove. Znači ne mislim na vertikalne poluge koje spajaju ramena i donje poluge, i koliko su one podignute - to sam ti već rekao da se podešava da plug stoji vodoravno. Mislim na poluge koje su spojene na kolenastu osovinu. To što te pitam se zove projekcija na horizontalnu ravan. Dakle, leva i desna poluga su udaljene od levog i desnog točka (leva od levog a desna od desnog točka) i mene zanima to rastojanje, da li je neka poluga bliža svom točku od druge i koliko je ta razlika u odnosu na drugu stranu. Tj. interesuje me na koju stranu ti se pomeri plug u odsnosu na simetralu traktora. Nadam se da ti je sad jasno šta sam te pitao.
900812e0e2469fed1eeb696e77eed77d.jpg



Послато са E5603 уз помоћ Тапатока
 
Огромна већина америчких фармера не користи плугове већ деценијама у назад. Значи не заоравају кукурзовину плуговима, већ врше вертикалну обраду земљишта са оним монструмима од машина (тањирача-грубер/подривач комбинација)...

Kanadjani mahom oru. Samo kombinati koji rade vise hiljada hektara rade no till ili min till jer ne stignu orati. Pun je youtube "malih" poljoprivrednika iz USA i Kanade koji se zglobnim traktorima od po 500ks oru plugovima i kukuruziste i sojiste. Manjih ima po centralnoj sjevernoj americi koi rade do 50ha, sto nisam mogao vjerovati i svi oru plugom dan danas. U preriji gdje su velika prostranstva nema pluga...

A i nisam napisao da oru plugom nego da kukuruzovinu malciraju prije obrade njive, dal cizelom ili raonim plugom, nebitno, glavno da se malcira ako kombajn ne sasjecka dobro. Cak ni no-till ne ide u lose isjeckanu masu...
 
Ore se i kod mene. 558 + 757.20 Ide 1 brza gde nije ugazeno, a 3.spora gde jeste. Dubina 25-27cm. Nismo isli prikolicama u njivu i to je olaksalo oranje. Kukuruzista idem sa 13-14l/kj sto je ekstra za ovako kisnu godinu i sabijenu zemlju. Imam jos 4 dana, a u cetvrtak me sofer menja jer cemo sastaviti 24h. Traktor nece dolaziti kuci dok ne poradi :ppozdrav:
 
Zavrsih danas sa oranjem za ovu godinu.Zabiberi ovo vreme opasno a i sve sam imao pod kukuruzom ove godine tako da je prvo isla teska tanjiraca(volim da se crni posle oranja,bez lisca) pa plug.Sedam dana bukvalno nisam spavao,oralo se i nocu.Claas je odradio posao maestralno.
 
Danas razbacivali vestak, pa sam nastavio sa oranjem. Dosta tesko ide. Zemlja bas sabijena, ima pomalo slame na povrsini gde su bili veci otkosi i ako sam tanjirao u avgustu.
Potrosnja za 6ha koje sam poorao prethodnih dana ukupno 165l evro dizela. Jbm li ga da li je mnogo :osmeh:


















windows screenshot
 
Nazad
Vrh