Oranje

Uzoro danas po hektra dosta lake zemlje i sidem sa ferge da se malo divim sam sebi kako sam dobro ustimo plug i tad primijetim da na pugu nikad necu morat mijenjat petu...ona uopste ne dodiruje dno brazde..Probam otpustit toplinger al onda prva brazda dode dosta plica..Vratim kako je bilo i samo piciii
 
Ne vredi drugačije.Da su idealni uslovi i da je početak Oktobra pa ajde da se igramo potrošnjom ali nije i nema više čekanja.
 
Zavrseno oranje pre neki dan,bilo je svega,lose istarupirane kuruzovine....
23ittkx.jpg


...blata...
24eau5g.jpg


...laganog oranja...
rjfa53.jpg


...ali i teskog!
34rsnfc.jpg


Danas zatvorena brazda za repu i to je to za ovu godinu,ako ne iskrsne nesto!:osmeh:
whisjr.jpg
 
Da li neko moze objasniti kako sa plugom ravnjakom kad se ore na odor izbeci ono pokrivanje zemlje koja nije uzorana,neznam da li ste me shvatili,ono kad pocinjem oranje pa dok odem i vratim se plug baca na neuzorano brazde i tu se uvek primeti da je usev slabiji,ima objasnjenje neko na netu ali meni to bas i nije najjasnije
 
Idi bre prika,iskrivi se k'o suncokret gledajući ovo teško oranje...samo bi' te molio da plug ne stoji napolju,nego podmazan pod šupom.:osmeh:
 
Poslednja izmena:
Ja se nadao da cu moci da istestiram DF-a koliko trosi u oranju ali ko sto rece Matic nije bas merodavno u ovim uslovima. Ali bas se tesko ore. 2014 je lakse islo bar kod mene, ali smo imali manje padavina u oktobru I novembru. Vrlo specificna godina za sve radove. A tek me cekaju kukuruzista sutra ili prekosutra. Sreca pa samo 3ha ide opet kukuruz.
 
Potrošnja goriva uvek zavisi od težine zemljišta za oranje i dubine. Ako se lako ore, npr peskovito onda je potrošnja oko 10l po kj. I ako se ore 20 cm potrošnja je niska. A po teškoj zemlji, dubina 27 ili više potrošnja mora biti velika, 18, 20 ili više od 20 litara po kj. E takvu sam preko 20 litara imao juče, al oranje pravo. Tako kod nas nikada nije mogao 558, iako sam radio pošteno sa njim.
 
znači imenjače,rade se dve vrste usluge-poštene i nepoštene (čim se odmakne od gazde,popliči se na toplingu), a cena verovatno ista za obe radnje?Zato su zarade na uslugama mnogo bolje od same poljoprivrede.
 
Ja sam danas počeo da orem džombište i bukvalno sam se rasklopio. Uzorao sam sva sojišta nakon skidanja soje - ni osetio nisam, a danas sam skoro jedva izašao iz traktora. Gornji sloj tanjiranog se osušio pa ljulja samo tako. Kad naiđem na trag kombajna tu izvaljuje velike grudve pa kad se neka od njih vrati nazad u brazdu onda je tek ugođaj potpun. Inače, ne ore se teško, vidim to i po hidrauliku, postižem veću dubinu a ručica na manjem broju. Orem u proseku na 27-28 cm, naravno bude i 25 i 30+. Plug mi se malo zabražđuje, umesto 70cm on hvata 75-78cm, ali još sam rovit od prošlonedeljne prehlade i nisam hteo da se po ovom vetru njakam još i sa plugom. Najveći utisak mi je loše sedište u rusu, našpanovano je do kraja a opet kad uletu u neku rupu ono propadne skoro do kraja (kad je rupa jača onda i udari dole a to kičma posebno obožava). Pored toga nemam one naslone za ruke pa stalno klizim na desnu stranu i onda se nesvesno levom nogom odupirem da ne skliznem, i sad šantam koliko me boli tetiva na preponi. Za sledeću sezonu to sedište mora letiti napolje...
 
Jucer orao kukuruz bran beracem, uslugu jedno jutro, covjek hoce da se napravi, imtovi su se dobro znojili, tesko, a neznam sa svojim sto da napravim, da uopce orem sada ili na proljece, jer moje je brano po vecem blatu.....nepamtim takvu godinu
 
Nazad
Vrh