Oranje

auuuuuu deda ko da je popio letru rakije... sta mu je to trebalo
 
Naravno i u Sremu ze zemlja teska ali bar nemoze da se prevrne traktor ako se ne pazi:osmeh:a to kod mene moze,kad dodjem na uvratine sa podignutim plugom da se okrenem a ja kao da visim pa se sa neba spustam u njivu::traktor1::


Da malo ne preterujes? Znaci kod tebe su njive takve da kada zabrazdis sa plugom niz brdo, menjac izbacis iz brzine i traktor sam ore?
 
Ma jeb.. brdo.Ja danas orao njivu u sred ravnog Banata.MTZ 82.1 i vogelnot 2x35.Da se usere ruja ,a plug dobro da je u jednom komadu.Na njivi bila pšenica koja je košena po blatu.Posle tanjirano dva puta da se zatvore razori od tragova kombajna.Uzoralo se ali na jedvite jade.Toliko je nisko i mokro da se kaišalo samo tako.Nema te njive u brdu koju bi orao ovako teško.Zemlja masna kao da je neko ulje prosipao,a u dve dolje slatina.
 
Mirko malo preteruje sa pričom o brdskom oranju... K'o da ore Himalaje bokte čoveče. :osmeh:
Navikneš se ubrzo i nije toliko strašno. Mozda je samo neobično za ove iz ravnice. :osmeh:
Sad ste ispali bas glupi sa ovim komentarima sto ja kazem za oranje u brdu:osmeh::ppozdrav:,pa normalno je da je meni i svima sto oru u brdu to normalno i nije strasno jer smo se navikli,ali kad dodje moj brat iz srema i sedne samnom na traktor dok orem usere se ziv i jos mi kaze da nisam normalan.E tu je ta razlika.Meni je svejedno pa i da prevrnem traktor sto se i radilo,nemam vise osecaja,kao da sam u ravnom.Sve mi isto.
 
Momosaric, meni svejedno,traktor vuče plug i uzbrdo i nizbrdo. :osmeh: Neki Mačvani su me pitali: Je l' ti ovde ores samo nizbrdo?:bravo:
Mirko, nemoj tako, da smo ispali glupi. Jer ako ti je nešto postalo normalno, onda ne naglašavaš to, što imam utisak da ti radiš.
I nemoj da prevrćeš traktor! :osmeh:
 
Vi orete a kod mene, na nekim parcelama neće ni tanjirača da ide kako treba.Oranje tek ako padne 50-tak litara kiše.
 
Gde je iseckana slama i nije dirano ništa sem totalom ide fantastično, ko je tanjirao tu je ubistvo. Još jadne godina plus gde se potvrdilo da je bolje oprskati totalom i ne dirati ništa pa duboko oranje strnjike na jesen. Em mnogo bolje ide em ušteda goriva i mašine ,a ne da se drnda 5 puta kojekakvim gruberima ,tanjiračama i šta ti ja znam. To može negde gde je lakša zemlja ali za našu betončinu ovo je zakon
 
Kod mene moze samo da se tanjira i to gde pokupljena slama, o oranju ne treba razmisljati dok ne padne jos kise. Mada su neki orali ali je izbacivalo bas velike grudve.
 
Jednu njivu koju sam uzeo u zakup sad letos sam juce radio gruberom podesenim na oko 32 cm. Bilo je po prilicno tvrdo jer je pluzni djon na oko 22-25 cm, a i zemlja sama po sebi je najteza u nasem ataru. Ta njva je godinama orana na tu dubinu manjim traktorom i manjim plugom. U prvom prohodu gruberom je nemoguce razbiti sav pluzni djon ali vec sledece godine ide lakse i PDJ se gotovo u potpunosti izgubi.
One njive koje su godinama orane obrtacem , ali nikad dublje od 27-30 cm su isle malo lakse.
 
Ovo što sam sad orao nije orano 7 godina, a možda i više. Bila je detelina pa posle toga dve godine žito i samo je tanjirano te dve godine, sad sam orao na 33cm i ide odlično

Ja sam danas poorao 5 kj koje su kako ti kažeš " ne dirane " mogu ti reći orano na nekih 25-27cm zbog setve repice ali išlo teško ko sam đavo,prošle goddine u suncokretu direktno roto drljača . A za divno čudo ne odvalju se komadine neko se onako solidno rasipa:sta:.Sada pada lepa kiša čim se prosuši RD I setva.
 
Nazad
Vrh