Oranje

Kako se taj strucnjak ne rodi 30 tak godina ranije.
Dali volovi mogu vuci podrivac?
 
Znali su ranije za svasta pa ih je bas bilo briga. Ne zaboravite da je skoro svaka ekonomija i pre 30-ak godina imala adapter za kukuruz sto je za obicnog paora bilo nezamislivo da se kukuruz skida u zrnu, kembridz valjak, razne sprave za usitnjavanje grudava i mrljanje po njivi pa i podrivace koji su otisli u staro gvozdje posle svake licitacije.

Sto se oranja tice, sojista kod nas se nece orati dokle god ne padne lepa kisa. U kukuruzistima i strnistima ima vlage.
 
Pa o tome i pričam.Onda je to pogrešna tehnologija, a još dolazi iz nama omržene zemlje i treba to izbaciti i vratiti se oranju sa konvencionalnim plugovima i doći će do povećanja prinosa.To je i cilj svakog proizvodjača da ima ekstra prinos.
Da li volovi mogu vući podrivač u to nisam siguran ali proizvode stajnjak koji je potreban zemljištu i to povećava prinos, a ne nove tehnologije.
Zato gospodo oranje ravnjacima i u nove radne pobede!
 
Domaceg poljoprivrednika je podigla propast poljoprivrednih kombinata (na zalost) i uvoz polovnih krseva sa zapada.
Sto rece Bubu pre 30 tak godina su kombinati vrli kukuruz u zrnu, kada su propali onda su najace gazde po selima pokupovale krseve.
Sada tih masina ima da kazem na svakom cosku.
 
Nisam pričao o tome nego o tehnologijama jer svi ovde pišu da je oranje zakon i da ga treba više puta upražnjavati u toku godine, a u drugim temama ti isti ljudi komentarišu o podrivačima i gruberima i da ne treba koristiti naprednu tehnologiju jer se time smanjuje prinos po jedinici površine.
 
Mislim da Vi gospon inzenjeru treba jos da ucite u vezi obrade ipak nije Vas FAH , uostalom sve te masine su nastale tako sto su ratari trazili sta treba da se napravi. Daklem, ratari su zakon. Inverziono razrahljivanje je IN!
 
Imali ljudi prinose zita 4 tone po kj od masina frguson jednobrazni plug i trokrilna drljaca,napici stajnjaka u prolece baci vestak i eto ti ne mos lakse a mi se sad ubismo da napravimo 4 tone po kj.Izbor je na svakom kako ce da radi moze i da asovi ako oce ::vadjenje_repe::
 
Da ja imam nafte po Titovoj ceni sve bih orao tri puta.Podrivač,gruber i ostalo bi služilo za širenje veša.
 
Mislim da Vi gospon inzenjeru treba jos da ucite u vezi obrade ipak nije Vas FAH , uostalom sve te masine su nastale tako sto su ratari trazili sta treba da se napravi. Daklem, ratari su zakon. Inverziono razrahljivanje je IN!

Grešite gospodine jer neke mašine nastaju godinama i zbog promene klimatskih uslova, poboljšanju mešanja zemljišta vraćanju organizama u ta zemljišta i smanjenju utroška energije bez smanjenja prinosa.O kakvim mi prinosima ovde govorimo kada cela Evropa ima veće prinose od nas.Da li oni koriste plugove tri puta godišnje? Da li koriste lakše mašine od nas?Da li unose velike količine stajnjaka i imaju plodnija zemljišta od nas pa je kod njih prinos pšenice 10 t/ha.
Varate se ako mislite da tehnologija i mašine nisu moj fah!
 
Moramo posmatrati i negativne aspekte ! Fosfor i Kalijum ne mogu da se spuste dole, povecanje broja korisnih organizama sa sobom nosi povecan broj onih koji nisu korisni npr. nematoda , nosi povecano djubrenje azotom, veci kapital koji se ulaze u mehanizaciju (mrtvi kapital) , visegodisnji korovi. itd. Ne moze to tek tako prosecan srpski seljak da kupi masinu pa da radi, TU mora da se uvede kompletan sistem obrade i integralnog ratarenja! Plodoredi , pesticidi odredjeni ...sve... sto je u domenu naucne fantastike za srpskog seljaka. IZ tog razloga je bolje plug jer ako neko proba drugacije ,a ne zna sta radi banka ima da mu uzme i traktor i zemlju i gace.
 
Pa zato i pišem da treba orati, orati i samo orati i izbaciti ove agresorske tehnologije i mašine i sejati samo domaće jer su to sorte koje su donosile prinos pšenice preko 7 tona. Povećati unos stajskog djubriva i onda će se još povećati prinos. Plodoredi i plodosmene se koriste već odavno samo nisu ljudi to tako stručno zvali, a to integralno ratarenje može i bez tog integrala jer samo buni naše ljude.
E da zaboravio sam da napišem da su za banku dovoljne i gaće jer nisu ništa drugo ni zaslužile.
 
Pa zato i pišem da treba orati, orati i samo orati i izbaciti ove agresorske tehnologije i mašine i sejati samo domaće jer su to sorte koje su donosile prinos pšenice preko 7 tona. Povećati unos stajskog djubriva i onda će se još povećati prinos. Plodoredi i plodosmene se koriste već odavno samo nisu ljudi to tako stručno zvali, a to integralno ratarenje može i bez tog integrala jer samo buni naše ljude.
E da zaboravio sam da napišem da su za banku dovoljne i gaće jer nisu ništa drugo ni zaslužile.
Ali prljave gace haha
 
O tome ne bih javno na forumu, ali ako dodju kod nekog neka sam odluči o tome. :off_topic: Izvinavam se uredniku ovog dela foruma na OFF!
 
Ima jedna anegdota koju je ispricao Janko Pap iz pss Novi Sad, sto se tice oranja, to jest dubine oranja, za psenicu. Najbolje bi bilo da odgovor potrazite od njega.
Nisam protiv oranja, ali tvrdim da se prinos ne razlikuje i posle duzeg niza godina da ne kazem skoro 10 kako je plug izbacen iz upotrebe.

Sto se oranja tice ja ga licno volim ali imam njivu gde je 6 godina za redom samo tanjirano duboko bila detelina pa zito pa kukuruz pa zito pa suncokret...i prinosi su bili odlicni. Zito uvek imam super na tanjiranju a jedne godine sam uzorao kukuruziste a pored njivu tanjirao i od tad uvek ta orana njiva unakazena i slabija a jedna do druge samo je tad u obradi razlika bila
 
Kako je to kod nas,slabo se gleda dalje od svog dela sveta.Ima mnogo tipova zemlje po Srbiji koja mora da se ore.Naprimer kod mene je takva zemlja da tanjiracu mogu samo da struzem po zemlji sve dok ne uzorem.
 
Interesantna konstatacija o tipovima zemljišta zastupljenih kod nas.Sva je sreća što je zemlja u Evropi plodnija od naše i da imaju samo jedan tip zemljišta i to neki od tipova Černozema i nemaju kamenja u zemljištu i zato mogu da vuku sve tipove mašina po svojoj zemlji.Samo treba orati a sa time se popravlja struktura zemljišta i sa upotrebom stajnjaka se nakon 100 godina procenat humusa poveća za 1%.
 
Nazad
Vrh