Oranje

Ako je zemlja previše laka ili pjeskovita bilo bi dobro ovako uraditi. Ilovača je bolja od nekog pijeska ili prahulje.
 
ahaaaa......nisam cuo nikad za taj izraz....hvala na objasnjenju! :) mislim da imam i ja to, posto imam manji traktor, pa i ne mogu dublje da orem :/
 
[video=youtube_share;tJj6y68SzQo]http://youtu.be/tJj6y68SzQo[/video]

- - - - - - - - - -

Evo ranijih malo radova tkz setveno oranje .

- - - - - - - - - -

Malo smo ga ukilavili dok neobrazdimo :osmeh: posle je islo lepo .

- - - - - - - - - -

Imam jos par snimaka ali nisu nesto ispali mali mracak i nevredi losi su ,uzalud da postavljam.
 
Hahah nije bas stvar za zezanje. I mi smo u neizvesnosti neznamo stvarno sta se desava ,dolaze razne delegacije ali od toga nema nista za sad. Komplikovanoi je srediti sve papire ,pritiska Srbiju cak i evropska unija sto se tice ove situacije oko otudjivanja zemljista ,eu ih pritiska da odustanu od toga koliko se dalo nacuti e sad kako da odustane vlada kad im zinulo **greška za pare . A za arape konkretno smo mi sica ,imaju godisnji budzet za poljoprivredu 200 milijardi sta je za njih 100 ,200,300 i ko zna koliko miliona smejurija .
 
ahaaaa......nisam cuo nikad za taj izraz....hvala na objasnjenju! :) mislim da imam i ja to, posto imam manji traktor, pa i ne mogu dublje da orem :/

Još kako može da se ore duboko sa malim traktorom, pa moj ćale je 15 godina orao sa 539 i jednobraznim alkarom 1A. Malo ga suziš pa ga sprcaš ide kao lud u dubinu. Problem je samo što ljudi kače loše plugove i prevelike za određene mašine
 
I taj plužni đon je postojao i pre trideset godina ,a imali su veće prinose od nas.Nit su podrivali niti razrivali.Malo je poljoprivreda postala pomodarstvo.
 
a i pluzni djon nije bio toliko izrazen koliko danas kad se koristi teza mehanizacija... a i prinosi su im bili gotovo upola ali su lepse ziveli :osmeh:
mogli su da kupe sta zele
 
Sa onom mehanizacijom i nacinom obrade tla ali sa danasnjim hibridima i sortama i nasi dedovi-pradedovi imali bi iste prinose cak i bolje jer su orali tri puta godisnje i svako gazdinstvo je imalo po jednog cetvoronosca na pojedno kj i djubrili su fest
 
Ja smem da tvrdim da je nekadašnji kombinat iz mog mesta imao bolje proseke nego mi sada.Oni su u suvom ratarenju imali blizu vagona pšenice.To je i za nas danas pojam.Kukuruz su sejali isključivo domaći i imali su prinose od 12t/ha u suvom ratarenju.
 
Sve to stoji ali se onda imalo jeftine nafte pa se za pšenicu oralo,korov ubijao oranjem guseničarima......a o plužnom đonu nije ni pričalo.
 
U pravu je diklofen sto prica, bilo je i vecih prinosa nego danas. A i za pomodarstva. Pogledajte stare Poljoprivredne kalendare iz osamdesetih, gde pisu o rekordima u proizvodnji za tu godinu i koje mesto/opstina/okrug ili domacin ili zadruga je to postigla. Neke brojke su izuzetne i za danasnji period. I da, imali su i tesku mehanizaciju. A i klima se nije radikalno izmenila za 30 godina. To su sve izgovori.
Samo je to bilo ono mracno vreme,e tu je problem..... Pu, pu ne vratilo se.
 
Naša vojska je isto bila 5 u svetu, a privreda 10-a.
A tek u SSSr-u sto je radjala psenica, 15t/ha.
 
Sve je to zbog kupovine nafte u kantama po 20l u gepek pa sutra opet na pumpu.A obrada zemje bez oranja je ravna 0!!!Pa nek prica ko sta hoce.Ne pisem nista na pamet!!!Da ne duzim dosta je diskutovano o tome u temama za to.
 
Grunt majstore pa ti si zaje..o celu Americku poljoprivredu. Verovatno si radio silne testove duzi niz godina i sad obilujes znanjem.
 
Sva ta podrivanja,razrivanja,gruberisanja i ostalo su dobra ali je oranje najbolje.Šta bi radili proizvođači,predavači,profesori da se ne izmišlja nešto novo.Mogli bi kao fudbaleri da okače kopačke o klin.Plug izmišljen još u doba neolita u Mesopotamiji je ne prevaziđen.Sad i na njega se dodaje sve i svašta ali suština ostaje ista.
Evo pluga iz Egipta od pre 1200g pre nove ere....
2hi7ciu.jpg
 
Nazad
Vrh