Oranje

Oranje je oranje i od Boga izmisljeno,ja od kada sam uveo tanjiracu u setvi psenice a izbacio plug sa prinosom nemogu da se pohvalim i jedva mogu da prebacim 30m/kj,a dok je plug bio u upotrebi 35-37m/kj je bilo standardni prinos.A isto sam primetio da zadnjih 3god Sava Kovacevic zadruga koja je prva kod nas uvela tanjirace za setvu psenice sada opet oru i u retkim slucajevima se koristi tanjiraca i to neka ogromna trodelna koja u jednom prohodu cuda pravi do 25cm dubine i za njom obavezno ide lemkenov komplet za direktnu setvu a grubere sa krilcima spustaju na 30cm dubine da idu.Sto je cist dokaz po meni da je plug ipak nezamenljiv i sta god izmislili i koju god novu masinu oranje ce biti i ostati kao jedino kvalitetno resenje obrade zemlje!
 
Grunt majstore pa ti si zaje..o celu Americku poljoprivredu. Verovatno si radio silne testove duzi niz godina i sad obilujes znanjem.
Testove nego sta!Pa sam dobro odkovao raonike!Sve re prikljucne masine su izmisljene radi smanjenja potrosnje goriva.To je cela prica!!!Napravi ti test na jednom kj zemlje podeli na pola jednu stranu ori jednu tanjiraj gruberisi sta oces pa ces videti,a pravi rezultat ce se pokazati za nekoliko godina.A ne sumljam da i ti ne znas sta je oranje a sta ostalo!::namigivanje::
 
Tomo VS, tanjiraca za setvu psenice se koristi samo gde je bio suncokret ili soja i to u 2-3 prohoda naravno sa valjcima iza pa onda setva... inace samo tanjiranje strnjista pa ponovna setva psenice zasigurno umanjue prinos 20%.... dovoljna dubina obrade je 20-25 cm zavisno od biljnih ostatakai tada se radi oranje ili razrivanje sto je jeftinije i mozda cak i bolja opcija za psenicu
 
Ima jedna anegdota koju je ispricao Janko Pap iz pss Novi Sad, sto se tice oranja, to jest dubine oranja, za psenicu. Najbolje bi bilo da odgovor potrazite od njega.
Nisam protiv oranja, ali tvrdim da se prinos ne razlikuje i posle duzeg niza godina da ne kazem skoro 10 kako je plug izbacen iz upotrebe.
 
Paorpaor... ne bih imao smelosti da tvrdim bas tako nesto ali par godina se sigurno moze bez oranja, ipak prevrtanje plastice ima efekta ne bih amazone opet proizvodio plugove da nije tako :ppozdrav:
 
U jednoj od tema se govori o extremno visokim prinosima soje u USA (procitajte), a dobro je poznato da su oni oranje izbacili jos '70-ih godina proslog veka (da ne navodim razloge). Uopste ne mozemo da se merimo sa njihovim prinosima, a to su ostvarili sigurno koristeci ono ralo i volove sto Diklofen preporucuje.
Sto se tice Amazonea i pluga oni navode da su morali da trzistu ponude plug jer postoje neki delovi planete zemlje (Norveska, Danska...) koji imaju extra vlaznu klimu i gde drugacije nije moguce izvrsiti obradu. Poznato je da su Danci izmislili S oprugu zbog istih uslova, ali to ne znaci da i mi imamo visak vlage pa da moramo da je koristimo.
 
Skroz ste mi pomutili mozak dd .Misljenja i ubedjenja su razlicita svako ima svojih iskustava ,sto nemora da znaci da je jedini uzrok tih rezultata oranje . Znam sledece da se nelkad do je orano tri puta nisi mogo prvom kroz njivu potone traktor do felni i nije se toliko prskalo ko sada a opet su bile ciste zemlje . Zemlje su nam zatrovane ,a takodje i nerastresita ,stedimo na jednoj strani pucamo na drugoj i tako u krug.
 
Dobro je i oranje i podrivanje,nema razlike u prinosu,jedino sto manje puca zemlja u podrivanom,verovatno zbog zetvenih ostataka,al nekad treba okrenuti zemlju,malo izmesati,spustiti dole hemiju da se lakse razlaze...sve u svemu nek radi kako ko misli da je najbolje i sa cim raspolaze.
 
Jedno pitanje gospodo.Zašto onda radite podrivanje kada je i to došlo iz Amerike.Ja da sam na vašem mestu ne bih ni tu operaciju primenjivao nego samo tri puta godišnje orao.
 
Mora se orati, sto vise to bolje. Zemlja ti je kao zena , sto je vise ores to bolje radja hahahah. Ali samo sa prevrtacem Lemken.... ako se ne ore sa njim onda nece da rodi...
 
Nazad
Vrh