Oranje

Sve se da uraditi samo ja plug ne bi puštao u takve da izvinite kurjakovce.
 
Sa postojecom mehanizacijom i obradivim povrsinama nemam racunicu.Tako da mi je logicno bilo da prosirim obradive povrsine kad vec ima mesta.
 
Nisam mislio na zapuštene parcele već na plug.Ja ne bi orao takve parcele jer postoji opasnost da se plug natrgne na neki od panjeva a onda može da se baci.
 
Nisam mislio na zapuštene parcele već na plug.Ja ne bi orao takve parcele jer postoji opasnost da se plug natrgne na neki od panjeva a onda može da se baci.
Nismo se razumeli.:ppozdrav:Dosad me lepo sluzio izvadio sam sve i svasta.Jedino je pucala ona rucica za stelovanje pluga i to je to.Inace plug je niski klirens pa je i jaci od visljeg.
 
Samo me čudi kako te njive nisu radjene tako dugo . Čime se bave ljudi u tom kraju ,kao da svi imaju dovoljo zemlje.
Najvise je u inostranstvu(svajcarska,Austrija pa Italija) i u gradovima.Tako da za njive se niko nije interesovao niti da dolazi neko iz grada i da ih obradjuje niti neko kad dodje na odmor iz inostranstva da radi.Nase selo nema velike obradive povsine dok susedno selo ima znatno vece.Pre par godina su aktivnije pocele da se uzimaju parcele u najam bas najvise ljudi iz tog susednog sela jer imaju velike masine a nedovoljno zemlje.
 
ili kao kod nas, staracke domacinstva koja ne mogu vise da obradjuju zemlju a imaju preko 10ha,pa daju neki za dz,neki za 50e po ha a neki i do 100e ko hoce da radi. ja prosle godine zaorem nevidjen krs na njivi, matori hteo da me ubije, 70 ari koje nisu radjene dobrih 10 godina, a zemlja crna ko u banatu, ide plug lagano 30cm. na 70 ari 7 bunkera od kk30 na ovu susu. ove jeseni poorem jos 1,5 ha pored i napravim lep komad
 
ja radim 3,5h 30god.ne placam kiriju prosle godine se ta parcela prodala i doso novi gazda i kaze meni ako imam interes da radim i dalje zakup ce mi biti isti ko i do sad dok je on ziv,bar mi je tako reko.kaze kupio zemlju samo da je ima,inace je strani penzioner
 
Ja na jednoj arendi imam komsijsku njivu koja se ne radi 4-5 godina. Tako da i u Backoj ima toga.
 
U HR je situacija sa zemljom ipak malo drugacija...

Imam srecu pa zivim u pasivnom kraju gdje se nikad nista ne desava. Evo nekidan dobio jutro zemlje da radim, i da nista ne pitam... Kaze mi zena, samo radi i suti, neka ne zarasta. Dida koji medji sa mnom u tom "bloku" koji 90% radim ja je na to rekao ovoj gospodji "sta mali ne poore i moje kad vec dolje ide" i dobio i njegovu zemlju isto tako ne pitaj nista i samo radi toliko da ne zarasta...

Ali zakupa NEMA, na malom prostoru tri-cetiri malo veca poljoprivrednika i ni jedan od njih ne radi vise od 150kj jer nema mjesta, tj nema toliko zemlje na raspolaganju...
 
Morao sam uci u tu njivu 3-4 brazde kako bi napravio tampon zonu od korova. To su jedini prohodi koje sam morao 3. sporom orati. Polako bagremi krecu da rastu, za 5g bice fina sumica.
 
Nisam mislio na zapuštene parcele već na plug.Ja ne bi orao takve parcele jer postoji opasnost da se plug natrgne na neki od panjeva a onda može da se baci.

Što ja sve kidam s imt plugomi nije mu ništa 7 stane s prvom vučomnjemu ništa.
Kamenje panjeve čupa čudo.
Samo sam špicu navario novu i nema ore do 40 cm.
 
IMT 751 star preko 30 godina .
Šteta nekad je prije bila kvaliteta bila.
Daska orginal jedino je lemeš mjenjat oko 90 godine deda uzeo orginal nov u Beogradu.
 
2h2qi6w.jpg
 
SPASOJEEEEEE, sta uradi s plugom covjece.....

Pa ja sam s 539 i IMT 755.20 oboravao oko sljivnih panjeva i na kraju izoravao same panjeve. Bilo je i podizanja na hidrauliku, bilo je i cimanja na razne nacine...

Ovo kao da je vukao traktor 100ks kroz asfalt 10km/h ;)
 
Vidi šta je uradio zetor sa starog IMT pluga a taj 577 je još jači.Dobro ja sam toga orao puno hektara. Tačno je da puknu šrafovi i okrene se ručka.Ali desi se ideš malo oštrije pod vučum i blokadom i kad zapne ,ili ideš preko volana ili se savija glava tj pucaju ovi limovi što drže glave ....Nije IMT za to ima jačih plugova...Zanimljivo je da nikad nije pucalo vratilo.
 
Nazad
Vrh