Oranje

Zorane nevidim sta je tu smesno??
 
Drugari jeste gledali ovaj klip http://www.youtube.com/watch?v=T1CtFJoz3-s
nije mi jasno vezano za ovi stabilizacioni lanci,koji po ovom liku treba da prilikom oranja da budu opusteni,da li je kod vas tako ili je ovo vezano samo za ovaj plug.Kod mene je to sve zategnuto jer ne verujem da bi drugacije moglo a orem sa imr 65 i imt 555,ili ja ne umem da podesim.
 
Rakovica 65 i 757.20 u oranju oba lanca otpustena,kad je plug dobro nastelovan mora oba lanca da budu otpustena.
 
Lanci treba da budu otpušteni.
Međitim, ima plugova kod kojih jednostavno ne može bez poteznih lanaca. Moj brat ima mali leskovački plug na pomeranje i on nema šanse da ore ako ga ne drži potezni lanac. Ja pretpostavljam da je problem u plazovima ali nisam sto posto siguran.
 
Lanci treba da budu labavi kad je naštelovan plug. Ako zateže na jednu stranu kad je uštelovan da je jednaka dubina svih brazdi i da prva brazda zahvata zemlje koliko i druga ili koliko ih već ima onda je neodgovarajući plug za taj traktor. Ili krivljen plug. I širina traktora (nekad i samih točkova) a ne samo snaga ima veze sa štelovanjem pluga. Ima o tome detaljnije u temi o plugovima.
 
kolega vulkan je u pravu, ja sa torpedom 45 i plugom 756 orem sa otpuštenim lancima jer mu taj plug odgovara radi raspona zadnjih točkova a sa Jd koji ima veče zadnje gume i veći raspon točkova ako orem sa otpuštenim prva brazda mi je šira zato malo povučem na lancu i uštelujem ga nemam kosi sila kad uđem u brazdu mogu da ga pustim bez šofera da ore.Trebao bi da ga suzim pozadi ili plug većeg klirensa da orem raspušteni lanaca što i radim ako se prosipa brazda pa se nepravilnosti ne vide.
 
I na ruck ii na desnoj podiznoj polugi i na top link polugi... sto je siri traktor, rucka mora ici vise nazad kako prednja brazda ne bi previse hvatala... Zabrazdi ga nekad pa dok je u zemlji pomici rusku skroz naprijed-skroz nazad pa ces vidjeti cemu sluzi..

Vec mi je dosta objasnjavanja oko stelanja pluga, ako nisam tri-cetiri puta detaljno objasnjavao, citajte ljudi malo...
 
Takođe se plug može pomeriti levo desno po onoj nosećoj osovini gde se kače poluge od traktora. To se uglavnom i mora uraditi kad se promeni traktor ili kupi plug koji je bio za drugim traktorom. Ja sam kupio od komšije Leopard 2x35 kojeg je vukao rusom i morao sam ga tu pomerati da ga vučem sa imt 558 jer ga nisam mogao uštelovati u brazdi. Razlika u širini traktora. Ako se sećam da sam ga pomerio dosta u desno u pravcu kretanja jer je prva brazda hvatala mnogo šire od druge i ostavljala nepodsečeno zemljište a traktor se bacao u stranu gde je teža zemlja pa više zapne. Tu je osnovno da se ušteluje po traktoru a posle od njive do njive i zavisno od dubine oranja se šteluje na ove tri tačke što je naveo Bobo. Odosmo u of topik, pročitaj temu o plugovima.
 
Nista se ja ne ljutim, samo kazem da je opisano vec na forumu sve zivo i nezivo... Jednostavno sam napisao zasto necu vise u detalje pisati, ako netko drugi ima volje, slobodno Dukej i ja smo stvarno potrosili tastarute na tu temu...
 
Lanci treba da budu otpušteni.
Međitim, ima plugova kod kojih jednostavno ne može bez poteznih lanaca. Moj brat ima mali leskovački plug na pomeranje i on nema šanse da ore ako ga ne drži potezni lanac. Ja pretpostavljam da je problem u plazovima ali nisam sto posto siguran.

Druze od tog leskovackog pluga na pomeranje ne postoji gori plug. Orao sam sa dosta malih plugova i sa ovim leskovackim traktor se najvise muci i zapinje.
Od manjih plugova ne prevazidjen je IMT-755
 
Prnjavor, a da rucku na plugu pomaknes za koji zub i tako ga pravilno postelas prema traktoru?
jesam pomjerio smanjivo sam zahvat prve brazde na ručki.išao sam za jedan zub dalje nisam jer se traktor igra sa plugom i ovako i nemam kosi sila.U brazdu i pusti ruke do druge strane.

- - - - - - - - - -

i razlika je u nekih 2-3 cm pa me ne sikira tako da nebi trebo ni zatezat lance
 
Kolega, otpusti spanere pa ces vidjet jel imas kosih sila ili nemas... cim spaneri u radu moraju biti utegnuti, kose vuce ima i to puno. to sto ti ne zavlaci traktor je jednostavno zbog njegove velike mase naprijed i prednje vuce...
 
Nazad
Vrh