Oranje

I ja teram pod blokadom u brazdi kad mora i nevidim tu neki problem. Trebao si da podignes ovaj zadnji raonik i da ides jednobrazdno. Podignes malo stelujucu polugu na gore na nakrenes plug i ne zabacuje traktor u oranje. Znam kako je kad je tvrda smonica pa joj nemozes nista, svugde 'oce ali u zemlju nece.
 
Ja izbegavam tu blokadu,bas kad moram da ukljucim,gledam da sto manje opterecavam masinu,manja potrosnja i da se nepatim kad nemoram.
 
Pa valjda je manja potrosnja sa blokadom, manje proklizavanja, uostalom kod mene je tako da bez blokade u 90% slucajeva gotovo da ne moze da se radi...
 
Ja uvek kad je potrebno koristim blokadu i nemam nikakvih problema, nego ima ljudi koji se plase, pojedini kod mene u selu nisu je ukljucili jos ni jednom,
\jer navodno traktor ce da im se rasturi na komadice :haha:
 
To sam čuo da se dešava imt 533, tanka blokada i puca, pogotovo ako ne isključiš a počneš da motaš volan. Ja sa 558 (spori) nekad celu njivu držim blokadu, pustam samo na ovratinama da bih mogao da okrenem. Leopard 2x14 coli, dublje oranje, teška zemlja i još ako je malo rosno od gore ili izvučen stajnjak, nema oranja bez blokade. I ništa mu ne fali.
 
Upravo tako treba samo obratiti paznju da se ne ukljucuje blokada (špera) kad nedaj boze ponese niz rosnu travu i slicno, tad puca blokad aili polu osovina i slicne havarije, znaci ukljucivati je kad su opterecenja najmanja i drzati dokle ima potrebe, normalno samo kad treba da potegne pravoliniski.:ppozdrav:
 
Lako je ukljucivati blokadu kad nema opasnosti,ali neki dan kad je bio mraz izvlacio sam neka metarska drva uzbrdo i na pola brda je traktor proslajfovao i krenuo nazad,tu nema zezanja,mora blokada ako treba sa patos gasom da udje.

U oranju kad je jak traktor i netreba blokada cak ni po ovim nasim brdima,kad orem sa burazerovim 585 to je pesma,samo gas,kakva blokada,kao da vuce igracku a ne plug 757.
 
Pa taj traktor izgleda vise stedi gorivo nego sto trosi. :haha: Da nisi mozda zaboravio broj 1 ispred 8? Deluje mi neverovatno da potrosi 8l na 0,9ha pogotovo sto je njiva kratka i ima dosta praznog hoda zbog puno okretanja.
 
I ja sam tako mislio da je nemoguce da trosi tako malo dok se nisam okladio u 100 evrica i cojk lijepo poveo me na pumpu da naspemo pun i opet na kraju odemo i naspemo i 8,5 lit je stalo.
 
Zeznuo je on tebe, ima skrivenu kantu u kabini i crevo. Kad na pola uzore, on pusti gorivo u rezervoar iz stek kante :osmeh:
Na njivi duzine 200m (puno okretanja), povrsine 2kj ili 1.15ha sam potrosio 35-40l d2 sa 558 i 757 na 25-27dubine + put tamo i nazad cca 8km. Pritom nisam terao pun gas, vec umereno 1600-1800o/min 1 brza. Novi raonici, spaneri na polugama skroz labavi. Poredjenja radi, na njivi 650m duzine ista kombinacija je trosila ispod 14l/kj. Okretanja ubijaju kako potrosnju tako i vremenski ucinak drasticno.
 
Premeri ti dimenzije njive i sracunaj povrsinu. ;) Ako je njiva to sto se vidi da je korov, tu ima mozda 1kj.
 
Ja nemam nista od toga da li neko vjeruje ili ne vjeruje ja sam se uvjerio i izgubio 100 evra i mjerena njiva i stalno sam bio sa njim na traktoru. Nije nikakva prevara.
 
Imam ja to kolko hoces.Kod nas u kraju nema neki veci blokovi od 1h pa ja uzimam i manje parcice po 20 40a.
3godine nije radjena
23112012560.jpg
Cetri godine nije radjena.
13112012546.jpg
23112012562.jpg

Preko 18 god nije radjena.Sitno trnje prvo pokoseno sa kosacicom i trava pokupljeno na otkosu pa zapaljeno.Pa onda krupno trnje i drvece se sece na gomilu i pali,i na kraju Rakovica 65 i IMT 756 treca spora i blokirac i rezi !!Jedva vuce kolko je nabijeno.Samo da dodam da njiva nikad traktor nije videla vec smo zapregu!
18112012548.jpg
18112012549.jpg


- - - - - - - - - -

I kasnije svasta se izvadi
13012012517.jpg
13012012519.jpg
 
Nazad
Vrh