Oranje

Odg: Oranje....

moj deda kad je uzeo prvi plug odavno znaci kaze imao je najgori plug SLAVONAC neznam nikad nisam video kazu da to oranje ninasta nelici i nemozes ga nastelovat nikako!!!
koliko se ja razumem u oranje i plugove ,ako plug na betonu stoji ravno to nemoze bti oranje nikada plug van brazde mora biti kriv da bi u brazdi plivao ravno!! mada ovi mali IMT 2 brazde svi se zale idu ukrivo napred vislji su pozadi ,losi plugovi!!!
 
Odg: Oranje....

Plug se kupuje spram tipa zemljišta.Ima raznih plugova kod mene u selu tj.svih poznatih marki i za ovu našu seosku ljutaču Eberhardt je NO.1
 
Odg: Oranje....

Matić je napisao(la):
Plug se kupuje spram tipa zemljišta.Ima raznih plugova kod mene u selu tj.svih poznatih marki i za ovu našu seosku ljutaču Eberhardt je NO.1
svaki ciga svoga konja hvali :bravo:
pre 20godina sam poceo sam da orem, moj otac me "skolovao", sa leopardom 2, pa sa istim samo 3brazde, posle kupimo regent3, a sada orem sa maseyferguson-overu 5 obrtac
sve su to bili dobri plugovi....
i naravno dobar "ridja" sto ih vuce...
 
Odg: Oranje....

šandor je napisao(la):
Johny ako ti smeta za oko da ti topling stoju ukoso onda pomeri piramidu na desno , izvadiš ona tri šrafa što se vidi na slici ( ustvari ima 4 ) i pomeriš za jednu rupu :ppozdrav: :ppozdrav: Ja sam isto pomerio ::namigivanje::

tacno tako samo sto tu ima 4 srafa
plug mu je dobro ustelovan ja imam isti takav i vukao sam ga sa mtz 82.1 a sada sa ursus 1224
stvarno izgleda ukosen ali
mora biti tako da bi se izbegla kosa vuca tj zanosenje
prednjih tockova ka oranju
ako prva brazda hvata dobro a traktor ne zanosi prednji kraj sve je ok
samo pomeri ram udesno da bi ti topling bio koliko je moguce praviji
a i nemoras ja tako orem godinama
 
Odg: Oranje....

Bare je napisao(la):
he he.....johny,pa taj tvoj jx stvarno puca od snage ako ide 10km/h u oranju.to je nesto vanserijski jak...
pri toj brzini ja bi glavom udarao o strop kabine....
mityoo je napisao(la):
Mora da ide 10 na sat kad ore treci put....

bare kojom ti brzinom ores ugare ili lakse zemlje??,idem ja i 10km/h ako je zemlja lagana ili kad prevrcem ili orem ugar i kejsu uopste nije tesko,samo peva a i neskace nego ide kao po maslu... :D

mityoo zaboravio sam da kazem da sam orao zemlju koja je samo JEDNOM bila orana u letos na jedno 15 20cm i 2put spremana sa setvospremacem a sad sam je orao DRUGI put na oko 25 27cm i islo je lako. :ppozdrav:.
 
Odg: Oranje....

mityoo je napisao(la):
Pa imaju ljudi viska nafte pa neznaju sta ce snjom....
Viška nema nikada samo manjka.Ja strnjike ne prskam totalnim već ugarim na dubini od 20-25 a u jesen preoravam na 28-30 pa zato orem 2 puta jer dobijam bolje rezultate nego prskanjem i jednim oranjem.Svako radi onako kako hoće.
 
Odg: Oranje....

U toj brzini kretanja je fazon da većina smatra da ono što sat pokazuje stvarna brzina kretanja,što u 99% slučajeva što se tiče poljskih radova nije istina,najtačnija brzina mora da se izračuna dužina podeljeno sa vremenom i onda može da se priča koliko brzo oreš,kultiviraš,tanjiraš...
 
Odg: Oranje....

Do sada sam uvek praktikovao ugarenje, ali ove godine mi je strnjište, tj. tamo gde je bio grašak, tako brzo zaraslo u visoki sirak, da sam primenio "brzu meru" prskanje totalom.
 
Odg: Oranje....

montoya,neki traktori uzimaju u obzir prokliavanje,pa pokazuju stvarnu brzinu,mislim da sam u ovoj temi o tome vec pisao..
 
Odg: Oranje....

evo ja cu vam sad iskreno reci kako racunam brzinu kretanja (i da napomenem da kejs nema brzinomer km/h u kabini nego samo tablicu sa svim brzinama koliko ide km/h pri 2500obr/min)

ovako ja to racunam: naprimer brzinu 8km/h (na kejsu jx95 je to III rang 1 brzina na 2200obr)
ako je njiva duzine 500m(a to znam jer je upisano u katastru) onda izmerim sa stopericom koliko mi treba minuta ili sekundi da predjem iz jednog kraja na drugi i tako to izracunem ii dobijem brzinu kretanja: znaci 500m predjem za tacno 4min ili 500m x 15puta predjem tu distancu za 60min i to kad pomnozim znaci 500x15 = 7,5 - 8 km/h
i to mi je stvarna brzina kretanja pri oranju.
e to bi bilo to veoma jednostavno i tacno :D

sledece sto cu racunati je brzina kretanja 10km/h (na kejsu jx95 je to II rang 4brzina na 2200obr)
ovako sam to racunao:
duzina njive 400m i iz jednog kraja na drugi predjem za 2,5minuta ili 150sekundi
znaci tu distancu od 400m u roku od 60min predjem za 24puta sto izadje 9,6 - 10 km/h
ili 24x400 = 9600m

sledeca brzina 12km/h (na kejsu jx95 je to III rang 2brzina na 2200obr)
duzina njive 400m a iz jednog kraja na drugi predjem za tacno 2minuta
ili ako 400m predjem 30puta u roku od 60min i to izadje tacno 12km/h
znaci 400x30=12km/h

mislim da vam je sve jasno :ppozdrav: :D
 
Odg: Oranje....

Djoni bas mi i nije jasno. Ti ne gubis vreme na okretanje na kraju parcele.
 
Odg: Oranje....

momci nemojte pricati napamet,ja sam brzinu kretanja racunao ali sam odbio ili nisam racunao okretanje na njivi,znaci merio sam samo koliko mi treba da predjem iz jednog kraja na drugi i dobio tacnu brzinu kretanja koju sam naveo u predhodnom postu! :ppozdrav:
nego ajde da se vratimo temi jer smo otisli u off :cao:
 
Odg: Oranje....

U nasem ataru su orali Coricevi i jos po neko prema tebi. Ja sam isao da probam gde razbacujemo stajnjak i odustao.Napunim rebra od guma sa stajnjakom i celo vreme ima proklizavanja plus toga je ta njiva 2 x tanjirana i taj sloj zemljista je dosta vlazan .Sutra idem da probam u deo atara prema Novom Beceju gde je laksa zemlja .
 
Nazad
Vrh