Oranje

Odg: Oranje....

Dal' tanjiranje, ili tarupiranje, sramota bi bilo tako obrađeno kukuruzište uzorati a da na površini ostane nečega.
 
Odg: Oranje....

cicimoric je napisao(la):
@ *~ JOHNY'89 ~* Imas srece sto vam je zemlja ultra-mega-giga laka za oranje pa je skoro nebitno kako je plug podesen uvek ce da ore lepo. Plug ti je katastrofalno podesen i jebao bi jeza da hoces da ores u zemlji koju ja orem sa tako podesenim plugom.

(vidi se iz aviona, ali meni niko ne veruje)
 
Odg: Oranje....

slavkos je napisao(la):
cicimoric je napisao(la):
@ *~ JOHNY'89 ~* Imas srece sto vam je zemlja ultra-mega-giga laka za oranje pa je skoro nebitno kako je plug podesen uvek ce da ore lepo. Plug ti je katastrofalno podesen i jebao bi jeza da hoces da ores u zemlji koju ja orem sa tako podesenim plugom.

Ni meni od početka.

(vidi se iz aviona, ali meni niko ne veruje)
 
Odg: Oranje....

cicimoric je napisao(la):
@ *~ JOHNY'89 ~* Imas srece sto vam je zemlja ultra-mega-giga laka za oranje pa je skoro nebitno kako je plug podesen uvek ce da ore lepo. Plug ti je katastrofalno podesen i jebao bi jeza da hoces da ores u zemlji koju ja orem sa tako podesenim plugom.

Ma kaaaakvi. Odkud bi bio loše uštiman. :sta: :sta: :haha: :haha: :haha:

To nije vidilo uštimanog pluga. Što kaže cici da dođe u iole težu zemlju suko bi plug Case-a na sve strane. Tu se onda vidi kako se plug uštimava, a ne u ovakvim uvjetima oranja "bašči".

Ja tupim od kad je stavio prvu sliku oranja da mu plug nije dobro uštiman, no pojedinci nevjeruju. Ni sjetvospremač mu nije uštiman kako treba, no otom potom.
 
Odg: Oranje....

Ma pustite derana ako mu je dobro i nama je, on se bar trudi i ima volju monogi toga nemaju
 
Odg: Oranje....

telnett je napisao(la):
Ma pustite derana ako mu je dobro i nama je, on se bar trudi i ima volju monogi toga nemaju

Pa da, sto ga napadate pa ovo pa ono...dosta takvim kao sto je on kafic je radno mesto.
Ne moze covek da zna a glupo je ocekivati da zna kao vi sto imate desetine godina iskustva vise u poljoprivredi.Vi stariji bi trebalo da mu ukazete na greske a ne da ga zezate.
 
Odg: Oranje....

ajde ljudi dosta je bilo rasprave :zli:

danas sam konacno nastimao plug da stoji kako treba,i nije vise ukosen nego stoji pravo i ravno bas kako treba i lakse se vuce.
evo dacu vam par slika da uporedite kako je bio pre a kako posle stelovanja. :ppozdrav:
pre
vzdj6h.jpg

i posle stelovanja (pomerio sam ga za jednu rupu i lepo ispravio i sad se vidi da greda ili tamo gde se kace poluge da stoji malo nakoso ali to nema veze i bitno je kako stoje pluzna tela i ako ona stoje pravo i ravno onda je plug dobro podesen :D
2iswnso.jpg

sad se jasno vidi kako plug stoji u brazdi
3zdvr.jpg

sad se lepo vidi kako plug stoji vodoravno :D
2iitu6s.jpg
 
Odg: Oranje....

Ovo sto sam ja danas orao je ubilo se za stelovanje pluga... Ritska crna ilovaca i to zapustena... Bilo je povuci potegni.... kad sam zavrsio, i presao na drugu njivu koja je istog kvaliteta, samo odrzavana, kao da sam se ponovo rodio...
 
Odg: Oranje....

*~ JOHNY'89 ~* je napisao(la):
i posle stelovanja (pomerio sam ga za jednu rupu i lepo ispravio i sad se vidi da greda ili tamo gde se kace poluge da stoji malo nakoso ali to nema veze i bitno je kako stoje pluzna tela i ako ona stoje pravo i ravno onda je plug dobro podesen :D
2iswnso.jpg

ajde da ti objasnim u cemu je josh uvek problem.

Pogledaj kako su ti i topling i hidraulicne poluge pomerene u desnu stranu ( gledano iz kabine ). Da bi to otklonio treba na da pomeris ceo plug ga onoj rudi prema oranoj zemlji. Pomeras sve dok topling ne bude prav.

ovako to treba da izgleda:

10da24o.jpg


kada to budes uradio nastace ti sledeci problem: Prva glava nece imati dovoljno velik zahvat i nece imati dovoljno zemlje. Onda treba da zadnji kraj pluga polako prebacujes prema oranju ( da produzavas onaj topling sa strane sto ima na plugu ). Ako ne budes mogao na taj nacin da postignes da prva glava ima zahvat kao i ostale onda ti sirina zadnjih tockova ne odgovara za taj plug i treba da ih rassiris ( imas uputstvo profesora Malinovica na ovom forumu.....onaj njegov video kad stoji pored trobrazdnog pluga i detaljno objasnjava kako treba izracunati sirinu izmedju zadnjih tockova )

Kao sto sam rekao na oranju ti se ne primecuje da plug ne stoji dobro samo iz razloga sto ores extra laganu zemlju.

Slika mog pluga je sa danasnjeg oranja. Pogledajte samo kako se sija zemlja i odmah ce vam biti jasno o kakvoj se zemlji radi, a uslovi za oranje su idealni i ne secam se kada se ovako lepo oralo zadnji put u takvoj zemlji.

evo jos par slika sa danasnjeg oranja:

hte9mg.jpg


o9iha9.jpg
 
Odg: Oranje....

JOHNY:jel imaš našpanan plug ili ne??
Nutarnja mjera kotača bi ti morala biti oko 115-120cm za 14cola,da ti toplink stoji na sredini...
Raširiti traktor ti nije neki problem :ppozdrav:
 
Odg: Oranje....

KishRobert je napisao(la):
'ebem ti banatsku ritcinu...
E takvu zemlju sam i ja orao, samo sam je ove godine prvi put radio a prethodni vlasnik je zapustio pa je korenje korova jos drzalo zemlju da se ne rasipa...Slanine od 3 metra...

Moracu i ja da kupim redetkaste daske jer bolje izgleda nego sa obicnim....
 
Odg: Oranje....

mityoo je napisao(la):
Moracu i ja da kupim redetkaste daske jer bolje izgleda nego sa obicnim....

Resetkaste daske imaju svoje prednosti a takodje i mane. Kada se ore po suvom nema sta da se prica za tesku zemlju je mnogo bolje koristiti resetkaste daske. Plug ide lakse i vise drobi zemlju. A mane se pokazuju kada je zemlja previse vlazna. Hoce u lepljivoj i vlaznoj zemlji da napuni izmedju resetki.
 
Odg: Oranje....

unutrasnja sirina tockova mi je 105cm i to je isto toliko koliko je i zahvat pluga,i tockovi bi se mogli rasiriti ali to je malo problem treba skidati tocak pa gume skidati i obrnuti da ripne stoje kako treba a ne naopacke... i ovo sto mi topling stoji nakrivo to se moze resiti pomeranjem piramide na plugu,i ja sam sad podesio plug kako sam najbolje mogao a sutra cu probati jos bolje pa da vidim kako ce biti.

danas sam orao 6kj ali ovog puta teze zemlje za obradu koja je jedna vrsta smolnjace ili ilovace i tesko propusta vodu i bilo je jos vlazno za oranje ali jos mi se uzoralo dobro.
te njive sto sam orao nikad pre nisu bile orane vise od 22cm(predhodni foton nije imao snage za dublje)
ali za kejsa to nije bio problem,orao sam na 25 27cm ali sam se kretao brzinom od 7km/h i prosecna potrosnja mi je bila 12lit/kj(ipak je to kejs od skoro 100ks),sto je sasvim normalno za ove uslove oranja.
evo par slika (ovog puta slikano digitalnim foticem)
prvo sam poceo oranje na sendvic znaci prvo sam otvorio brazde u sredini i zatim naorao zemlju u nju.
33mnzeq.jpg


2lufhjn.jpg

i kad naorem zemlju u tu brazdu nema vise bregova i neorane zemlje u sredini. :D
2qalfrb.jpg

a ovako izgleda oranje
30t1450.jpg


2afihox.jpg

prosecna dubina :D
9rjcwx.jpg


a ovo je sirkoviste,zemlja je isto teska ze obradu (smolnjaca ili ilovaca)
w8kwfk.jpg


ztus8m.jpg


1zwkhsn.jpg


18heli.jpg
:D
 
Odg: Oranje....

I produži još desnu polugu od hidraulike, nestoji ti plug okomito u odnosu na zemlju, sav ti je nešto pobjega, usukao se... Daj si malo vremena i posloži bolje, imaš dosta videa na yubitou.

Gume netrebaš skidat, ako odvajaš srca i baš moraš rotirat točak, onda ide ljevi na desnu stranu...
 
Odg: Oranje....

Koliko se ja razumem u oranje stabilizacioni lanci na polugama moraju da budu opusteni da pri oranju ni jedan nije zategnut,topling treba da stoji pravo kad se gleda iz kabine i plug treba da je ravan kad se gleda sa strane.
 
Odg: Oranje....

danas sam orao sa kejsom i dvobraznim imt-fop 610.14 na 35 dubine otisao sam na njivu oko 11 h i do 5 h uzorao 6 kj.potrosnja 10l/kj,a orao sam kukuruziste a zaboravio sam foto kod kuce.dok sam takvo isto oranje radio sa 577 i trosio 15 l/kj. nije lose .
 
Nazad
Vrh