Oranje

moj 558 ima 16-ice,rakovica i ostali u toj klasi ne mogu da mu pridju,hidraulika je neverovatna,medjutim od petka je u penziji sto se tice oranja,stigao novi ruja za teske poslove...757.20 plug je spreman posle ove lepe kise,bice bolje nego prosle godine
 
I ja mislim da bi bio slabiji da su mu vece gume ,jer je ipak veca povrsina i motoru treba vise snage...
kod mene u kraju zemlja je tezeg mehanickog sastava,veoma je teska za oranje,ne svuda naravno ali u vecini mesta,npr.ako na 558 imas gume 16.9 28 mozes samo da sanjas da ores prvom brzom,jednostavno treca spora i gas jeste traktor stabilniji i teze prokliza ali sa gumam 14.9 28 to izgleda mnogo lakse i zdravije za traktor,nem t neke matematike veci obim gume povecava brzinu i smnjuje snagu motora i to prilicno a ujedno opterecuje vise deferencijal i menjac.
 
Bogami ljudi ja sam danas probao da orem,tvrdo ko kamen ne ide nikako.U pitanju je rakovica 65 i imt 756,sutra uzimam neki manji plug.:)

sacekaj da nakisne,valjda ce pasti kisa.bice lakse

- - - - - - - - - -

[video=youtube_share;UbY6UV5OMTI]http://youtu.be/UbY6UV5OMTI[/video] prosle godine u oktobru nakislo 5cm a dole kao beton,3spora i blokirac nizbrdo
 
A zavisi i koji diferencijal ima spori ili brzi.Na spori bez problema vece gume.

Ja kad sma uzimao rakovicu hteo sam vece gume,jer jelte manje ce proklizavati,biti udobniji,a i traktor lepse izgleda, A onda sam razmislio,ona ima samo 3 brzine ( brzohodne ,sporohodne ni ne razunam jer ih jako retko koristim) i ako cu ja u oranju da orem sa sporohodnom ebes taj posao,a i ona je i sama doboljno brzo jos ako bi joj stavio vece gume traktor bi se vise mucio.
 
Na Rajku samo 14tice,inace ode lamela,to je bolna tacka,i ovako ide kao djavo...Mislim da ne treba cackati ono sto su inzinjeri napravili.
 
Svaka cast komso,nerazumem stace veca dubina od 25cm-30cm.Vidim ovde neki oru do kine,cemu to?Bio sam kod tipa neki dan,ore za psenicu na 40cm dubine.Kaze kad se uzore duboko mnogo bolji rod,nisam mogao da precutim,rekao sam mu da nema veze sa mozgom.

Moram nešto napisat jer vidim da se proziva "one koji oru do kine". Na slici koju sam zadnji put u ovoj temi postavio, di je dubina oranja oko 37-38 cm, je orano za voćnjak i da je moglo dublje išlo bi još dublje. Mirko drži se mehanike jer ti je ratarstvo očito stran pojam. Malo se raspitaj zašto, kada i gdje se nekad u ratarstvu ore na dubinu od oko 35 cm pa onda probaj pisat o tome.
 
Što dublje obraditi to bolje , ako ničim drugim bar plugom. Da dodam još da se ne slažem ni sa ovim gore postovima , gume što veće to bolje i što šire isto tako . (naravno u granicama normale )

Kod nas bar ko god kupi imt 539 , kupuje gume 12-ke prije nego što traktor stigne kući i odma mijenja , a isto npr za 558 16-ke .
 
Poslednja izmena:
Sad ce biti pravo vreme za jesenje oranje,vlage ima do nekih 20cm a oremo do 25cm nekad i dublje ali nikad preko 30 jer tad se izbacuje neplodna zemlja na povrsinu
 
Ima gde i kad treba duboko oranje a ima gde i kad je duboko oranje kontraproduktivno... svako zna svoju zemlju i svoje običje.... mad mnogi i greše, npr kod nas mnogi oru 30 i više cm dubine, a moje iskustvo pokazuje da je sve preko 23-25cm bespotrebno bacanje nafte.....
 
Kod mene su jednu parcelu orali ljudi koji traze neke parice na oko 40 cm,mozda malo i vise.Nikakve razlike u narednim godinama nije bilo u odnosu na moje oranje od 25 cm
 
Možda kod vas nije bilo problema.Rade to i ovde i njive godinama ljudi ne mogu da dovedu u red.Ubede ih da je to dobro i ponešeni mišlju da će to biti uzorano do Kine ljudi pristanu(naravno oranje je besplatno).Kod nas je zemlja takva da strogo mora da se pazi na dubinu oranja jer ima dosta parcela gde se već na 20-24 cm dubine izbacuje bela zemlja napolje a kamoli da se skrka plug 25-30 pa i više cm u zemlju.
 
Gledam danas od Baca prema Vajski kako na pola metra dubine izbacuju pesak (kopanje za gasovod) tako da tu nema sta da se plugom trazi dublje od 20cm.
 
Vec smo govorili o tome koliko biljke idu u dubinu sa korenovim sistemom a radi se o metrima.Po meni bi trebalo menjati dubinu oranja.Tamo gde nije plitko tlo i gde se ne izbacuje ta bela ili zut zemlja ,bolje je dublje zbog vodozracnog rezima tla ,herbicida, vracanja elemenata koji se ispiru ,bolje zaoravanja biljnih ostatakait itd....
 
To sa dubinom oranja je bar jednostavno tu nema šta pametovati , koga zanima treba sebi napraviti pokus ali bar 2-3 godine zaredom orati duboko ako treba 2 do 3 prohoda i zabilježiti , sve će se kazati samo za tu njivu.
 
Nazad
Vrh