Oranje

vidim da se puno prica o potrosnji ruseva pa da kazem i ja neki podatak.Juce je bila proba sa 1025 i regentom. Na 8kj potrosnja 83litre sa tim sto je njiva udaljena 7km.Ocekivao sam vecu potrosnju ali bolje je ovako :) Kukuruziste,Dubina 27-28cm a brzina 9.5-10km/h (treci rang druga brzina) i naravno prednja vuca.Isto sam cuo za 1221 da vise trosi..

Ne moze da se meri potrosnja rusa na vasoj zemlji i kod nas. Kod nas minimum rusevi trose 17-18 l po jutru u najboljem i najlaksem oranju a kad je bilo najgore prethodne dve godine 82jke su tukle i 25-27 l po jutru. Mozete samo biti presrecni sto imate takvu zemlju
 
@NA
Dzombe na povrsini su problem u setvi. Imao sam to ove godine na jednoj njivi i ne ponovilo se.
 
Oranje sa manje od 35cm po glavi nuzno dovodi do dzombi na povrsini ako nema predpluznjaka na plugu. Kad imaju pretpluznjaci onda je opet potrebno malo vise snage po glavi itd, itd...

Kako sam skužio misliš na zaoravanje ostataka kuružnjaka? OLT Slavonac i na 12" zaore ih bez ikakvog problema i bez pretplužnjaka.

@worm: Točno tako, u težoj zemlji i lošijim uvjetima potrošnja goriva kod rusa (80 i 90 ks) doseže do litraže koju sam spominješ. Teško je to shvatljivo onima koji to nisu doživili.
 
Sa imt 757.20, kad ne ciljas redove, tj kad dzombe ti dolaze u levom delu brazde, onda komplet dzombe budu na povrsini. Zato nastelujem prvi prohod da odsecam tacno do dzombi, i svaki sledeci prohod sa 70cm zahvatom savrseno zaorava.
 
dzomba je donji deo stabla kukuruza s zilama i busenom zemlje, tkz capurica, capur.

Kad su na povrsini prave probleme i u setvi, a pogotovo pri spartanju, zakace se spartac i gura zemlju na vrstu, i kad vidis, a ono pola vrste si sredio.
 
Upravo tako, u setvi je problem gura zemlju i deformisu se redovi. U spartanju se zakaci za moticicu i opet gusi. Ako ih ne zaores dobro, setvospremac sve povadi na povrsinu i belaj cele godine.
 
Danas svečano završeno oranje za ovu godinu.Bilo je svakojako i teško i lako sve u zavisnosti od klase zemlje i atara gde se nalazi.Najlakše se oralo kukuruzovinište,nije paljeno pa mi se čini da su ostaci zadržali vlagu jer nema ni jedne jedine buse već se rasipalo kao u najsrećnijim godinama.Za 4 dana skinuli smo 57 k.j
 
I ja sam danas malo orao, krenuo sam od najteze zemlje, jako je suvo i cekacu kisu, sutra zatvaram brazdu na ovoj njivi sa mojom omiljenom masinom.

img2106.jpg
img2105.jpg
img2109.jpg
img2110.jpg


I na kraju to izgleda ovako, sutra nove fotke!
 
Djoker, па колико ти дугачка та њива јбт?

Заборавих да одговорим, неко ме питао колико временски нам требало да пооремо тих 21 КЈ. Не знам ни то, једноставно смо сели у тракторе и од њиве до њиве. Нисмо мерили ни време ни потрошњу, већ онако рутински знали смо шта има да се уради и оплели смо по орању. Знам само да смо се вратили кући чим је пао мрак. Нисмо хтели више да оремо.
 
Ta njiva od 800m je inspirativna za kopanje. Imam i ja jednu od 680, i ona se najteze kopala.......
Inace ostale su kao kod Dusana 380m
 
Nazad
Vrh