Oranje

Za manju potrošnju -gas na plafon 3/4,za sve preko toga se potrošnja povećava,pa ko kako reši.
 
@577 to može da se uzore prilično kvalitetno bez obzira što je neravno samo će biti malo neudobnije vozaču i moraće malo sporije . Dobro bi bilo kad išo bar malo ukoso na odnosu na stare brazde.

Znam ali lakše kada tanjurača malo odradi lijepše zatrpa plug masu ne bi bilo kao na slikama trave i svega...
 
Ми смо у понедељак поорали 21 КЈ, а јуче завршили што нам остало(нешто мање него претходног дана). Могу рећи да се баш лепо орало.
Рус 1221.3 иде лепо, нема шта. Нисам га терао више од 1500-1600 обртаја, јер нема потребе. Имам тробразни плуг за њега са захватом 115цм, али мислим да би му неки четворобразни баш легао, али не може се све ове године. Могу рећи да ни код мене није баш мали потрошач, али нисам тачно мерио колико троши.
Масеј 3080 вуче Узелов тробразни плуг са захватом 90цм и баш му добро лежи.
Рус 820 је орао са комшијиним двобразним. Док нисам имао Масеја, руја је вукао Узелов тробразни и ни мало се није жалио.

Од та три тракотра запазио сам да Масеј има најмању потрошњу горива. Логично је да 1221.3 троши највише јер ипак је он и највећи. Сад колика је ком потрошња то не бих знао рећи.


[video=youtube_share;RsEUeYcasGA]http://youtu.be/RsEUeYcasGA[/video]
[video=youtube_share;92fDdhsvank]http://youtu.be/92fDdhsvank[/video]
[video=youtube_share;5XHOGb2m2iA]http://youtu.be/5XHOGb2m2iA[/video]
На првом снимку је њива већ била поорана раније, па задрљана како би било равније.
На другом снимку сам са русом мало успорио да не би скакала камера као на трећем снимку код масеја.
На клиповима се лепо види да се земшља баш лепо поорала и просула. Нису извљиване џомбе па да се на пролеће може испасти из трактора када се буде спремало.
 
Nemoj se druze zavaravati sa 4 brazde i 1221,ova godina nije imala padavina pa nije nista nabijeno+ izgorela zemllja,da je neka druga godina zapevao bi on i sa 115cm zahvata....
 
Вероватно сте у праву, али сам мислио на четворобразни плуг захвата 120 што је признаћете мала разлига у односу на овај тробразни који има захват 115.
 
Ja sam ovih dana orao strnjike i mogu reci da ima vlage i da se lepo ore,cak sam prvi put orao 10 km/h :osmeh: istina bila je laka zemlja,a ovako sam terao 7.5. kukuruz sam probao ide teze, a suncokret najteze ,to ce sacekati kisu
 
vidim da se puno prica o potrosnji ruseva pa da kazem i ja neki podatak.Juce je bila proba sa 1025 i regentom. Na 8kj potrosnja 83litre sa tim sto je njiva udaljena 7km.Ocekivao sam vecu potrosnju ali bolje je ovako :) Kukuruziste,Dubina 27-28cm a brzina 9.5-10km/h (treci rang druga brzina) i naravno prednja vuca.Isto sam cuo za 1221 da vise trosi..
 
Вероватно сте у праву, али сам мислио на четворобразни плуг захвата 120 што је признаћете мала разлига у односу на овај тробразни који има захват 115.
Kao prvo pogledajte snimke pa i iz ptičije perspektive vidi se kako su plugovi "nasađeni", drugo dubina oranja malo više od ugari, treće ja mislim da je lakše podići nešto od 120 kg. u četiri puta nego 115 kg. u tri puta a o kvalitetu 4x30 i 3x35 neću ni da komentarišem, jedino nije mi malo jasno koliko su ako sam dobro iračunao osam brazdi uzorali 21 kj. za koje vreme.
 
Mislim da su to sitne vrednosti. Ukupna kolicina zemlje koja se prevrce je ista i ona iznosi "dubina" x "ukupan zahvat". Tako da 4x30 ili 3x40 je potpuno ista kolicina zemlje koju treba okrenuti.
 
Sve je relativno. Banalan primer, prosle godine sam orao sa svim meni dostupnim i raspolozivim plugovima i zakljucio da se Ross 4x30 cm lakse vuce od IMT-a 757.30 3x35 cm i Vogela 3x40 cm pri istim radnim dubinama. Ima tu nesto i do oblika daske i raonika, a ne samo do radnog zahvata pluznog tela..
 
Što je sitnija brazda (manji radni zahvat), oranje je lepše i lakše. Lakše je smrviti manju količinu zemlje od veće... Tako da je po mom mišljenju uvek bolje 4X30 nego 3x40.
 
@Матићу, ја радим земљу у Товарнику па ме зато Милош питао.
@Ганга & Дукеј, имам исто мишљење. Боље 4х30 захват него овај 3х35. Дубина орања је 25-27цм. Ми не оремо дубље, али са тим ИМТ плугом то је релативна ствар јер @није на свакој њиви земљиште исто па се негде деси да задња бразда јако слабо хвата, а негде оде преко 30цм.
@Бубу, мој рус 82ка лакше вуче тробразни Узел 3х30 него неки двобразни. Вероватно је то што сте већ рекли, све зависи до плуга и његове геометрије.

Оно што сам приметио код плуга 757 ради добро само када се закрка у земљу.
 
Lepo je raditi sa manjim radnim zahvatom po pluznom telu ali, uvek postoji to 'ali', u mom slucaju nije bas preporucljivo zbog sirine pneumatika a i mnogo je bolje zaoravanje mase na vecem zahvatu a manjem broju tela jer je veca kolicina zemlje koja prelazi preko daske.
 
Zaboravili ste i vaznu komponentu, a to je otpor, koji stvara dodirna povrsina. Nisu svi plugovi ni zato isti.
 
Oranje sa manje od 35cm po glavi nuzno dovodi do dzombi na povrsini ako nema predpluznjaka na plugu. Kad imaju pretpluznjaci onda je opet potrebno malo vise snage po glavi itd, itd...
 
Nazad
Vrh