Oranje

Al se lepo oreee,prosto mi krivo što nije tako i kod nas.:pcelac::
Ja i zaboravio na normalno oranje...kod nas je kljuca pile u gvozdene vile.
 
Lepo izgleda ali se ore strašno.Plug izbacuje suvu zemlju a ima mesta gde se daske ispravljaju.Bogami kako sam se nadao prevario sam se.Ova parcela je od okruglo 2 k.j i orao sam je 3 sata što je previše ali brže ne može da se dereš.
 
Nije prevelik traktor.Ima 155 ks i nije mu baš svejedno jer su gume malo lošije ali nema da bira to mu je što mu je.Gorivo nisam merio,tek kada se zaletim.Ovo je samo bila proba danas.
 
Poslednja izmena:
Poslednja izmena od urednika:
Danas zapoceo oranje na strnjiki,52 litre oktobarski kisa je doprinelo malo boljem oranju.Oranje sa IMT-539 i jednom brazdom na 1600 obrtaja,dubina je varirala od 25 do 27 veoma lepo slozene brazde i donekle 80./. zaorano biljnih ostataka sve to sa potrosnjom oko 17 litara na dva jutra.
 
uzorao popodne prvu brazdu, i ja reko sad ce kao u sir, kad ono ''cvrc milojko'' ni V od vlage!
ujuto cu izmeriti koliko je spicio na 6kj, ako je preko 11l/kj, ce odmaramo jos malo...

attachment.php

attachment.php

 
Poslednja izmena:
Koliko je ova vasa zemlja rastresita, ovde kod nas tvrdo ko beton dok ne padne neka dobra kisa o oranju mozemo da sanjamo. Ja sam probao u dve parcele prekljuce plugovi idu kao po betonu ako se pusti plitko iskace iz brazde i struze po povrsini ako se pusti duboko izvaljuje ogromne grudve.
 
Ne mogu ni ja jos sa Zetorom i dubinom 27-28 cm,a tek panonac sa 539 i potrosnjom od 8,5 litara po jutru...ne znam sta je ili ja ne znam ili litre nisu jednake :sta:
 
Dragane,teraj.Kod nas da upola tako ide ja bih terao,jer svako jesenje je bolje od prolećnog.Po nekom mom iskustvu a verujem i mnogih na ovom forumu kiša u većini slučajeva padne kad ne treba ili ga preteriva da ne možeš ući u njivu.
 
Au, kod vas je onda baš tvrdo, ja juče već završio sa oranjem planiranog. Išlo je baš dobro, na 28-30, i lepo se rasipa, a potrošnja nešto malo ispod 15 l/kj, što je u granicama normalnog i za normalnu godinu. Postaviću koju sliku, samo kad proradi ovaj "dodaj.rs"...
Konačno
191020121486.jpg

181020121478.jpg
 
Poslednja izmena:
Dubina 30 cm agregat MTZ 820 eurolux i Vogel noot 3s l950 ...nisam orao teže oranje...hidraulika maltene non stop na prinudnom brzina 5.5-6 km/h ...morao sam da uzorem ovu njivu jer sam na nju izvezao stajnjak. Potrošnja takodje rekordno visoka.... oko 18 litara.nije tačno mereno. Inače prethodnih godina sam maksimalno trošio 15 litara.
34tb98l.jpg
 
Jedno malo pitanje:

Preoran je predhodno povadjen vocnjak (sljivar) na jesen 2011 god i nije se nista radilo 2012.


photo sharing websites

U toku 2012, metilj i trava su potpuno prekrili njivu, i to sada izgleda haoticno tj ovako


image ru

Presao sam trimerom i posekao sve mladare i veci korov. Na prolece bih posejao zdruzeni usev grahorica+ovas.

Da li moze ovako kako je sada da se preore duboko preko brazda koje jos nisu slegle, ili prvo mora da se istanjira kako bi se poravnala njiva?
Zvao bih rodjaka da preore sa IMT 558. Obzirom da nema gde prednji tocak da uhvati liniju, da li ce mnogo da skace po nepoleglim brazdama, ili to nece mnogo da utice na oranje? Pitam da se ne brukam tj da ga ne dovodim da ore, pa da ne mozemo nista da uradimo.
 
Nazad
Vrh