Oranje

Zavisi kako koji tip zemlje za neke nije rano . Lake a slabo propusne zemlje idealno bi bilo orati u jan-feb al nema uvjek prilike za to . Takve ako se uzoru rano najvažnije je ne ulaziti na proljeće dok ne bude dobro suvo . Ako baš krene trava dosta bolje ići totalom il nečim drugim po oranju ako je vlažno.
 
Kod nas se ljudi pustili u oranje,palo je oko 32 litre kise ovih dana...cini mi se da ce ici solidno,do sad sam orao samo podrivanu strnjiku.U nasem kraju kad 82 trosi ispod 18 litara,imas zasto da budes zadovoljan...naravno pravo oranje,a ne da se parcela zacrni malo...obicno se ore 3-4 spora,plug 2x35.

Plug namešten na dubinu od 25cm, jer nema potrebe više od toga. Repu više ne sejem a za ostalo je dovoljno.
 
Jučer započeto oranje jedne manje njive. Na slici se malo vide neravnine zbog izbacivanja pluga jer je tu prije bio put, a i inače nikad nije tako čestito poorano.

25sa83k.jpg


raxf6f.jpg
 
Moje danasnje oranje - proba, ovo je trebala da bude soja koja je dva puta sejana i oba puta je pojele ptice, nista nije ovrseno, trava 1m visine. Tu nece ici nikakvo djubrivo za jesen, jedino na prolece.

2012-10-20-24.jpg
 
Moje danasnje oranje - proba, ovo je trebala da bude soja koja je dva puta sejana i oba puta je pojele ptice, nista nije ovrseno, trava 1m visine. Tu nece ici nikakvo djubrivo za jesen, jedino na prolece.

2012-10-20-24.jpg
Dusana...jedno pitanje...onako drugarsko,a da se na naljutis?video sam par tvojih fotografija,i na vecini istih je ogromna trava...jel to neki novi trend zdrave hrane,losa hemija ili pak nesto trece?imas srece sto ti je zemljiste lagano za obradu,takva parcela se kod nas ne bi sale uzorala...
 
Moje danasnje oranje - proba, ovo je trebala da bude soja koja je dva puta sejana i oba puta je pojele ptice, nista nije ovrseno, trava 1m visine. Tu nece ici nikakvo djubrivo za jesen, jedino na prolece.

2012-10-20-24.jpg

Slican korov sam i ja danas probao da orem. Uzeo neke zapustene parcele pod zakup pa sad neznam sta cu sa korovom, Ako ga spalim gubim organsko djubrivo, kosenje ce tesko ici, duboko oranje moze ali je jos uvek tvrdo, nisam pametan sta da radim...
 
Danas orao kukuruzište,bilo je da l' da napustim ili da nastavim.Malo bolje se oralo nego prošle godine.
Malo je to kiše što je palo 16-17l.
2uzee0z.jpg

opmo6.jpg
 
Danas je baš dosta ljudi bilo u ataru.Oranje je u punom jeku.Nakislo je poprilično i koliko sam video lepo se rasipa.Video sam nekog tipa sa IMT 542 i 2 brazdnim plugom leti po njivi a dubina više nego pristojna.Tako se skoro nije oralo.Ja sezonu počinjem u Ponedeljak.
 
Kod nas se isto solidno oralo, uradio sam popodne jedno jutro, sutra akcija ceo dan!
 
Za četiri dana ja i kolega poorali 51 kj iako je suvo, polako odvađavamo a sutra odmor.Usput se poseje koje jutro pšenice uslužno, malo me koperanti prekidaju u oranju pa kolega malo ore sam.
 
Ja cu da orem tek tamo na jesen :haha: prosao jedan covek sa plugom juce da uzore bastu ,kad odjedared poceli traktori da zuje a plugovi sevaju ma nema veze sto je tvrdo i sto plug igra tango u brazdi samo nek se ore,ori mile al dubokooooo
 
Evo slike do mog oranja od prije 1-2 godine za zito je bilo..Njiva nije orana 20 godina, a sve sto se radilo na njoj radile su masine, poprilicno utabana zemlja..

33kxhyd.jpg


2ccqtli.jpg


2ry36gy.jpg


2evx3dk.jpg
 
Nazad
Vrh