Oranje

Oranje ide lepo, ali je potrošnja goriva prilična. Danas sam merio, pa ispada da mi 82-ka troši oko 15 litara po jutru.
Kod nas se ljudi pustili u oranje,palo je oko 32 litre kise ovih dana...cini mi se da ce ici solidno,do sad sam orao samo podrivanu strnjiku.U nasem kraju kad 82 trosi ispod 18 litara,imas zasto da budes zadovoljan...naravno pravo oranje,a ne da se parcela zacrni malo...obicno se ore 3-4 spora,plug 2x35.
 
Danas orao sa burazerom okruglo 2 hektara,ja sa 540 i OLT Alkarom 2x30cm(novi raonici samoostreci Cantavir) na dubinu 25cm,burazer sa Rakovicom i plugom IMT 756 2x30cm(novi samoostreci Plamen)na dubinu oko 20cm.Posto je njiva kocka podelili smo je po pola i udri.Brdo je ne veliko,ima vlage lepo.Ja zavrsio pre njega i potrosio okruglo 20-21 litara,on je kasnio jer njegova prva je sporija od moje i potrosio je 32-33 litre.Burazer je na 1000 stepeni,poludeo je kad je video da sam ga oduvao u potrosnji i brzini a isti ucinak.Kaje se sto nije orao kao i do sada sa Storom koja je super mali potrosac a isti plug je vukla.Misli da ce Rajka da ode arapima:osmeh:

Bilo je tu kasnije posmatraca koji su poceli da mi zagledaju traktor kao da sam ugradio neznam sta,sve su to ponosni vlasnici Rakovica ali nisu svesni da je IMT orac br.1,a Rakovica je za neke druge stvari ko stvorena.
 
danas probao smonicu, vlage ima, al plug se trese ko otrovan pacov i ide do 10cm u zemlju, a ima i gde iskoci nacisto, raonici novi plamen samoostreci
 
Predveče sam se vraćao kući sa sejanja i vidim brat ore kukuruzovinište.Nisam mogao a da ne svratim.Dubina je dobrih 30,traktoru nije teško a rasipa se za ne poverovati.Sutra završavam setvu i odmah krećem u oranje.Traktor i plug su spremni samo čekaju akciju.
 
Fantazija kako se ore ( palo je 42 litara kise pre par dana ). Orali smo neku srednju zemlju i zahvat pluga je otvoren skroz na 50 cm po glavi. Za jedno poslepodne + 24 h ( dan i noc ) smo uzorali 45 KJ

Gredski i vas atar je onda dobio jacu kisu nego mi...em imamo losu i tesku zemlju,em ne da se da nakisne-posle kise drugi dan sam tanjirao i nisam verovao svojim ocima sta se desava iza tanjirace...lepi na diskove blato(povrsinski sloj 15 cm),a u pozadini prasi zemlja koja nije nakisla...valjda ce povuci jos u dubinu koji cm,a i sva oranja posle kise koja sam video su do max 20 cm...
 
Ja sam vec odustao od oranja sa rakovicom,trosi 34 litra nafte po hektaru,malo brze uradi nego 542,posto 542 vuce manji plug,al je zato potrosnja na 542 18 litara prosek po hektaru na 20 cm dubine.
 
Danas i mi probali ide fino na kukuruzistu ali zemljiste je lako za obradu... za rit jos neznam probacu od nedelje ako neide cekam jos kise.
 
@Mali Misa,koja rakovica?
Kod nas u obliznjim selima...ima vise rakovica nego ostalih marki traktora,evo na primer u susedno selo covek ima 4 rakovice,dve sa velikom kabinom,dve sa standradnom. Svi koji imaju rakovice,koriste ih u svim poslovima,oranje,sejanje,branje....
Niko se ne zali
Drugar mi pre nekoliko dana bas rekao da mu rakovica potrosila 30l na 2h i 20ari. Lepe brazde slagala,od ponedeljka nije stajao sa oranjem. Ne znam zasto se vi vecina zalite na rakovice.dok ovde kod nas druga prica.
 
danas probao smonicu, vlage ima, al plug se trese ko otrovan pacov i ide do 10cm u zemlju, a ima i gde iskoci nacisto, raonici novi plamen samoostreci
Cika Jovo sa kojim traktorom si orao i koji plug?

- - - - - - - - - -

@Mali Misa,koja rakovica?
Kod nas u obliznjim selima...ima vise rakovica nego ostalih marki traktora,evo na primer u susedno selo covek ima 4 rakovice,dve sa velikom kabinom,dve sa standradnom. Svi koji imaju rakovice,koriste ih u svim poslovima,oranje,sejanje,branje....
Niko se ne zali
Drugar mi pre nekoliko dana bas rekao da mu rakovica potrosila 30l na 2h i 20ari. Lepe brazde slagala,od ponedeljka nije stajao sa oranjem. Ne znam zasto se vi vecina zalite na rakovice.dok ovde kod nas druga prica.
Moze i Rajka da ore ali ko je orao sa IMT-om nije imao reci da kaze.Nema da iskoci plug ili nece u zemlju,ima da ide pa i u beton.
 
Kod nas ide samo gde je peskovito,a gde je crnica nema sanse,a palo oko 50 l kise.
 
Danas sam prosao od Novog Sada do Panceva sva moguca mesta jer sam slusao glupu navigaciju i ljudi od Perleza do Panceva masovno oru, vidim da ide tesko, ali se ore. Kod mene u kraju jos nisu pocela oranja mada verujem da bi islo lakse nego ranije jer smo probali asovom neki dan i vlaga je prosla na oko 20cm dubine.
 
Poorao danas 3 lanca kukuruzista,potrosnja 37 litara,tj 12.3 l/lanac,rasipa se samo tako,dubina 25 cm,nastavak sledi u ponedeljak.Rakovica 65 i IMT 757.20
 
Poslednja izmena:
sad sam dosao sa oranja ore se fantazija. da sam imao vije goriva orao bih celu noc, a vako sam dosao kuci da cujem novosti o subvencijama i da se zderem
 
Danas sam oro nešto sa IMT 558 . Dobar je orač , jak za svoje konje , jes da ima samo 3 brzine al prva mu je izgleda napravljena baš za oranje . Jako duga brzina a opet ima snage . Nisam dugo oro s malim traktorom pa da ne ispadne neko pre....nje al čisto da uporedim sa većim ( MF 3645 u mom slučaju)
Jedno mi se čini da je prednost 558 možda nekako nežalim ni da ga forsiram , ni brže po neravninama , nit strepim za gume ako je neka krčevina . Lakše mi i da ga dam nekom da radi snjim i sl . Lakše je ipak i ako su neki ćoškovi . Ali ipak velika je razlika , mogu mislit tek s nekim novim većim traktorom .
Udobnost sjedala , manje buke , to jasno , al najbitnije veći izbor brzina pa uvjek moš naći neku koja paše . Pa oni dugmići ipak svi pomažu , eto lijepo se oralo al uzglavnice nisu mogle nikako . Uzmem od komšije drugi plug (isto imt 2br) al neće ni on samo grebe. Naišo neki sa nekim 3br oltom valjda , ma kakvi.
Aj reko da probam sa mf-om i regentom , sa stisnutim onim providnim dugmencetom ode do vola , i nema nikakvih problema.
Ipak se isplati uzeti neku izmučenu mrcinu za 10-20k eura , i ulagati malo u popravke , a o novom da i ne govorim .
 
jel nije malo porano za zimsku brazdu? Ja sam jedne godine pooro u oktobru jer sam išao u sezonu u austriju,oralo se lijepo dubina oko 25-27 cm.Na proljeće kad sam došao ono zbijrno ko pogača,u jesen bilo dosta kiše i dubok snijeg pa ga zbilo.Tad sam još tanjiro tako da nisam malte ne imo u šta tanjiraču spustit
 
Nazad
Vrh