Oranje

Ja sam upravo stigao sa oranja, uzorao tu njivu sto sam uzeo u arendu gde je bila detelina, prilicno tvrdo i busovito, ali je obrtac tezak i isao je u zemlju i uzorao sam duboko pa sad cekamo kise da bi moglo da se uradi za setvu graska.
 
Jel si nešto radio posle košenja?

Ako je pitanje za mene, posle kombajna (džakaroš) izvučeni džakovi zobi, pa kasnije slama od zobi izbalirana i izvučena sa njive. Trave i lucerke nije bilo ali je kasnije krenula ambrozija a pošto je i kombajn ostavio visoko, pokošen je veći deo njive strižnom kosom pa grabuljano, balirano i izvučeno još bala. Zob je bila dobra iako je vrlo retko posejano rasipačem pre sejača (lucerka). Analiza je pokazala ph4,8 urađena pre par dana a i sušna godina pa valjda zato nije uspela lucerka. A i prošle godine je plitko orano ( bilo suvo i tvrdo) tri puta tanjirano, rasipač, drljača, sejač, valjak. Prilično gažena njiva posle plitkog oranja a dve sušne godine. A kukurzište što sam takođe probao je prethodne godine bila pšenica. Inače sam sa istim plugom i traktorom pre mesec i više super lako i lepo ugario 20-tak ari gde je bio ječam a pre njega soja pa samo potanjirano. Sve tri njive su u istoj parceli u jednom komadu, 2,2ha, samo je pola jako brdo (tu gde hoću lucerku, da bih par godina preskočio obradu zemlje na jakom brdu) a pola je ravnica. Ako to ima veze analiza zemljišta pokazuje skoro isto stanje i na brdu i na ravnom.
 
danas probao oranje sojista,pravili mi put po njivi pa sam preorao po sirini, spustio plug na 40cm tvrdo ko stena a vlage nema ,samo izvaljuje suve grudve kao tocak,da bi se mohlo orat, treba minimum 100lit kise da padne.
 
malo je to za oranje, ustvari ovih 10 15lit sto je palo nakvasilo je svega 5cm zemljistnog sloja, a za oranje na dubinu 20 cm treba bar 60lit da padne.
 
Da li mi neko moze reci zasto se plug ovako nakrivljuje i prednja brazda iskace iz zemlje? Da li jos treba da pomerim gredelj ili nesto drugo da uradim?
 
prijatelji meni trobrazni plug težak 550kg isto to radi , kod nas je više nego tvrdo
 
Da li mi neko moze reci zasto se plug ovako nakrivljuje i prednja brazda iskace iz zemlje? Da li jos treba da pomerim gredelj ili nesto drugo da uradim?


Ako su lemeši u dobrom stanju onda mora ići u zemlju kako god da je tvrdo.
Potvrđeno od lani kada sam ja orao po tvrdome tako da je traktor drhtao i stakla se tresla.

Probaj namjestit da ti prva brazda hvata više zemlje kao ona druga brazda i pokušaj skratit malo poteznicu.
Jel meni se čini da ti plug ore na petu, treba mu malo nos zabiti u zemlju.
 
Kad je mekano obe brazde hvataju isto,slozi se oranje i bude ravno kao tepsija,ali cim je tvrdje kao na snimku,prednja brazda iskace i plug se nakrivi.Raonicu su novi sa promenljivim vrhovima.Probacu da pomerim gredelj,a i do sada nisam imao klasicno navojno vreteno,vec ono na dve kontra loze kao topling,sada sam uzeo original pa cu videti.
 
Aco pa ta prva brazda ništa ne hvata.Malo pomeri na gredi ili oračicama ka neoranom i obavezno malo skrati topliger.
 
@Aca
Proveri "nuteve " na "rogovima"koji drze poluge.Prosle godine mi je trebalo dvadeset jutara da nadjem gde popusta.Defektaza ustanovljena tek kada je kolega seo u traktor, a ja se vozao na plugu par krugova.
 
Pa i ja sam mislio da pomerim gredelj,ali reko ajde prvo da pitam.Nisu nutovi,to sam gledao.
 
U proseku suva materija biljaka sadrži oko 45% C, 42% O2, 6,5% H, 1,5% N i 0,5% mineralnih materija (Kastori i Tešić, 2006). Prema tome, biljke imaju veoma važnu ulogu u kruženju ugljenika jer predstavljaju mesto vezivanja CO2 iz atmosfere, koji se neposredno unosi u zemljište i čini primarni izvor C u agroekosistemu nakon transformacije u organsku materiju.
U svakom slucaju je bolje zaorati zetvene ostatke nego samo onako dati.Treba paziti da kod prevelike kolicine moze se javiti azotna depresija ja kada mogu bacim 50kg urea na 1kj to se naravno neodnosi na sojinu slamu.Najbolje usitniti ali ako nema mogucnosti i razbacivanje je bolja opcija o davanja dzabe.:ppozdrav:
 
Nazad
Vrh