Oranje

Oranje ce biti spas za nas, sve dok se ne opasuljimo, a onda cemo zakonski svi da sejemo detelinu i bacamo stajnjak. Svi su odavno utvrdili da im je humus pao sa 6% na 2%, tako cemo i mi uskoro.
 
- - - - - - - - - -

"Bez uvrede, ali sta ti trazis na 35 cm ?"


"Kinu? Japan?

Samo da ne bude kao sto je jedan moj poznanik koji ima 30 i kusur godina pricao kako on ore na 35cm i kad sam se ja jedared zadesio sa metrom kod njegovog oranja ono ispalo maksimala 27cm..."

- - - - - - - - - -

Zašto ste protiv dubokog oranja?
Da li je jedini razlog potrošnja goriva i habanje mašine ili ima još nešto? U jesenjem (dubokom) oranju ja teram što dublje koliko imt 558 može da vuče, ako je vlažnija površina njive ili brdo uglavnom držim i blokadu. Verovatno 588 i nema snage da pretera neku preporučenu dubinu pa nisam dohvatio i izbacio neplodnu zemlju gore? Ali ne silazim sa traktora da merim dubinu osim ako mi se učini da je previše plitko a traktor ne može više. Kad sam pre tri godine prodavao prethodne plugove koje sam imao (leskovačke) kupci se čudili što su daske potrošene i oštre i na gornjoj ivici kao i na donjoj iza raonika a to je zato jer su uvek išli max duboko i zemlja je često prelivala preko dasaka. Zaboravio sam što sam učio u osnovnoj školi koliko je debeo sloj oranice pa crnica itd vrste zemlje u dubinu ali sam zapamtio iz debele knjižurine "Opšte ratarstvo" da se jesenje-zimsko duboko oranje savetuje do 40cm. Inače sam počeo samostalno i te teže radove sa traktorom od 14-te godine jer mi je ćale umro kad sam bio 2 razred osnovne i od tad orem što dublje može a njive su mi u odnosu na okolne u dobroj kondiciji i uglavnom sa boljim prinosom od okolnih.
 
2v183du.jpg


10wm9av.jpg


najesen zatvorim brazdu i vidimo se na prolece:cao:
 
Zašto ste protiv dubokog oranja?
Da li je jedini razlog potrošnja goriva i habanje mašine ili ima još nešto? U jesenjem (dubokom) oranju ja teram što dublje koliko imt 558 može da vuče, ako je vlažnija površina njive ili brdo uglavnom držim i blokadu. Verovatno 588 i nema snage da pretera neku preporučenu dubinu pa nisam dohvatio i izbacio neplodnu zemlju gore? Ali ne silazim sa traktora da merim dubinu osim ako mi se učini da je previše plitko a traktor ne može više. Kad sam pre tri godine prodavao prethodne plugove koje sam imao (leskovačke) kupci se čudili što su daske potrošene i oštre i na gornjoj ivici kao i na donjoj iza raonika a to je zato jer su uvek išli max duboko i zemlja je često prelivala preko dasaka. Zaboravio sam što sam učio u osnovnoj školi koliko je debeo sloj oranice pa crnica itd vrste zemlje u dubinu ali sam zapamtio iz debele knjižurine "Opšte ratarstvo" da se jesenje-zimsko duboko oranje savetuje do 40cm. Inače sam počeo samostalno i te teže radove sa traktorom od 14-te godine jer mi je ćale umro kad sam bio 2 razred osnovne i od tad orem što dublje može a njive su mi u odnosu na okolne u dobroj kondiciji i uglavnom sa boljim prinosom od okolnih.

To zavisi od parcele do parcele. Ja imam njivu gde je na nekim mestima žuta zemlja na oko 24-25 cm i tu ne smem nikako orati dublje.
 
U ljeto, poslije zetve prasenje strnjaka do 15cm dubine, da li gruberom, da li teskom tanjuracom da li plugom, svejedno je, ovisno tko sta ima.

U jesen treba zaorati gnojivo za zitarice na 25-30, dok za korjenaste kulture (repa, mrkva i slicno) valja orati i do 40 kako kolega navodi, da korjen (o ovom slucaju plod) lakse moze napredovati u dubinu i da se bolje razvije posto ce se gnojivo nalaziti na vecoj dubini, tamo gdje je i potrebno kod ovih kultura...

Za "osnovno ratarstvo" (kukuruz, soja, psenica, zito, jecam...) preko 30 cm mislim da nema potrebe bez obzira na karakteristike tla. Osobno u jesen redovno orem na 25-27 i svakih 4-5 godina orem u jesen jednobraznjakom na 35-40 u pokusaju razbijanja tabana pluga posto nemam nikakav podrivac. Ako se stalno ore na 40cm, na toj dubini ce se taban pluga napraviti i onda (dugorocno gledano) cete si napraviti samo vise stete nego koristi pre dubokim oranjem...
 
Jedno pitanje, uzeo sam zemlju u arendu i tu je prethodnih 10 godina bila detelina od koje nema ni traga ali je dosta nabijena zemlja. Da li da idem gruberom pre dubokog oranja ili predlozite neku operaciju jer od gore je osusena ledinska trava a hteo bih sve da spremim za setvu graska secerca krajem novembra?
 
@malaksalo Mora druze grasak.
@Matic Prilicno je tvrdo jer i tada sto je orano uzorano je jako plitko jer poznajem prethodnog arendasa.
 
Uzeo u zakup nekih 60 ari.Odem da vidim njivu onako sa motora.Vidim bila strnjika i slama je odnešena.Reko da ja uzorem to dok se može.Odem ja sav bitan i spreman da to na brzaka odradim.Kad gle čuda sve se trese dok orem.Pre pšenice bila lucerka ko zna koliko godina i oni je samo pretanjirali i posejali.Bogami smo se napatili i traktor i ja.
 
Danas proba oranja, na štrnjiku ide izuzetno lepo i lako i puno se rasipa. Kukuruzište, prošle godine bila detelina, potpuni beton, izbacuje plug a traktor bljuje vatru naravno urađeno je samo desetak metara.
 
Sinoć probao u strnjištu (sejana lucerka sa jako malo zobi) i nije moglo da se ore. Probao 100-tinak metara nizbrdo i uzbrdo i odustao. Na momente siđe plug u zemlju (ako skupim topling) pa se ukosi i ispadne, inače samo trlja po površini. Uzbrdo zaora i traktor stade, ja uključim blokadu i metar oranja i zabaci mi traktor (55:cool: skroz desno. To malo gde zaore izvali velike buse i tvrde kao stene. Probao sam da razbijem jednu od drugu i ne pucaju. Inače površina je oko 3cm prašine (kao malo vlažne) a ispod suvo i kao beton. Pređem usput u njivu gde je dvoredni berač brao kukuruz (tek da probam) i neće ni da zaore plug. Šabac meteo je javio 4,8l kiše, ništa to nije.
 
Nazad
Vrh