Oranje

Apsurdna , prošla godina se nastavlja . Išo da vidim kad će se moći u pšenicu , a na jednoj njivi ima na nekoliko mjesta da leži voda :sta:
Začudo , nije klasično ležanje vode , kako kad su kanali prazni?
Uzmem lopatu i odem gdje leži voda , odma na desetak cm dubine zemlja je vjerovali ili ne suva . Izgleda da je tolko bila smrznuta a suva da sada ne prima tako lako ovo malo vode.Čak je i podrivano pa tanjirano , ništa mi nije jasno , izgleda da će kada odmrzne dole odjednom upiti ko spužva.
 
@RatkoPa

Promeni plug pa ce moci. Ja sam orao sa drugarovim L950 dok nisam sklopio moj 757 plug i cim sam dosao u deo jedne njive gde je lezala voda plug je iskakao iako su novi raonici sa spicem i dobro podesen plug. Kada sam zakacio moj 757 tih problema vise nisam imao.
 
Kažem vam opet ima gde je još smrzla zemlja. Debelo je smrzlo pre snega . Dalje se nastavio debeli minus . Zatim se lagano topilo i temp . je otišla u plus i svugde gde ima i malo snega temp . zemlje je o ili +1 bez obzira što je vani +10 ispod snega je 0 bez obzira što ga je samo 3cm. Za 4 dana će se orati samo tako..
 
Bubu u pravu si.Poorao sam sa Leopardom dvobraznim 14 cola,jeste jako proklizavalo jer je bacen ovciji stajnjak i massey ima sta da vuce ali je iso plug u zemlju.
Cim sam procitao BUBU-ov post otiso sam da zakacim i da probam mada nisam verovao da ce da ide bolje od VN pluga



plug izgleda kao igracka za traktor
347h090.jpg
 
Poslednja izmena:
takodjer sam se zacudio na jednoj njivi koju sam isao orati, nisam ni znao da je na jednom kraju njive KUPINA... i nista, nisam isao malcirati, nego probao orati, kad sam vec dolje s plugom... stopala kupina plug i ajde, kad sam vec krenuo provlaciti prve brazde, da ih zavrsim kad ono na samom kraju njive plug samo izletio iz zemlje a ispod najveceg grma kupine LED... nema sanse orati. Kolega bio sa mnom i slozili smo se da je jedino objasnjenje za ovo da je kupina napravila toliku hladovinu da se nije tej led mogao otopiti. Taj dan orao i njivu koja je s tri strane okruzena sumom i bilo je smrzlo i jedva se oralo i islo je krvavo, ali da kupina pravi veci hlad nego suma, to mi ne ide u glavu.

Stos s ulaskom pluga u zemlju ta u polozaju lemesa na vogelima i ostalim modernim plugovima koji imaju tzv "pasivne" raonike (postavljeni pod blagim kutom u odnosu na zemlju da se plug lakse vuce) dok IMT ima "aktivne" raonike koji ulaze u zemlju kao nista, ali ga je i teze vuci, jer aktivni lemes ne podrezuje zemlju, nego ju "trga" dok je u stanju zadrzavati radnu dubinu.

Suta popodne idem na selo i malcirat cu tu kupinu i uslikat cu koliko je plug izasao iz zemlje na tom mjestu. i nadam se da bi ovih dana i to moglo biti gotovo.
 
Stavi malo slika da vidimo kako to ide 549 meni ostao dio za orati ali nema šanse gadno strmo da traktor prazan jedva ide .
Dok je bilo suho išao je...
 
Izvinjavam se svim članovima foruma. Obećao sam video sa oranja. Evo kao što se vidi na snimku Masey Ferguson 3690 + Vogel & Noot 1050.

 
Ја сам се одушеви када сам видео како иде орање, ово су биле једне од првих бразда, колико ми је рекао другар дубина је овде ишла у појединим деловима и до 33, ради пробе. Шта ће човек, видео да је паре паметно инвестирао па је срећан. :ppozdrav:
 
Ja danas malo orao zemlja nije desetak godina orana na nekim dijelovima tvrda .
Ovce su bile pasle vec par godina i jos bilo snijeznih nanosa ali islo je steta sto nisam slikao...
 
I ja danas maloorao . Opet izmedju linija .Malo sam cviko al sve je prošlo dobro. Dobio od rodjaka 30 duluma. 3ha.Njiva nageta na baru ima sigurno 2ha brega .
24qmz39.jpg
24lo5ts.jpg
Vidi se neprijateljski bunker sa puškarnicama.
 
Nazad
Vrh