Oranje

Moj drugar je imao vogela l950 ravnjaka,kupio je lemken obrtac isti radni zahvat kao vogel,kaze da se vise zadrzava na uvratinama sa obrtacem nego sa ravnjakom,po njemu nista veliko nije dobio sto se tice kvaliteta oranja.Osim cene pluga.
Taj ili nije točan ili se pravi blesav..

Da je ta teorija točna onda bi svi još orali s ravnjacima,a brat bratu sada ima više okretača nego ravnjaka po polju...
 
ja imam jos 1,5ha, sutra idem da vdim u basti kakvo je stanje zemljista,. da mi raonici nisu skroz tupi ja bi to uzorao kad su poceli oni blagi mrazevi, al nisam hteo rizikovati da plug nece moci u zemlju, a njiva nije bas blizu 8-9km kolskog puta.
 
Ja sam svoje rekao... Cim se rijesim ganjanja papira kojekuda kocpam plug i idem u probu... Ja mislim da ce biti cupavo provuci samo prve brazde i da ce dalje ici... Znaci petak najkasnije subota, pa cemo vidjeti, ako moze dobro a ako ne moze, cekat cemo.
 
Nesto razmisljam, kad niste do sad poorali, mozda da ostavite do setve? Nemam velikog iskustva, ali to sto imam, i sto sam cuo od starijih, kazu da je najgore martovsko oranje (znam, nije mart, al ajd' da ne sitnicarimo..)
 
Ići će pravo . Zemlja je dobro prosušena a jesenas mašine nisu ubile. Samo napred možsda se i ja priključim da probam Masseya ako nadjem od nekoga da pozajmim plug...:ppozdrav:Oldtimer@ je u pravu ovo za mart ali mislim da ove godine to ne igra uzlogu jer će se zemlja jednako prosipati i u martu i aprilu bez obzira na ovoliki sneg...
 
Ritske crnice moraju se orati sto pre kad se mogne na njivu,a gornje cernozem bolje ostaviti pred setvu i u najkracem roku izvrsiti oranje ;spremanje setva; valjanje.Kukuruz voli proletno oranje brze raste manje korova ...Ja tako neradim posto stignem u jesen ali ima ljudi koji tako rade oduvek i nezale se na prinose.
 
Evo danas ja poceo da orem ono sto mi je ostalo Ide Rajka ko luda sneg je negde oko 10-15cm
14yak5h.jpg

35cpo4m.jpg

I jedan mali snimak:osmeh:

View My Video
 
kazu da nije dobro zaoravati sneg,to nepovoljno utice na miktoorganizme koje razlazu biljne ostatke u zemlji i zemlja se sporije zagreva.
 
Sutra kada bude +13 taj će se sneg pretvoriti u vodu pošto će topal vazduh ići u brazdu.
 
Ja sutra imam ganjati neke papire po gradu jos, pa cu ici na selo izviditi situaciju... Ako ne bude veliko blato i puno snijega, ja ode orati. Makar da skinem dva jutra, ja zadovoljan, pa imam i prekosutra onda cjeli dan i mislim da cu stici, jer opet najavljuju neko zahladnjenje, pa da prije toga uhvatim malo vremena i da poorem neka mrzne to malo sto moze.
 
pujol

Jesi siguran da si uzorao svoju njivu!!! Da nebude kad sneg ode pa da ti komšija kaže hvala.:haha:
 
Ja danas poslije podne poorao jutro i pol islo je taman... Njiva "visi" na jednu stranu, snijega odozgor nema, sav se otopio, samo je na donjoj strani bilo malo vlaznije jer se sva voda dolje ocjedila. Sutra nastavljam na istom terenu, ali laksu zemlju i ako bude vremena potanjurat cu sve jednim tragom, iako je sve dosta rastreseno, da malo poravnam oranje, posto se na mjestima u vlaznijem djelu njive plug malo "otimao" pa oranje ne lici ni na sta, jedna brazda dosta veca od druge a tanjuraca u friskom oranju cuda pravi pa se ne bojim.

U selu mi se sprdali kad su vidjeli da idem plugom na njive, svi odmahivali rukama, cak mi je i baka rodjena rekla: "Pa jel te nije sramota sad ici s plugom kroz selo, kad znas da ces se za pola sata kroz to isto selo vracati kuci kad nista ne budes mogo na njivi?"

Kako kazu: Ko ne riskira, ne profitira. ja sam riskirao i nisam pogrijesio.
 
Nazad
Vrh