Oranje

ja svako prolece ostavim 1,5-2kj da izvucem stajnjak, sad je ostalo jos 2,5kj ne mojom krivicom. uglavnom to obavim u martu, znaci cim pre izvucem stajnjak, odmah zatrpam i sutradan u 2 prohoda teram laku drljacu sa rotorima, lepo usitni i slozi oranje-zatvori brazdu. za tih mesec dana i vise do setve, sva kisa sto padne (a u tom periodu je uvek ima dosta) je usvojena i dragocena za usev, pred setvu jos jedan prohod drljacom ili spremacem. ovaj sistem mi se mnogo bolje pokazao nego, (oranje,spremanje i setva u aprilu)
 
Evo, danas poorao jos nesto malo, i jedan komad od manje od pola kj mi ostao jer je tamo kupina i ne mogu proci ni 10m da ne stopa plug. Sutra popodne ako ne bude kisa padala, kopcam malcer na 539 i idem to pomalcirati i onda zavrsetak oranja.

Jutros stari i stara ne mene vicu da je kisa padala, da se ne pravim blesav, neki gosti im dolaze na selo, pa "nije red" ici raditi... Kad smo na selo dosli jutros, prvo sto sam baku pitao jel padala kisa, kaz jako jako slabo... ustao se i reko, ja ode orati a vi zabavljajte goste. tako je i bilo, oralo se danas malo teze nego jucer, posto je polovica ove njive u hladu i jos je bila zemlja smrzla i bilo je snijega 5-6cm na njoj, ali ipak se uradilo, bilo je danas i 5. spore u par prohoda i to na vrlo malom gasu, ali eto, bolje nego da je ostalo za proljece, nadam e jos neke smrzavice ili makar kise. a ako ne bude, prvom prilikom za 549 tanjuraca i za 539 drljaca, nacu nekoga da dodje za mnom s 539 i kad potanjuram, nek ide s 549 kuci a ja ostanem drljati. Za zivo cudo, zemlja se lijepo rasula vak se ni brazde ne poznaju na 90% povrsine, jedino zbog smrzle zemlje, danasnji jarak ne lici na nista, posto je prva brazda "jedinicu" kidala komad po komad i samo gurala u stranu :(

ne moz i ovce i novca ;)
 
Jutros sam probao da izorem komsiji detelinu a ono i dalje tvrdo ko da nije nista ni padalo.Ide nekih deset-petnest centimetara u zemlju i ni milimetar dublje,na nekim mestima i izbaci plug skroz iz zemlje.Probo sam i da dignem jednu brazdu i isto tako ga izbacuje.Plug je VN L950
 
Ne mogu da verujem . Dali je moguće da je dole zaledjeno jer nevidim drugi razlog da plug neće u zemju a koje na plugu sve u redu
 
Nema to veze,orali smo mi i tanjirana lucerista,pa je islo dobro.
Ljudi,zemlja je uzasno suva.Imam deo dvorista koji nije betoniran,posle snega je bilo katastrofalno vode.
Eno nema je vise,sve je zemlja upila.
Mislim da je atar jos vise zedniji.
 
Nije valjda suvo dole, daj nemoj nas plašit :(.

Može biti da je prethodna obrada bila loša, ja sam na dvije parcele koje su mi pretprošle jeseni orane uslužno, jako loše i plitko imao problema kod oranja ove jeseni. Nije bio toliki problem što je bilo suvo, plug jednostavno nikako nije mogao da ode dublje nego što je pethodno oranje (25cm, na dosta mjesta i 20cm). Jednostavno neće pa neće.
 
Nebi trebalo da je to razlog . Oru se njive i kojenisu orane 30god. pa ide dobro. Neznam.:sta:
 
Zemlja je bila prilično suva, evo kod nas se sve otopilo a u kanalima nigde vode. Sneg je takodje bio veoma suv te iako je bilo oko 50 cm snega to je prvedeno u vodu oko 5 cm vode ili 50 litara po metru kvadratnom.( Negde sam pročitao da je odnos kod veoma lakog snega 20/1 pa do 5/1 kod veoma teskog snega, kažu prosek oko 10/1)
 
ovo snijega nije ništa ,posve je mala količina vode zemlja od njega dobila jedva za dobar pljusak.Meni je jesenas umro rođak i kopana je raka 120 max 140 zemlj ne da je suva nego u čitavu dubinu ni traga vlazi.Trebala bi padati 5 dana i noć da nešta nakvasi i zalije one pukotine jer njima vlaga ode do kine
 
Kopali ovde neki raku za mrtvaca kaže 30 cm vlažno dole suvo:sta:zidar što pravi grobno mesto mi jutros pričao.

Po svemu sudeći, izgleda da mi nismo ni svjesni šta je prošlo ljeto uradilo sa tla...veliko je pitanje koliko će vremena proći dok se zemljište ne vrati u neko normlano stanje. Kod mene je bilo 80cm pa di 1m snijega, topio se dosta brzo ali vjerovali ili ne da nigdje nema potoka, nigdje bare, nigdje vode u oranjima. Zemlja je sve progutala i mislim da joj ni izbliza nije dovoljno.
 
Kažu da su moguće bujične poplave planinskih reka i da je za Dunav problem ako se sneg sa Karpata naglo otopi...
 
Nazad
Vrh