Oranje

Dragi kralju ajde da mi doteras jedan taj obrtac,dvobrazni.Novce dobijes kada se isplati taj kvalitet oranja.Po tvojoj prici imacu barem 20% veci prinoc i od tih 20% cu te izplatiti.
 
Dukejev sistem mi se vise svidja, jer se u praksi bolje pokazalo. Tako oru i na "srbobranskoj brazdi" kako sam upucen, a da ti takmicari dodju na pravo natjecanje, svi bi bili diskvalificirani s tim nacinom otvaranja oranja na sendvic...

Nije mi problem zaoravati jarak, nego mi se jednostavno ne da... jedne godine sam to radio i nije mi se svidjelo... Nije mi problem uhvatiti tanjuracu u proljece i zatrpati jarke s njom... nekako mi se vise svidja da se jarak pozna, jer sam se navikao da na njivama imam jednake slogove, da ne moram traziti jarak i da ne moram upucavati pravac svaki put. Ovako mi se jarci poznaju, ali jako malo i znam gdje su, drze mi pravac, slogovi uvijek jednaki i nema problema.

na ravnim njivama vjerujem da nije problem pratiti red sijacice, ili red obranog kukuruza, ali na nepravilnim njivama, uff, ne bih se usudio ni probati "od oka" praviti slogove...
 
oldtajmer izvini malo se nismo razumeli.
Savrseno smo se razumeli...ali, 'ajd da vise ne idemo u off... Cuo sam kako se radi u SvajcarskU, i o'ma mecem ralo i volove na internAt da prodam, i evo odmah da Vas pitam, da li ima negde da se kupi traktoor, i to sokocalo od obrtaca, starosti 25+ godina, po mogucstvu da je vozila starica, Turskog porekla, na pijacu, i po unuku u skolu...
 
Moj drugar je imao vogela l950 ravnjaka,kupio je lemken obrtac isti radni zahvat kao vogel,kaze da se vise zadrzava na uvratinama sa obrtacem nego sa ravnjakom,po njemu nista veliko nije dobio sto se tice kvaliteta oranja.Osim cene pluga.
 
Savrseno smo se razumeli...ali, 'ajd da vise ne idemo u off... Cuo sam kako se radi u SvajcarskU, i o'ma mecem ralo i volove na internAt da prodam, i evo odmah da Vas pitam, da li ima negde da se kupi traktoor, i to sokocalo od obrtaca, starosti 25+ godina, po mogucstvu da je vozila starica, Turskog porekla, na pijacu, i po unuku u skolu...

Ima jedna lepa limuzina ali nije vozila baba nego trudnica.Kaze mi covek on je licno poznaje.
 
slazem se sa bobom sto se tice zatrpavanja razora,ja to radim na isti nacin kao on znaci plugom vratim oranje u razor pa kad se prosusi jos u jesen prodjem setvospremacem i ostaje bas ravno kao da je orano obrtacem i nema razlike da je tamo kukuruz slabiji, evo slika pre i posle

ovoako kao na prvoj slici se moze odraditi samo ako nisu zaorani zetveni ostaci.
Jer ovo na drugoj slici bilo prolecno oranje?
 
Macvanin, oranje zavrseno, kako za koga... Uzeo sam nedavno jos zemlje u zakup, pa cekam da se snijeg skloni da i to poorem ;)
 
Ufff, da mi barem je neki rod ;) "Nema odmora dok traje obnova"...

Sto je najgore, mislim ici u subotu probati orati, ako se bude dalo, nema stjanja dok ne zavrsim... Bojim se da ce mi ostati za proljetno vrijeme a onda nisam napravio nista...
 
@ miroslav k. obe slike su sa jesenjeg oranja,ali nisu iste parcele,ali izgeda kao prolecno zato sto sam orao po suvom - inace ta zemlja je lakseg sastava!
 
Poslednja izmena:
Problem sto nije poorano je taj da su te njive zarasle u korov, posto se ne rade 5-6 godina... Mislio sam ih malcirati, pa sam odustao (nisam ni htio pitati za arendu) pa se na kraju odlucim i dogovorim se sve, dali bi mi daradim, samoza dzabe i poticaj da imam i sve... Dogovorili se za tarifu koju cu placeti posto dzabe necu, i na kraju me uhvati zima, snijeg i nisam napravio nista. radi se o nekih 5-6 jutara zemlje a tu treba ici proljetna zob...

Plan je malcirati prvom prilikom, zaorati UREU oko 100kg/kj plitko da se ne gubi vlaga iz dubljih slojeva, odmah kako poorem pretanjurati jednom, baciti 15-15-15, sjetvospremac, sjetva i valjanje...

Samo se nadam da ce se uljepsati vrijeme ovih dana, da to odradim kako treba, pa da poorem ko covjek, a ako me uhvati proljece, bit cerecept kako sam opisao gore...
 
evo mog brzog oranja od jesenas sad tek da postavim snimak ako se uopste vidi... [video]http://videobam.com/HewcM[/video]ima li neko brzi? :haha:
 
Pisem za Banat, a ako ti mislis da je u Banatu pesak, onda trebas da preispitas svoje znanje o poljoprivredi...
Da mi treba, kupio bih obrtac.. Imam vremena, ostavim sve razore otvorene, dok ne zavrsim oranje, i onda na kraju, zaidjem po ataru, pozatvaram razore, proverim da li je neko odorao (ako jeste, vratim), operem masine, i provedem zimu na poljoinfo forumu :ppozdrav:

jedan dobar deo banata je u pesku http://www.deliblatskapescara.info/index.html
 
Sta mislite oraci kad bi se moglo nesto malo uzorati ima nekih 5,10 cm snega koji se mozda i ubrzo potpuno istopi ,jedna njivica 50tak ari je detalina a druga bio kukuruz(ilovača) preuzeo sam to kasno pa nemam izbora
 
Možda bi i moglo ako uloviš neko jutro ili noć kada blago smrzne, taman toliko da može da se ore a da ne proklizava i ne tone u blato. Kod mene je u njivama još nekih 20-30cm snijega a ispod je blato do vrata, kad bi nagazio neko s traktorom samo bi ga helikopter izvadio.
 
Ja planiram u oranje ovaj tjedan... U cetvrtak idem za Sr. Mitrovicu, ali petak i subota bi moglo biti oranja ako vrijeme ostane ovako u blagim minusima, toliko da nema blata na povrsini, a da je dolje vlazno...
 
Nazad
Vrh