Oranje

Uzeo sam u arendu juce jos hektar i po,al kako da izorem to,jer moze da se ore po snegu ako je oko 30 cm,ili da cekam da se otopi napominjem u pitanju je rakovica 65??
 
Nema šanse da oreš u tako dubokom snijegu, posebno jer je zemlja ispod snijega totalno zaledjena. Da je u pitanju neki dosta veći traktor sa prednjom vučom možda ali obet bi bila problem zaledjena zemlja. Probaj da sačekaš da se snijeg malo otopi, da dodje na nekih 10cm i da uloviš termine kada je blago smrzlo, taman da nemaš proklizavanja a da može da se ore.
 
Suti, jos si dobar, tako i ja uzao nekidan jos oko 6 kj... sta mislis kako sad ja trcim u mjestu, samo cekam da se imalo proljepsa i odmah napadam...
 
ja isto neki dan uzeo 4,5 ha danas otiso sa rodjakovim rogonjom (imt 5170 ) i plug dubica 3x14 deo koji je rava ide ali uzbrdo kliza u mestu ka krene prednja vuca pocne da cima najezim se i napustio sam do daljnjeg
 
Ne znam koliko snijega ima kod vas i kakvo je stanje, ali veceras oko 20:00 je mjerac u autu pokazivao vanjsku temperaturu -19. najniza koju sam u zivotu dozivio, ako se dobro sjecam... Nema sad nista od oranja, moramo se zadovoljiti da cemo prvu godinu imati proljetno oranje i sugave usjeve (ako se ne potrefi sve zivo i nezivo) al kako mi se cini da ce biti susna godina, pa prvu godinu necu ni racunati na takvoj zemlji.

Ove komade cu cim ih poorem ODMAH ici tanjurati. nemam sto cekati i idem u rigoroznu pripremu za sjetvu proljetne zobi...

Vidjet cemo kako ce se pokazati, ali ne gajim neke velike nade. Zakup je na 10 godina, cjena nije pretjerana pa jednu imam pravo i fulati
 
Ala onaj fend rigoluje ko besan:osmeh:. Pravi mercedes među traktorima! Tu kad se podigne neki vinograd ili voćnjak biče im fala:cool:
 
Kad smo kod dubokog oranja, ako nadjem nekog ovde sa plugom za rigolanje probaću jedan eksper, jer nebi napamet da kupujem to čudo , takav plug je polovan oko 500e. Naime imam neke parcele , neznam kako da nazovem taj tip zemlje, u Bosni je čest (recimo Spasoje ima takvu zemlju po priči). Uglavnom zemlja je 4-6klasa , nepropusna, kisela, a na dubini već od 40cm kreće glinasta-ilovača. Logično da se dubljim oranjem izbacuje ta neplodnija zemlja , ali i ova gore je humus oko 1% tako da nije šteta. Znači plan je orati na 50-70cm . Navode me mjesta kod mene gdje je recimo kopan kanal ili vodovod, pa je izbačena ta glinuša, jako je teška za obradu i naizgled neplodna , ali tu bude dosta bolji usjev uvjek, jednostavno suša joj nemože ništa.
 
Nazad
Vrh