Oranje

Kad smo kod dubokog oranja, ako nadjem nekog ovde sa plugom za rigolanje probaću jedan eksper, jer nebi napamet da kupujem to čudo , takav plug je polovan oko 500e. Naime imam neke parcele , neznam kako da nazovem taj tip zemlje, u Bosni je čest (recimo Spasoje ima takvu zemlju po priči). Uglavnom zemlja je 4-6klasa , nepropusna, kisela, a na dubini već od 40cm kreće glinasta-ilovača. Logično da se dubljim oranjem izbacuje ta neplodnija zemlja , ali i ova gore je humus oko 1% tako da nije šteta. Znači plan je orati na 50-70cm . Navode me mjesta kod mene gdje je recimo kopan kanal ili vodovod, pa je izbačena ta glinuša, jako je teška za obradu i naizgled neplodna , ali tu bude dosta bolji usjev uvjek, jednostavno suša joj nemože ništa.
Angažuj ove
 
Kad smo kod dubokog oranja, ako nadjem nekog ovde sa plugom za rigolanje probaću jedan eksper, jer nebi napamet da kupujem to čudo , takav plug je polovan oko 500e. Naime imam neke parcele , neznam kako da nazovem taj tip zemlje, u Bosni je čest (recimo Spasoje ima takvu zemlju po priči). Uglavnom zemlja je 4-6klasa , nepropusna, kisela, a na dubini već od 40cm kreće glinasta-ilovača. Logično da se dubljim oranjem izbacuje ta neplodnija zemlja , ali i ova gore je humus oko 1% tako da nije šteta. Znači plan je orati na 50-70cm . Navode me mjesta kod mene gdje je recimo kopan kanal ili vodovod, pa je izbačena ta glinuša, jako je teška za obradu i naizgled neplodna , ali tu bude dosta bolji usjev uvjek, jednostavno suša joj nemože ništa.

Evo ti praktično nov Nardi jednobrazd za rigolanje

http://www.pik.ba/artikal/1124431/-veliki-plug-nardi/

z
a samo 700KM. Da imam novac davno bih ga kupio iz istog razloga kao i ti, samo što bih ga ja koristio i za ravnanje parcela, imam na nekoliko njih nezgodne nagibe koji se višegodišinjim odoravanjem mogu dosta poravnati. Sad sam to počeo raditi sa Rabe 2x12" ali to je ipak običan plug i ne može da ide duboko kao ovaj Nardi.
 
Zombi , ovaj plug mi se ne čini baš nešto za veliku dubinu , konda bi mogo do jedno 40-50cm , vidiš kad stoji uz kuću da nije nešto visok.Inače cijena oranja-rigolanja za voćnjak ovde je min 100km/dn (500e/ha) . Radi se oko 60-75 cm dubine.
 
Ni meni baš ne deluje ,čak ima i neku oznaku koja se završava sa 35.Možda je za tu dubinu :sta:

---------- Poruka napisana u 16:14 ---------- Prethodna poruka je at 16:13 ----------

Srđane oru za Voćnjake ili Vinograde
 
Jedne godine sam imao priliku da zaoravam 15cm snega pri temperaturi -10, samo dok nisam prvi put obisao okolo bilo je komplikovano posle je islo odlicno.
 
Ja sam proslog proljeca na mjestima zaoravao led debljine ~10cm... Snijeg jednom orao 10cm debel i islo je bolje nego u normalnim uvjetima, samo je traktor imo blata i po krovu... Jedva sam ga opro ;)

Za zivo cudo, vrlo se lako ore kad je snijeg na njivi, drzi toplinu zemljista i zemljiste se ne mrzne ispod snijega i moze se orati.
 
bobo Ja sam proslog proljeca na mjestima zaoravao led debljine ~10cm...


Ajde malo pojasni! Led, u smislu otopljenog snega, ili smrznutu zemlju ???
 
bobo Ja sam proslog proljeca na mjestima zaoravao led debljine ~10cm...


Ajde malo pojasni! Led, u smislu otopljenog snega, ili smrznutu zemlju ???

Na ovako nesto sam mislio:




Namjestima je led bio tako debel da traktor nije mogao propasti kroz njega, pa sam ga razbijao plugom... Ovo je pocetak njive, a na drugom kraju je sjena i tamo je plug samo grebao po zemlji. Hoce me neka luda sreca pa ovu njivu svake godine "uradim" bas kako ne treba...
 
Zato jer sam tog ljeta slusao mog oca koji je uvijek za neku akciju, ali kad treba nesto raditi oko odrzavanja njiva, nista... Kupili tog ljeta plug i isao sam ga tu na strnjiku isprobati i kaze stari, poori pola, ostavi ono do sikare nepoorano, krcit cemo sikaru, pa da ne gazimo po oranju... Nismo krcili sikaru, ali me je on ubjedjivao da hocemo, da ne orem... I tako prolaze dani, a pola njive plitko poorano strnje a druga polovica nista... necu ju tako ostavljati, da si ne zeznem slogove, pa sam ipak otisao u "nevrijeme" i poorao drugu polovicu njive, ovako, ofrlje da ne kazem na silu. Dva tjedna nakon toga, cjelu njivu preorao na 30cm, a sikara i dalje ostala neiskrcena ;)

Glup razlog, ali eto...
 
oranje na snegu

w7ir7l.jpg
 
pre ravno godinu orao zemlju uzetu na licitaciji 24. februara
fotografija0032.jpg
[/IMG]

bobo

Šta će ti točak na plugu??? Pa ipak je to IMT mašina, nemoj da ga sramiš pred tolikom publikom !:osmeh:
 
Nazad
Vrh