Oranje

Ipak ako plug ima točak traktor vuče lakše i do 30%

Ja baš i nemam takvo iskustvo. Dok nisam kupio rusa godinama sam orao sa IMT558+757.20. Još dok je i ćale pokojni radio nikad nije moglo pliće orati od oko 22-23cm iako kvadrante za plivajući hod postavim u najvišu tačku. U međuvremenu ćale umre, a ja nabavim original IMT-ov točak i nabacim ga na plug. Ma napatio sam se ko zlotvor ali plug i dalje nije hteo pliće bez obzira što je točak na njemu (doduše bilo je za nijansu pliće). Na kraju sam zvao majstora za hidrauliku i zaključili da mi kvadranti na traktoru nisu podešeni na određenu "kilažu" jer traktor nije hteo čak ni da kipuje . Posle štelovanja mogao sam i plitko (ljuštenje) orati bez oslanjanja točka.

Na kraju probao sam da orem na zadatu dubinu samo sa točkom-išlo je prilično teško
samo sa plivajućim hodom-standardno srednje lako
u kombinaciji točak+hidraulik- standardno srednje lako ili za nijansu lakše ali nikako 30% lakše.
Opet da ponovim to je moje iskustvo i mišljenje jer to mi se odlično pokazalo i sa rusom. Prebacim ga na regulaciju pozicije+točak na plugu i možeš orati bez prednje vuče.
To je moje mišljenje ali ako neko ima bolje i praktičnije rešenje vrlo rado prihvatam !:sta:
 
Pisalo se na dugacko i na siroko sto se tice tocka na plugu... Vise bez tocka na plugu ne bih isao u njivu... Imam sarolike zemlje bas na ovoj njivi, na pocetku je laka, tu plug ide 30cm ko nista, na sredini je malo teza, pa se plug poplici, a dolje na kraju je tvrda ko sto vragova, pa plug jedva 15 ore... E, stavis mu tocak i zaboravis na fini hidraulik i da vidis posla. sve orem na 25 i lako i tesko i nema vise problema. ruka mi otpadne dok ga "hvatam" na "kockici" da imam ujednacenu dubinu rada, i tak ona 90% zemlje koju radim. Tocak je ZAKON i nije sramota orati s tockom bez obzira kakav traktor imas. Kod mene nije nedostatak u traktoru, nego je zemlja takva.

Tocak se inace stela i na plugu niskog klirensa kad spustis tocak do kraja lemes uopce ne dira zemlju, na visokom klirensu je to nekih 5-6cm dubine, a na 757 plugu je to oko 15cm ako se dobro sjecam... Sto vise dizes tocak, plug ide dublje u zemlju. naravno, ne koristis plivajuci hidraulik i samo teras.

Preporodio sam se i na 3 od 5 plugova imam tocak (na jednobraznjacima ne treba)
 
Ja baš i nemam takvo iskustvo. Dok nisam kupio rusa godinama sam orao sa IMT558+757.20. Još dok je i ćale pokojni radio nikad nije moglo pliće orati od oko 22-23cm iako kvadrante za plivajući hod postavim u najvišu tačku. U međuvremenu ćale umre, a ja nabavim original IMT-ov točak i nabacim ga na plug. Ma napatio sam se ko zlotvor ali plug i dalje nije hteo pliće bez obzira što je točak na njemu (doduše bilo je za nijansu pliće). Na kraju sam zvao majstora za hidrauliku i zaključili da mi kvadranti na traktoru nisu podešeni na određenu "kilažu" jer traktor nije hteo čak ni da kipuje . Posle štelovanja mogao sam i plitko (ljuštenje) orati bez oslanjanja točka.

Na kraju probao sam da orem na zadatu dubinu samo sa točkom-išlo je prilično teško
samo sa plivajućim hodom-standardno srednje lako
u kombinaciji točak+hidraulik- standardno srednje lako ili za nijansu lakše ali nikako 30% lakše.
Opet da ponovim to je moje iskustvo i mišljenje jer to mi se odlično pokazalo i sa rusom. Prebacim ga na regulaciju pozicije+točak na plugu i možeš orati bez prednje vuče.
To je moje mišljenje ali ako neko ima bolje i praktičnije rešenje vrlo rado prihvatam !:sta:


Ne podešava se plug sa točkom isto kao bez njega
 
Doduše ja kad sam to pokušavao sa točkom na plugu i raštelovanom hidraulikom na 558 imao sam 21god i relativno malo znanja oko podešavanja bilo koje priključne mašine jer mi je otac iznenada umro a malo ko mi je hteo objasniti ili su mi pokazivali oni koji ni sami nisu znali a mislili su da da znaju. Tako da sam vremenom savladao znanje, uglavnom na svojim greškama, učio iz tuđih, ali i dan danas učim ... Bože moj, poljoprivreda je to, niko je do sada nije naučio... niti će...
 
Ne treba mu obrtac jer ne radi veliku ektrazu , i zato ima vreme da juri oko njive.
 
Zatrpaju se ali nikad ne mogu biti ravni,tu se sliva voda ispiraju se hranljive materije,koren je u vodi nvr.To nikad ne moze biti isto,pa na toj vecoj hektrazi jos veca steta
 
Zeznuli bi se kako se lako zatrpa jarak plugom kad se zavrsi oranje... Ovdje to zovemo "vraćanje jarka" i kad se tako jarak vrati, tj zaore, nema greske, dok je oranje, vidi se da je jarak tu bio, ali kad spremac prodje na proljece, njiva kao da je orana okretacem. Samo treba znati. "Naguzi" se plug prema traktoru, tako da zadnja brazda jedva dira zemlju a prednja da grabi vise. stupanj-dva prenosa vise od onog u kom se ore i u dva prolaza jarka nema...

meni se to ne da raditi, jer onda treba pocimati njivu "skolski" a to mi se takodjer ne da.

Postoje njive gdje razori vise pomazu, nego sto prave stete, pa ako nekome lezi voda, bolje da lezi u jarcima, nego po cjeloj njivi...
 
@Maxa koliki ti je razmak između točkova kod pume jer imaš isti plug kao i ja pa hteo bih da znam kako da ga štelujem za kukuruzište ????
 
Ja sam to ove godine radio, i otvaranje njive na sredini, "skolski", i zatvaranje razora. Hteo sam da slikam, ali sam zaboravio aparat! Kao sto Bobo kaze, do proleca se ne vidi da je tu bio razor.
 
Dok se mi u Srbiji zezamo sta tim zatvaranjem jarka i svega ostalog sto ide uz to . Oni u razvijenim zemljama za to vreme okrenu jos 4 kruga oko svoje njive. A 4 kruga po 4 brazde to nije 4x4=16x2=36 I tako na svaki jarak , pa na svaku njivu , a u neku njivu treba 2x da se napravi i zatrpa jarak . Pa kroz godine , i na kraju taj ravnjak izadje mnogo, alim mnogo skuplji nego nov obrtac.

Namojte da varate jedni druge za to zatvaranje jarka . Jer ne oremo svi u pesak pa da se to tako lako radi kako se ovde pise. Da je dobar ravnjak josuvek bi ga koristili i F i D i I , u CH niokada nije ni postojao. Evo neke nase kolege su vizitirali sajam u Veroni , pitajte njih. Koliko pluga ravnjaka su videli tamo i sto nisu ih malo slikali da i nama pokazu te nove plugove ravnjake.
 
Pisem za Banat, a ako ti mislis da je u Banatu pesak, onda trebas da preispitas svoje znanje o poljoprivredi...
Da mi treba, kupio bih obrtac.. Imam vremena, ostavim sve razore otvorene, dok ne zavrsim oranje, i onda na kraju, zaidjem po ataru, pozatvaram razore, proverim da li je neko odorao (ako jeste, vratim), operem masine, i provedem zimu na poljoinfo forumu :ppozdrav:
 
i postoji jos nesto...u juznom banatu postoje velike muke skoro svake godine sa vodom koja je posledica topljenja snega sa rumunskih karpata,kao i snega koji se topi kod nas...tako da nije redak slucaj da pola njive bude pod vodom,a upravo taj jarak je jedini nacin da se voda izvuce do kanala kroz poljski put,a ako se to ne uradi,velika je sansa da ta voda ostane do marta-aprila meseca.nemam ni jednu sliku toga,ali samo da vam docaram-zamislite imata njivu 3 km od sela,i u prolece svaka njiva do tamo ima bar jedan jarak kroz put za sirinu lopate-pola ljudi ne zatrpa jarak,pa osecaj kad dodjes do njive sa celom kicmom,traktorom i masinom-neprocenjivo!
 
Ja sam se trudio da uredno napravim plitke razore i onda sam jos zasao gruberom u atar i 'ponistio' te razore i jos sredio uzglavnice ili kako neki kazu uvratine za prolece da apsolutno nemam nigde struckanja. To radim najvise zbog soje koja mora nisko da se kosi a sejem je na skoro 40% povrsina.

Evo primera kako ima dosta vise vode u razoru i tu se cedi taj deo njive a da nema razora bilo bi lepo, veliko jezero:

 
Nazad
Vrh