Oranje

Prve njive koje su orane u oktobru danas obisao i lepo izgledaju moci ce za 15-20 dana da se zatvara brazda,lepo izmrzlo od ovih blagih mrazeva.
e5h6k3.jpg
 
Ima tema o tome a nije ako je dovoljno vlage u zemlji i ako se ide u ranu setvu koja moze biti krajem marta a onda se tesko sprema jer moze biti prevlazno.Ja sam orao pocetkom oktobra.
 
Umalo i ja pado u iskusenje ima jos dva jutara deteljine da se izore,od sinocne zabave dobio dopig .No imam ja vec toliko godina da se znam obuzdati
 
Ja bi orao danas da nisam bio na rodjendanu a nemam kredit , vracajucise oko 4 sata naisao sam na 4 traktora koji se vracaju sa oranja , vlage u zemljistu jos nema dovoljno ni za oranje a kamoli za zatvaranjee brazde

---------- Poruka napisana u 19:03 ---------- Prethodna poruka je at 19:00 ----------

Ako sam sinoc bio kadar da pijem krkam i dase veselim zasto danas nebi bio kadar da radim ? Nisam ja mamina maza!
 
Ja danas uzorao zadnju parcelu.To sam ostavio da bcim stajnjak ali sam okrenuo plan.Stajnjak bacim na proleće.Tu i tako uvek sejem posle Đurđevdana.
 
Ima tema o tome a nije ako je dovoljno vlage u zemlji i ako se ide u ranu setvu koja moze biti krajem marta a onda se tesko sprema jer moze biti prevlazno.Ja sam orao pocetkom oktobra.
pa prijatelju da si oro prije 6 mjeseci vlage nema dovoljno da padne još tri puta više nego što je palo od oktobra do sad
 
Zavisi sta podrazumevas pod vlagom.Ako mislis blata nema a palo je 74lit kise do sada od oktobra.Ta ko da kad sam sadio sljive bilo do dubine 27-30cm a sad provereno sastavilo sa podzemnom vlagom.Nije svuda mozda tako strasno kao kod tebe.A videces za 15-20 dana ce svi ovo malo vlage zatvarati jer ako se ovako nastavi nece biti bog zna koje kise.
 
Zavisi sta podrazumevas pod vlagom.Ako mislis blata nema a palo je 74lit kise do sada od oktobra.Ta ko da kad sam sadio sljive bilo do dubine 27-30cm a sad provereno sastavilo sa podzemnom vlagom.Nije svuda mozda tako strasno kao kod tebe.A videces za 15-20 dana ce svi ovo malo vlage zatvarati jer ako se ovako nastavi nece biti bog zna koje kise.

Tek ce sad doci zima i kise...snegovi...ima da plivamo :haha:

Ja sam pre sat vremena zavrsio oranje, nisam isao (nebi ni mogao) dublje od 25cm i ljudi moji plug izbacuje SUVE grudve ne bas one momacke velike kao lubenica ali bogami ima...
 
Srdjane to oranje ti i nije nešto izmrzlo , a i dosta je neravno pa se slažem stobom da udješ krajem januara ako bude moglo i to tanjiračama da uhvati poslije toga bar koji mraz . To je čisto da se bolje spremi za sjetvu a ne zatvaranje zbog vlage.
Najgore je neravno oranje spremati pred samu sjetvu.Ako ideš tanjiračama izbaci vlažne komade gore,ako ideš spremačem onda napraviš mješavinu suve i vlažne zemlje a ispod sitne i zbijene,pa kako koje zrno gdje padne taka muje i sreća.
U stvari svi mi to znamo al ajde..
 
ne pred samu sjetvu ali ne ni sad već krajem drugog mjeseca ili zavisno od vremenskih prilika .primjer ja kad sam bio u vojsci (pa mi ostalo u sjećanju )otišao sam 25 .2.95 snijeg do koljena je pao dan prije i sledeći mjesec dana na obuci sam vukao nos po snijegu tako da kad bi zatvorio brazdu sad i desi se takva godina ne bi bilo baš dobro
 
ja sam danas zavrsio oralo se extra.....danas mi bilo lakse da vucem 3*35,nego u novebru 2*35...na dubinu 25cm....
 
Super ide oranje i ja nisam vjerovao da je ovako lako. Inace pola ove njive je orano sve do prosle godine a druga polovina nije orano sigurno 15-ak godina.
 
Nazad
Vrh