Oranje

Danas mi komšija orao 2 hektara sibe(vrbovo pruće) koja je napustena pre 15 godina. Bilo drva debljine 10 cm. i sve ih je izorao .Ostalo 300kvadrata gde je bio gust bagrem i nema sanse zile nemoguce (splet).Sve islo dobro dok panjić nije probio gumu. Posto su goreli panjici se zašiljili kao igle...On ovo ore 300 do 500 eura po hektaru. Ima veliki tarup i traktore preko 100hp. Kaze da je naj bolji IMT 5136 hidrauli , grip ali ima jednu manu aku ne stigneš na kvacilo kad plug ne iscupa panj zna otkinuti poluosovinu pre nego sto se ugasi motor.Lemeši samo Čantavir i oni se saviju ali ih ima u rezervi. Došlo pola sela da vidi čudo nevidjeno.:sta:
98bj2d.jpg
 
Potpuno se slazem . Inace sto se mene tice ja sam prezadovoljan . Jesenas on bio u frci sa kukuruzom pa da ne prestimava kombajn ja njemu ovrsio 100 dunuma soje 10 ha. Ja njemu sipao gorivo a on meni .Znači 10 ha. naprema 2 ha.
 
Za takve radove se isplati samo gusjeničar. S obzirom na cijenu tako velikih guma i na radne uslove gdje je deranje guma sigurna stvar, mislim da je ići sa traktorim točkašem u takav posao stvarno besmisleno. Nabavi neki BNT ili neki T150 i samo gas.
 
Što tako skupo naplaćuje?Kod mene u selu naplaćuju 500 evra ali za rigolovanja pre sadnje vinograda, za to je potrebno oko 12 sati za 1 hektar.Koliko mu vremena treba za ovakvo oranje kad tako puno naplaćuje?
 
Što tako skupo naplaćuje?Kod mene u selu naplaćuju 500 evra ali za rigolovanja pre sadnje vinograda, za to je potrebno oko 12 sati za 1 hektar.Koliko mu vremena treba za ovakvo oranje kad tako puno naplaćuje?
Danas nije uzorao ova dva hektra zbog gume a ja sam to zemljiste dobio na 5 godina da radim. Nakon 5 g. uzima ga vlasnik .Inace ako je nesto sitnije i da mogu ja uzorati sa svojim traktorima onda uzimam i na 3 godine.. Uvek prvi putsejem kukuruz i bude pravi..
 
ja kad sam kupio 2008-e 10 ha drzavne zemlje bilo je dva hektara zaraslo i to smo sredili tako sto smo napravili mali tarup oko 80cm slican onome od beraca nozeva smo napravili velike vanstandardne 15mm debljine i cale je iso ispred sam motorkom i seko debelje sto je a ja sa traktorom polako iz 4 puta skido na 4 vesine jer je bilo tesko traktoru slomio sam tad 5 krstova kardana na jednom sjebo nutove i onda stavimo proklizavajuci ,posle smo tri puta uzorali sa jednobraznim plugom od 14 coli i 540 prvi put na 25 pa na 35 pa na 42-45cm ,
e onda smo uzeli rodjakov imt 5170 i ispodrivali na 60 cm celu tabulu i malo doveli u red jedino je prve godine topola nicala svuda pa je cale popizdeo i zveknuo 20l totala po hektaru i vise nije bilo problema posle smo tu jos kopali kanale za vodu jel su bas ta dva hektara podbarna ali smo resili to ,sad je jedna od najcistijih parcela u selu.
 
Za takve stvari najbolji je guseničar sa podrivačkim zubom. Kod mene je pokidao i povadio panjeve starog voćnjaka kao od šale.
 
mi smo razmisljali da kupimo polovan da zavrsimo poso i da ga prodamo ali je bila prevelika investicija a da ga prodajem ko ce da ga kupi i kad smo se preracunali ovako nam je bilo jeftinije
 
Danas nije uzorao ova dva hektra zbog gume a ja sam to zemljiste dobio na 5 godina da radim. Nakon 5 g. uzima ga vlasnik .Inace ako je nesto sitnije i da mogu ja uzorati sa svojim traktorima onda uzimam i na 3 godine.. Uvek prvi putsejem kukuruz i bude pravi..
Spasoje jel bacaš Npk ili nešto drugo na ovakve parloge.
Kako se zemlja pokaže u prvoj godini rada posle toliko godina "mirovanja".
 
20 godina padalo lisce sa sibe . Ima humusa jako puno i narednih godina se lako ore. Kukuruz radja bolje nego na standardnim parcelama koje imam. Ja uvek bacam min. 250 kg NPK 15-15-15 uredove. Jedini problem je setva koja je malo otezana zbog ostataka panjeva . Znaci lagana setva ako ulagac i predje preko panja ili neke motke da to bude sto neznije i da sto manje semena ostane gore . Prskanje ne primenjujem zemljisni herbicid u prvoj godini zato sto sto preovladavaju sirokolisni i idem samo matonom ili nekim drugim. Prihrana se ne izvodi spartacima zbog panjeva i klipa je nemoguce jer bi pokidao i mote i kukuruz, nego ide rasipacom u ranoj fazi da sto manje bude ostecenje lista kukuruza ..:ppozdrav:
 
Nazad
Vrh