Oranje

Razmisljao sam da uzmem od komsije podrivac IMT-ov pa da prodjem sa njim na 15cm pa da onda probam da orem?Da li bi bilo nekog efekta?Kod nas prva klasa zemlje ne postoji,mi krecemo od trece pa do devete.Nikada nisam ni orao prvu klasu zemlje!?
 
Ja sam danas isao da probam da orem uradio sam 2kj. potes pored Save laka zemlja(pesak) potrosnja 10 litara po kj.Onda sam otisao na potpuno drugu zamlju strnjika peskana totalom.I ne mogu da verujem da je tolika razlika,spustim plug na dubinu od 30cm i on ide ali tesko pa cak i zaustavi traktor a kada hocu da ga poplici plug izkoci iz zemlje,i inda ponovo spustaj rucicu i tako 3 kruga i ajde kuci dok ne pedne kisa nema nista.:sta:
baca los je taj tvoj plug probaj drugi neki,kod nas skoro sve ide samo brzina gore dole,blizu smo mi ne bih trebalo da ima neke preterane razlike.... :)
 
Razmisljao sam da uzmem od komsije podrivac IMT-ov pa da prodjem sa njim na 15cm pa da onda probam da orem?Da li bi bilo nekog efekta?Kod nas prva klasa zemlje ne postoji,mi krecemo od trece pa do devete.Nikada nisam ni orao prvu klasu zemlje!?
Ne trosi gorivo , gornjih 10 cm je i mekse od rose i to kolko tolko pomaze plugu da udje u zemlju , ako bi mogo na 25 i vise nebi ni morao da ores
 
Bio da probam i odradio 2-3kj i odustao.Izvaljuju se grudve veće nego daska od pluga .Sve se trese i cvili.Ništa ne radim dok ne bude dobre kiše.
 
Ma ako treba neću ni orati do proleća.Uvek ima opcija da se tanjira pa seje ili nešto slično_Ovo nema smisla raditi.
 
Mi smo prosli ove godie ekstra dobro sa oranjem. Nikad lakse i sa manje nafte nismo izorali. Kada su kombajni prolazili na njivi zemlja je bila suva i nije izgazena. Sva sojista smo podrivali odmah a kukuruzista orali do pre nedelju dana. Imali smo srece da je sredinom oktobra palo 30 litara kise za jedan dan i nakvasio oranicni sloj pa je zato islo lako. U istoj zemlji je orano 1-2 brzine brze nego prosle godine.
 
Evo kako se danas preoravala psenica, nevidi se bas jasno da je u pitanju psenica , a i kako da se vidi kada su je misevi potamanili nezapamceno!!!

 
Današnje oranje...
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]

---------- Poruka napisana u 19:30 ---------- Prethodna poruka je at 19:29 ----------

www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]

---------- Poruka napisana u 19:33 ---------- Prethodna poruka je at 19:30 ----------

Dubina 30cm, zahvat pluga 3x35cm sa prosečnom potrošnjom od 15L lože po katastarsko jutru... 1 brzohodna na 1700 obr.min.
 
Poslednja izmena:
Danas celi dan orao 3 kj, traktor MTZ 1221, zahvat 3x35 cm, dubina od 20-28 cm, brzina 3.5-4.0 km/h, potrosnja ~20 litara po jutru. U zivotu nisam gore orao.
 
Nazad
Vrh