Oranje

Nisam imao problem sa traktorom jer sam mogao komotno 1 brzo da idem ali skoro da sam se usrao jer ce nesto na plugu puknuti.
Tako tvrdo zemljiste nisam skoro nikada orao. Inace zemlja je bas ritska i uglavnom teska za oranje.
Da li sada znaš zašto sam prekinuo oranje.Ne obraćam se bukvalno tebi ali ti si rekao stanje kakvo je kod mene.:ppozdrav:
 
@ Kiraj
Razumem te u potpunosti. Nisam mogao verovati koliko je jos gore za oranje a razliku sam napisao da je samo od par nedelja kako sam bas tamo u blizini orao. Nije ni tada bilo idealno , isto je islo malo teze ali ovo sad ti je sacuvaj Boze. :ppozdrav:
 
Jel bas po ovom redosledu? Kad planiras prvu operaciju, a kad drugu?
Da većinom ovim redoslijedom a nešto obrnuto , većinu sam i uradio . Tanjiranje da bar malo usitni ostatke i da izmješa sa zemljom ali da ne diže zemlju iz veće dubine. Kad se malo slegne zemlja ,recimo poslije kiše podrivanje na veću dubinu bez krilaca i sa manjim razmakom recimo 50 cm.Tokom zime padavine prolaze u te brazde i mržnenjem sitne i u dubini. Sveto s jeseni a na proljeće prije sjetve nešto što ponovo obradi na solidnu dubinu ali da što manje izbacuje grudve na površinu sa valjcima za ravnanje iza (npr sjetvospremač sa ravnim oprugama,teška drljača ,gruber ili sl ) .To je neki moj plan , probaću pa šta bude .
 
Ako odradiš kao što pišeš nemaš čemu lošem da se nadaš.Samo ti je moj savet da na proleće ne radiš obradu dublju od dubine na koju ćeš uložiti seme.
 
Neznam kako je kod vas , kod mene plugovi ne mogu u zemlju , NIJEDNI , nemamo keverland u selu da probamo al katastrofa koliko je suvo , uzoro bi ma kolko bilo lose na nekim parcelama sam bacao i vestak
 
Ja još sutra imam da završim oko 2,5 ha na parceli od 11ha koja se može orati lepo do nekih 22-25cm.Dublje mi i nije potrebno jer će tu ići suncokret.Inače njiva je sva u nekim doljama i III i IV klase.Pored nje ostala mi je njiva od 14,5ha za oranje I klase.Tu plug neće jednostavno u zemlju.Ova godina je eto totalni paradoks.
Na mom plugu su raonici dosta istrošeni kao i špicevi pa mi je drugar predložio da probam sa jednim njegovim trobraznim vogelom ravnjakom.Plug je bukvalno nov ,a on ga ne koristi jer ima vogele obrtače.Ako ni sa njim ne bude išlo čekaćemo kišu i sneg da upije.
 
Tesko ce ici i sa ravnjakom, obrtac je tu dosta u prednosti zbog tezine da lakse ponire. Bolje zameni na svom plugu makar spiceve.
 
Pa i ja sam računao da je obrtač dosta teži ali kad pogledam njegove raonike i špiceve razlika je ogromna.Njegov špic kao moj raonik :haha:
 
Mislim da težina nije presudna zato što ljudi sa rusim stiskaju pugove ,a oni samo skakuću po površini.
 
Kod mene ide.Doduše jako teško,plug ne iskače,ulazi u zemlju ali se traktor dere kao magarac a potrošnja naopako.Nije kao kod nekih 10-12l već mnogo više.
 
Nazad
Vrh