Oranje

Kod mene u selu se uzoralo samo sto je bas moralo,a ostatak(cast izuzecima) se obicno ore u prolece kad dodje minut do 12.Malo ljudi ore u jesen i kad je vreme idealno.
 
Ja gledam ove dve fotografije , od prosle god i od sada . Razlika je samo sto prosle godine Huard sa kojim je orano nije imao predpluznjake.


23l1nvp.jpg
351u1c6.jpg
 
Izgleda da mnogo bolje zaorava. Ustvari ima i onaj predpluznjake , ali nisu bili postavljeni iz razloga sto se tad traktorista tek privikavao na plug i na traktor. Cak je i druga brazde na tom plugu postavljena da vata veci zahvat nego sto je to fabricki predvidjeno.
 
Ove god brat nije na njivi imao kljuc da zategne opruge na plugu , nego je zablokirao autoreset sustem. Jer na Huarda moze lako da se zablokire , samo se ubaci po jedan straf M10.
 
Kao i na mnogim drugim plugovima.I onda kad ubaciš taj M10 prođeš kao moj kolega koji je pokrivio nosač glave.
 
Juce sam probao plug IMT 756.30 u nasoj ritskoj zemlji i nisam mogao da verujem koliko je jos tvrdja zemlja od pre samo 2 do 3 nedelje kad sam u tom delu atara zavrsio oranje. Isao sam 3 kruga i svo vreme sam se uplasio da ne pokidam nesto na plugu. Znam da je mnogo bolje zimsko oranje od prolecnog ali ljudi i ovo oranje sa tako velikim grudvama je jako zaj...no.
Uostalom pazario sam taj plug jer je dosta bolji od mog cevastog ( Ceski, napravljen trobrazdni ) koji ce se naci uskoro po nekim oglasima za prodaju.
 
Auuuuu, pa jel baš tako teška zemlja za oranje?
Ovde takav plug sa lakoćom vuče 82-ka.
Ja imam neki poljski trobrazni plug tog zahvata i nema problema, čak i ove jeseni.
 
Nisam imao problem sa traktorom jer sam mogao komotno 1 brzo da idem ali skoro da sam se usrao jer ce nesto na plugu puknuti.
Tako tvrdo zemljiste nisam skoro nikada orao. Inace zemlja je bas ritska i uglavnom teska za oranje.
 
Pazi samo da ti od tog 756.30 zakacenog za Ursus ne ostanu samo krajevi vucne osovine i parce piramide ili klina posto taj plug bas i nije predvidjen za teze uslove rada i jace traktore. Kod nas su dvojica vukli sa 820 Eurolux takve plugove...jedan je malko unakazio plug a drugi je u oglasima iako je ceo.
 
Pazi samo da ti od tog 756.30 zakacenog za Ursus ne ostanu samo krajevi vucne osovine i parce piramide ili klina posto taj plug bas i nije predvidjen za teze uslove rada i jace traktore. Kod nas su dvojica vukli sa 820 Eurolux takve plugove...jedan je malko unakazio plug a drugi je u oglasima iako je ceo.
Hvala Bogu zavrsio sam oranje ove sezone,to je bila samo proba pluga za sledecu sezonu! :osmeh:
 
Nazad
Vrh