Oranje

Sad sam zavrsio sa oranjem jedne parcele na kojoj su nam plastenici.... Deo parcele koji je navodnjavam do pre nekoliko dana ide super, a deo koji je samo letos zalivan ide ali se izvaljuju grudve i plug bezi u zabrazd. Takodje 756.20 VK
 
@kenco izvinjavam se za prethodni post. Bilo mi je cudno da plug toliko bezi u levo. Sad citam post gospodina @dukej( iz cijih ranijih postova sam stekao utisak da je dobar orac i dobar poznavalac stelovanja pluga) i vidim da se i njemu desava ista stvar. Meni se nikada nije desavalo tako nesto tj. Ne u tolikoj meri. Tako da ne mogu da Vam dam neki pametan savet, sem da sacekate kisu, pa da nastavite kad budu malo bolji uslovi za rad. Pozdrav!
 
Danas smo po prvi put odustali od oranja kukuruzišta. Gruberisano proletos neposredno pre setve i plug jednostavno neće u zemlju dublje nego što je rađeno gruberom.
Za divno čudo, sojišta su se danas super orala i rasipala se zemlja kao pesak.
 
Pa tako i kod nas. Zemlja na kojoj su se do prije dvije godine izvaljivale ogromne grudve i gdje je plug drhtao, ove se godine rasiapala jednostavno [:sta:]
 
A za plugom se praši kao da prolazim setvospremačom...

I što je zanimljivo, zemlje koje sam prošle, ili pretprošle godine, fest nađubrio stajnjakom isto se jako teško oru.
 
Kod nas da ne preteram 85% atara poorano.Dosta lako se oralo iako imamo tešku zemlju,kako nemam pojima.

Tako sto je zemlja bila jako suva dok su na njoj prolazili kombajni i nije ugazena. Pre 3 nedelje ( ili tako nesto neznam tacno ) smo dobili preko 30 litara kise i to je bilo dovoljno da omeksa oranicni sloj.
 
Danasnji rad:
[video]http://www.youtube.com/user/kristi16980?feature=mhee#p/a/u/1/MIlHOM4EN4k[/video],

[video]http://www.youtube.com/user/kristi16980?feature=mhee[/video]
 
Ide momacki.. Imali 30 cm. Ako bi trazili dlaku u jajetu mozda prva ne zatvara idealno...:bravo:Opste poznata i rasprostranjena boljka...:haha:
 
Koliki je zahvat Leoparda? Po ranije iznesenim podacima o uglu raonika trebalo bi Leopard lakše da ide, iz napisanog ne vidim da li je teorija potvđena u praksi? A kosa vuča, ako sam dobro shvatio, je zavisila i od tvrdoće zemlje? Jer, u onim teorijskim razmatranjima ranije na forumu to nije pominjano kao faktor.

Zahvat Leoparda je 14". Leopard od 14" se lakše vuče od istozahvatnog IMT pluga (757), a u poređenju sa IMT plugom 756, ide otprilike jednako teško. S' tim, da se ovde mora uzeti u obzir da ovo govorim za ponašanje 756 pluga zakačenog za IMT560 ili Rakovicu 65, gde se zbog širine zadnjeg tarpa pomenutih traktora, IMT 756 zabražđuje i samim tim teže vuče. Ukoliko bi se 756 vukao sa adekvatnijim traktorom (čitaj sa užim zadnjim trapom, a opet i sa dovoljno snage da vuče taj plug), tako da u radu hvata samo svoj deklarisani radni zahvat, onda verujem da bi 756 išao lakše od 14" Leoparda u istoj zemlji. Mi smo nekad imali IMT 540 sa Fiatovim motorom (jači od "običnih" IMT 540), i taj 756 se savršeno slagao sa tim traktorom, (nema kose vuče i zabražđivanja). IMT 560 i R65 su ipak preširoki za njega da ne bi postojala kosa vuča. A u tvrdoj zemlji se svakako plug mnogo više zabražđuje nego u mekoj...


ja imam leoparda dvobraznog on trazi meku zemlju pa i tada ume da iskoci iz brazde,poplici je ili bezi na veliku... to je iz mog iskustva,imt je mercedes za leoparda. imt tesko zapocinje brazdu samo klizi prvih pola metra,metar pa se onda ukopa dok imt odmah po spustanju hidraulika se ukopava i ide u dubinu... ispravka leopard tesko zapocinje brazdu.... :osmeh:

Slažem se potpuno. Samo zbog tog momentalnog ukopavanja u zemlju IMT pluga, je veoma nezgodno raditi uvratine na kraju oranja. Meni je nekako lakše da imam i duplo više prohoda u uvratinama nego da se lomim i ja i traktor na onim "stepenicama" koje ostavlja 756.


imam t 40 i plug imt756 i i mam problem kad hvata od reda do reda ide super i lako ga vucena dubini od25cm ali vecinom hvata vise odprilike oko75 posto ide ulevo kako da resim problem

Jedino rešenje je suženje zadnjeg trapa na tvom traktoru, naravno ako je izvodivo. Na mom IMT-u 560 ne može da se smanji ispod 150 cm, dok sam na R65 letos suzio zadnji trap za 7 cm (po knjizi je to položaj od 1.45m). Ovo suženje se oseti u manjoj kosoj vuči, ali još uvek nije dovoljno da bi ona bila potpuno izbegnuta.


Kod nas da ne preteram 85% atara poorano.Dosta lako se oralo iako imamo tešku zemlju,kako nemam pojima.

Tako sto je zemlja bila jako suva dok su na njoj prolazili kombajni i nije ugazena. Pre 3 nedelje ( ili tako nesto neznam tacno ) smo dobili preko 30 litara kise i to je bilo dovoljno da omeksa oranicni sloj.


A i tokom leta je južni Banat dobijao malo više kiše od ostalih krajeva...
 
Skines obadva tocka, odvrnes srca s obruceva i gledas koja kombinacija kako pase i tako sastavis sve nazad i vratis tockove na traktor... najbolja solucija je da se srca ne moraju nikud mrdati, pa njih ostavis na traktoru a samo mices obruceve. Ja sam zbog 2x12" pluga morao siriti 549 tako da sam morao s jedne strane tocak prebacivati na drugu da ostanu gume pravilno okrenute. Sad traktor s plugom pjeva, nema vise da stoji nakoso. Ni prije se nije otimao, ali je bio daleko od ispravno podesenog, a sad kako je traktor rasiren, milina za raditi.
 
Tačno, okrene se felna na srcu. Samo, mnogo je lakše kad se skine ceo točak dole nego da se radi na traktoru. Osim toga, mora i da se okreće sama guma jer se tako okrene smer šara. Ja nisam skidao gume, već sam samo zamenio međusobno felne (levu i desnu) sa gumama zajedno. Evo slike iz uputstva za korišćenje Rakovice; 1.49 je fabrički položaj (mada sam ja to milion puta merio i metar pokazuje 1.51m), a sad sam namestio na 1.45m položaj sa slike. Suženje je za 7cm, jer je samo srce debelo 3.5cm (na mestima gde se šrafi sa felnom).


jpg image hosting
 
Danas sam ja orao strnjista i idu lepo. 3. brzina iz 3. opsega, 1600 ob/min, 9 km/h, zahvat 3x40 cm, potrosnja 12 litara sa putom od 10 km u jednom pravcu. Baba je orao suncokretiste sa 820 i Vogelom 3x30, i ide jako tesko, brzina 5-6 km/h. Potrosnju cemo znati ujutru, kad ga dopunimo.
mbj1x2.jpg

2cqiu88.jpg

ojftcl.jpg

33o2zic.jpg

2napjr8.jpg

10nyu60.jpg

70cp6g.jpg

ehdqg0.jpg

rjp10n.jpg
 
Nazad
Vrh