Oranje

Zorane i ja se pridužujem željama ali ako ima toliko godina mislim da bi trebao bar malo brže svatiti ali nema to veze jedna činjenica je prava i istinita da bar kod mene u selu garantujem da 75-80% ljudi neznaju naštelovati pravilno plug a dele savete kao najveći stručnjaci skoro iz svih oblasti a mladom kolegi savet samo pitaj nikad nije ružno pitati ako neznaš i ima vremena naučićeš samo dobre volje i napred.
 
pa imam 16 godina i nažalost ostao sam bez oca pa mi niko nema pomoći i nadao sam se da ćete mi pomoći i pomogli ste mi hvala vam,možda nisam shvatio neznam,ali opet još jedanput hvala
 
Ma nije problem . Objasnicemo ti ponovo. Ako treba kad budes na njivi , ti me cimni i ja cu ti objasnim preko tel. Ali siguran sam da si razumeo. Samo spustis plug na zemlju onda dok ti nije veliki tocak uso u brazdu i nema problema.
 
@djoker: E sunce ti poljubim kako se fina zemlja fino sipa. Zašto neoreš sa tri brazde? Jel imaš koji video di se bolje vidi kako rade predplužnjaci?
 
Juče sam orao sa plugom IMT 756, a danas sam promenio plug i zakačio Leoparda. Juče sam orao sojište, a danas džombište. Plug sam zamenio jer se IMT plug stalno zabražđivao (12"), i posle njega je užas raditi uvratine. Danas je sa Leopardom počelo savršeno, zanemarljivo kose vuče, a i lepše slaže brazde. Međutim, onda je počelo da bude sve teže, tvrđe i sa više kose vuče. Kao da nije ista njiva! Na kraju sam batalio oranje jer je na uvratinama plug sve teže ponirao u zemlju, i trebalo mu je bar 4-5 metara da dođe na radnu dubinu. Pokušao sam onda da izvučem i poprečnu brazdu kako bi plug brže sišao na radnu dubinu, al' malo morgen!:osmeh: Jednostavno nisam mogao ni nju da izvučem, plug jednostavno neće u zemlju. A još čudnije od svega je da se na raonicima i klinovima na njima ne primeti da su se potrošili/istupili više nego što su bili na početku te parcele (to su oni od manganskog čelika). Izgleda da ću se ipak vratiti na IMT plug...
 
Djoker svaka čast ,slažem se s tobom , pogotovo ako nisu prevelike površine ,bolje kvalitetno uraditi na veću dubinu. Malo više nafte , al možda ti se vrati na urodu.
 
Kod nas se oranje svodi na pokušaje oranja ili odustajanje.Što je moglo moglo je a ostalo čeka kišu.
U sećanju mi je 2000-dita godina koja dosta podseća na ovu.Oralo se posle nove 2001 i to samo noću,pošto je ozbiljna kiša pala oko Božića.
Danju je bilo klizavo pošto je temperatura bila u plusu ali zato je noću bilo milina orati.Mrazevi su bili taman ,stegne toliko da se samo ripne od guma urežu u zemlju .
Po prognozama ,koje ne vide kišu do daljneg ,može takav scenario da se ponovi.
 
Kod mene kako vreme odmice, oranje sve teze i teze. Juce isao tata da poore teci nesto, traktor hoce da izdahne, a oranje izgleda katastrofa. Obisao dva puta i odustao. Do kise kod mene nista.
 
Juče sam orao sa plugom IMT 756, a danas sam promenio plug i zakačio Leoparda. Juče sam orao sojište, a danas džombište. Plug sam zamenio jer se IMT plug stalno zabražđivao (12"), i posle njega je užas raditi uvratine. Danas je sa Leopardom počelo savršeno, zanemarljivo kose vuče, a i lepše slaže brazde. Međutim, onda je počelo da bude sve teže, tvrđe i sa više kose vuče...
Koliki je zahvat Leoparda? Po ranije iznesenim podacima o uglu raonika trebalo bi Leopard lakše da ide, iz napisanog ne vidim da li je teorija potvđena u praksi? A kosa vuča, ako sam dobro shvatio, je zavisila i od tvrdoće zemlje? Jer, u onim teorijskim razmatranjima ranije na forumu to nije pominjano kao faktor.
 
ja imam leoparda dvobraznog on trazi meku zemlju pa i tada ume da iskoci iz brazde,poplici je ili bezi na veliku... to je iz mog iskustva,imt je mercedes za leoparda. imt tesko zapocinje brazdu samo klizi prvih pola metra,metar pa se onda ukopa dok imt odmah po spustanju hidraulika se ukopava i ide u dubinu... ispravka leopard tesko zapocinje brazdu.... :osmeh:
 
imam t 40 i plug imt756 i i mam problem kad hvata od reda do reda ide super i lako ga vucena dubini od25cm ali vecinom hvata vise odprilike oko75 posto ide ulevo kako da resim problem
 
imam t 40 i plug imt756 i i mam problem kad hvata od reda do reda ide super i lako ga vucena dubini od25cm ali vecinom hvata vise odprilike oko75 posto ide ulevo kako da resim problem
nikako brale dok ne padne kisa,dva puta su mi pucali zatezni lanci i batalio oranje isti problem sam i ja imao... ako smo se razumeli u pitanje odgovor...:osmeh:
 
Nazad
Vrh