Oranje

to neki regent za njim reklo bi se po kacenju sto ga nisi jos malo sliko
 
DSC01585Kopiraj.jpg


DSC01587Kopiraj.jpg
 
Da samo imam malo više para platio bih ti da dođeš i da se malo "naoreš" kod mene.Ja ne mogu ovako da uradim ni pripremu ,a o oranju neću ni da ......
 
Juce sam uzorao njivu koja je teza za obradu nego ostale koje imam i jos pride 2 godine nije orana-2009. u jesen je tanjirano za psenicu a prosle godine gruberisano za kukuruz. Orao sam sa Claasom i Vogelom na 3x40cm i 27-30cm dubine ali 6km/h. Potrosnju nisam izmerio tacnu jer sam zavrsio jos jednu parcelu i vozao sam se.
 
ja sad isao da probam orati za repu u pitanju je dzombara ali lane je isto bila repa pa ide ubi boze negde ide odlicno a negde katastrofa inace zemlja prve klase uglavnom koliko je tvrdo plug ide malo levo malo desno batalio sam do daljnjeg idemo jos malo ima strnjike pa onda cemo probati repiste pa cemo videti kako ide ali kanda posle ugara cemo parkirati do daljnjeg
 
Drugar bio sinoć na kaficu i kaže da je u ponedeljak počeo da ore jednu parcelu od 3kj(II klasa).Išlo je 3 brzinom sa 560 i plugom 757.2 sasvim lepo i solidno_Otišao juče da je završi kad ono katastrofa.Ostavio je i nije ni odradio.Pa jel moguće da ovi vetrovi toliko dubinski suše?
 
@filipkc lepo oranje ali jedno dva saveta, ulaz u njivu ti je pogrešan tj. nepravilan prva brazda ti nehvata odmah i zato ti je na snimku brazda kao banana malo ispravljena i drugo ili ako nemaš na samom traktoru mogućnost ublaživanja tj smanjenja protoka ulja obavezno na plugu stavi prigušnice jer ti veoma brzo okreće plug i desiće se da ti nešto otkine od piramide i cilindra.
 
neznam dal imam tu mogućnost ali mogu laganije na ručici da ispustim ulje,i kako da ovo riješim prvu brazdu da mi hvata odmah,dok sam toplink složio tako da mi sve 3 odmah hvataju onda mi se dešava to da mi prva brazda preduboko ide pa mi je dosta čudno to
a kakve su to prigušnice ?
 
neznam dal imam tu mogućnost ali mogu laganije na ručici da ispustim ulje,i kako da ovo riješim prvu brazdu da mi hvata odmah,dok sam toplink složio tako da mi sve 3 odmah hvataju onda mi se dešava to da mi prva brazda preduboko ide pa mi je dosta čudno to
a kakve su to prigušnice ?
Kao prvo uopšte nije u pitanju topling i njegovo podešavanje već sam ulazak u brazdu sa prednjim točkom na početku ulaska treba da se spustiš jedno metar -dva posle početka oranja i još jedno na sredini njive isto imaš kiflu a to je ili zbog težeg oranja a to kod tebe nije već najverovatnije držiš točak navijen na brazdu ili koliko mi se čini tebi prednji točak stoji po spoljnom tragu zadnjih i tada nesmeš ići uz ivicu brazde već ga pustiti da se "sam vodi". Prigušnica imaš više vrsta a najprostije su one koje na duploj nipli imaju male rupe od 0,3-1,5 mm. a kod tebe za neku preporuu stavi 1,2 mm pa ćeš videti kako ide, lako je proširiti rupu.
 
@GANGA

Ja sam primetio da mnogi pri oranju sa plugom obrtacem ne rade 'lastin rep' kako bi trebalo da bi se postigao pravi efekat.

Uvek treba ici ka oranom pa rikverc i kad se udje u brazdu tako plug se odmah namesti u radni polozaj tj. na pun zahvat i nema banane od pravca sem ako sofer to ne napravi.
 
Filipe i kod mene npravim bananu na njivi. Kako god sam proba da namestim da odmah hvata isto i prva brazda dolazi do zarivanja prve brazde tj ide dublje od ostalih.
Ne znam kako da ga namestim:sta:
 
Nemora se ići u rikverc ako prednjim točkom napravimo blagi poluluk i spustimo se u brazdu prednjim točkom kako kaže ganga metar dva kasnije , nije loše ni spustiti plug u momentu silaska prednjeg točka dok se traktor još nije nakrenuo da plug ne prevagne udesno.Netreba ni pretjerivati da ne ostane neoranog.
 
To ulaženje u brazdu sa strane zna da pravi probleme na prednjim trapovima traktora.Pa samo pogledajte recimo neki 560 koji ore duži period pod jednu stranu(plug ravnjak).Uvek mu zadnji trap škljoca na točku u brazdi ,a ne van nje što ide.To je zbog bočnih sila koje prave probleme i pri svakom ulazu u brazdu a da nije na pravac.
 
Nazad
Vrh