Oranje

Prvo nešto lakše. Brzina 9.5 km/h.

DSC00096Kopiraj.jpg


Malčice, ali čisto malčice teže. Brzina 8.5 km/h.

DSC00101Kopiraj.jpg


Pa još malo teže. Brzina isto 8.5 km/h.

DSC00099Kopiraj.jpg


DSC00097Kopiraj.jpg
 
Rodi mi jednako s ovom sa druge slike. Ali dobro rodi. Ove godine mi je sa te 55 metara kukuruza rodilo, a nije bio baš najbolji. Otprilike ima jedno jutro tu.
 
1672xav.jpg

168udm9.jpg

wjgbcj.jpg

291fk14.jpg

Danas orao od najtezeg rita(koji je isao odlicno:sta:), preko lakseg rita (koji nije isao nikako, izlomio sam par sigurnosnih vijaka i odustao) do najlakseg zemljista u ataru koje ide fantasticno.
 
lalo palimo palimo
znam neko drugi je upalio

ja sam izorao oko 50 kj kukuruza bez paljenja ali ga je claas dobo iztarupirao
 
juce sam isao da podrivam blizu one nove table koje smo zakupili od drzave kad vidim da gori. Kasnije se vatra prosirila na jos dve table tako da je juce poslepodne i preko noci izgorelo 250 Ha kukuruzista. Taj deo atara je bio osvetljen maltene kao da je dan bio. Planirao sam da tarupiram tu moju tablu jer je lose bilo tarupirano sa kombajnom ali su mi ustedeli dobru kolicinu nafte. Ovako je necu orati nego cu i to podrivati.
 
Danas uzorali baštu, nekih 500-600m2, otac orao sa 539 i onim visokim Eberhardtom. Suvo je totalno al je ovaj plug legenda, išao je 25-30cm duboko. Bilo je izvaljivanja grudvi veličine fudbalske lopte ali tek ponegdje, tu se zaliva cijelo ljeto (imam bunar dubok 28m prečinka 1.2m koji je stalno pun). Mislili smo da probamo sa hurlimanom ali tu je stvarno mali prostor pa nam se nije isplatilo zbog gaženja. Kad bi se samo tako oralo i na drugim parcelama...Nisam nažalost snimio kako plug radi, zaboravio da ponesem mobilni, a jako me iznenadilo što neobično lako ide u zemlju iako je suvo kao barut i mnogo tvrdo. Orali smo samo nizbrdo, 539 ne može ni da ga makne uzbrdo u ovakvim uslovima (težak je za vući za 539 jer ima mnogo krive daske).

Inače, stanje u selu se pogoršalo, zemlja se opet isušila pa od one zadnje kiše gotovo da više nema ni traga. Čuo sam za par havarija, iskrivljeni lemeši, lomljene daske, pucaju španeri na traktorima, jedan plug je otišao u vječna lovišta (iskrivljen totalno, neki prastari OLT čini mi se). Taj lik je na plug odozgo namontirao komadinu betonskog stuba od neke srušene štale dimenzija 20x20cm, dugačak nekih 1-1.2m i privezao ga konopcem za ram te orao tako. Jadni plug je naravno išao preko 30cm u dubinu dok se nije iskrivio a potom i pukao, kako čujem nema mu pomoći jer se baš mnogo iskrivio.
 
sta je ovo sunce ti poljubim?..:) Nemoj reci da nisi pitao za karakteristike? ljudi lete na mesec,a kod nas vreme se vraca nazad..
 
Bila je i kod nas u selu jedna takva dutra,prodata je pre 5-6 godina,80 ks vukla je dve brazde leoparda,nije imao covek veci plug,dosta jak traktor!
 
Nazad
Vrh