Oranje

Razumem da su se ljudi mučili zbog setve žita, ali sad orati zimsko i kidati mašine to nerazumem.Tek je 1 novembar. Pa lane se oralo u januaru i opet je rodilo!
ako se moze orati bolje je odraditi sada, jer kad dođu padavine bice blato a dole ce opet biti isti slucaj, jedino kad padne preko 50 litri ali kad ce to biti, a moze se desiti da se okisa do nove godine i onda ce bas biti blata do kolena
 
Kod mene isto tako. Prije par dana sam gledao kako lik "ore" sa Zetorom 3320 i nekim plugom nepoznate marke. Stavio sam "ore" pod navodnike jer zaista ne znam kako nazvati ono što je radio. Pazite, skratio je toplink do te mjere da zemlju hvata samo prva brazda dok je druga u vazduhu, ali nije to glavno. Prva brazda, tj. raonik je toliko zakošen da rovi zemlju tj. pravi kanal kao oni plugovi za pravljenje redova sa sadnju krompira. Prolazio sam tu sa traktorom i nije mi bilo jasno šta radi pa sam se zaistavio sa strane i prišao. Ne znam kako to nazvati, neko "grebanje" ili šta već, cijelu njivu (možda 1ha) je tako unakazio kao da je pripremljena za krompir, izvaljene buse, ma užas. Kad sam ga zaustavio da pitam šta radi, on mi reče da ore za kukururuz, znači zimsko oranje!!!!!!Ondje ako nešto nikne...ti kanali su duboki nekih 15cm i nešto širi od vrha raonika. Gledao sam snimke oranja sa volovima i ralom i vjerujte da je mnogo bolje izgledalo. Ja neću orati pa makar ne uzorao nikako, al onako se zaje*avati po njivi...
 
I taj komsija hoce da posije jecam al mu je tesko orati jer je odozgo vlazno 15cm, a dublje je vec tvrdo pa slajfuje pa je zato zakacio i drugi traktor. Ja imam jos da posijem 1 ha jecma pa cu prekosutra vjerovatno orati moze se orati onako nije lose samo mora biti duplak traktor. Mozda je malo kasno za sjetvu ali prosle godine sam posijao 21 novembra i nije mu nista falilo isto je rodio kao kad sam ga posijao na vrijeme.
:ppozdrav:
 
danas poorao i trecu parcelu ova je bila najsuvlja iako sam ja ocekivao obrnuto. dubina oko 25 dublje nece sve buse izvaljuje ima primeraka od 30-tak kg ali se od gore ne vidi tj. ne izgleda tako lose oranje samo sto se vidi da je i ona najsitnija mrva sto se okrunila suva ko barut a u nedelju kad sam orao prvu parcelu vise od polovine njive je fino mrvicasto tako da se moze sejati i bez drljanja
 
Данас сам поорао 1 хектар комшији, била луцерка десетак година остале ћубе са корењем дебелим ко рука, само пуца и цима.
dg2kpk.jpg
 
kod mene juce pale zadnje brazde oranja za ovu godinu. islo sporo, imt 3 spora 1200-1400 obrtaja, potrosnja prosek 17 litara po hektaru, dubina 20-25. rezultat oranje psenice odlican prosulo se sitno mogao plug da ide i preko 35cm al traktor nemoze da vuce tu dubinu, sojiste malo se grumenalo, kukuruz gde je pokupljeni zetveni ostaci bez ikakvih problema kao i psenica a gde su bili zetveni ostaci prvo je morala da radi dva puta tanjiraca jer je plug gusili ostaci, posle tanjiranja islo dobro. sve u svemu zadovoljan sa oranjem cekam da padne kise pa da krajem novembra zatvorim brazdu.
 
kod mene u stiskom kraju je suvo kao u sahari izorao 4hektara grudva do grudve gde je skinut kukuruz i to pre kisa,pokidao zatezne lance sta vise da kazem... :osmeh:Potrosnja 16l po hektaru dvobrazni imt... a gde je psenica bila slozio je brazde kao nikad.
 
Mirko67@ Ovako ne znaju da nastimaju plug i crtalo i neki koji oru po 1000 dunuma. Svaka cast . Pa nek neko kaze da IMT nema jedne od najboljih plugova.:bravo:.diklofen@ Potpisujem: Fergo 3 spora 25 cm. 1.7l po dulumu, pa da je direktno u SHELU u;vatijo prvu kap u kanistar,nece da moze, sto reko Šoić...A kamoli ova nasa loža itd...::sta:
 
Ribe su prevelike,smanjite malo.Drugarov deda orao sojište prekjuče na 2 k.j potrošio 70 litara D2 i batalio_Orao je sa 577 i 2 brazdnim IMT plugom.
 
Kod nas oranje ide onako, al da se troši nafta troši se, ispod 12 po kj nije, 577 i imt 757.2 a negde de je tvrđa zemlja ide i do 15... Ko ide 30cm i malko više taj troši i do 20 po kj...
 
Pozdrav kod mene oranje ide prilicno dobro nije suvo pre ovih zadnjih kisa nije moglo ali sada ide,imam jos nekih 3 hektara da uzorem i zavrsavam,pozdrav

---------- Poruka napisana u 18:47 ---------- Prethodna poruka je at 18:45 ----------

ko mene ide oko 15 litara po kj. na 30 santimetra dubine
 
Nazad
Vrh