Oranje

Jeste teska zemlja u Jermenovcima al sad se super ore, evo, snimak na dubini 25-28 cm
 
Ove godine ce da se "poleci " zemlja zato sto je bila susa a tek kad dovoljno nakisne ce da se ore kao nikad do sad...
 
Pa zar je toliko tvrdo ?, koja ti je bila dubina oranja ?
dubina oko 30cm a jako tvrdo na pojedinim mestima pa kad u takav deo udjem vecom brzinom.............
4lk9co.jpg
 
Danas tata orao kukuruziste, kada je stigao malo pre kuci, raonika skoro i da nema. pojeli se do pola, a spicevi kao da nikad na njima nisu ni bili.
 
Pa od cega su ,i da su od obicnog gvozdja(lepo obradjenog)nebi se pojeli.Kolika je povrsina u pitanju?
 
Moj prvi komšija (onaj što ne pričamo sa njim 40 godina) jutros otišao da ore (Ursus C355 i neki IMT plug), danas poslepodle se vraća a zadnji raonik smotan nadole pod uglom od 90 stepeni :) Pola dana ga je mlatio macolom da ga ispravi, ne znam jel uspio.
 
Ma da, mogu misliti. Macola i panj su fantastičan alat za precizno udešavanje geometrije raonika :). Mogu misliti samo od kakvog su najobičnijeg željeza napravljeni kad je mogao onako da se savije a da ne pukne (raonici kupljeni u Bijeljini na buvljaku). Kažem ti, fino smotan totalno nadole, kao u škrip da ga je stavio i motao. Baš ću da pratim hoće li ići da ore s njim ili će kupiti novi :)
 
@mirko 015 Ne znam od cega su ali su ocigledno jako loseg kvaliteta. Povrsina koju su poorali je smesna 8kj strnista i danas 4 kukuruzista. Jutros kad je krenuo bili su sasvim normalni. Pogledacu ujutru da li imaju utisnut zig proizvodjaca. Ne znam gde su kupljeni stojali su na tavanu 2-3 godine. prosle namontirani ali nisam orao sa tim plugom, tako da im je ovo sve ukupno sto su uradili.
 
POšto sam mašinske struke, dosta sam se kretao po raznim fabrikama i fabričicima ovdj eu BiH i svašta sam se nagledao. Npr, renomirana svjetska kompanija za proizvodnju čelika (da ne govorim koja) prodaje takav otpad (cijevi) koje bi inače trebale da budu od čelika garantovanog sastava i kvaliteta, da je to nevjerovatno. Svojim očima sam gledao kako se radi savijanje jedne takve cijevi na CNC mašini sa trnom. Na samo jednoj cijevi od 6m ima takvih razlika u kvalitetu čelika da npr. par metara savijanje ide savršeno i onda odjednom katastrofa, metar cijevi se bukvalno podere kao ženska čarapa. Prijatelj koji radi u toj firmi mi je pričao da od jednog paketa takvih cijevi (ne sjećam se koliko cijevi bude, ali je veliki paket) obično oko od polovine, ponekad čak i preko 2/3 ode u škart, pa to vraćaju proizvodjaču, tužakaju se, kubure...Vidio sam još gomilu takvih primjera. Kad se u industrijskoj proizvodnji fušeri sa čelicima garantovanog kvaliteta, uz koje idu certifikati, standardi i šta sve ne, zamisli samo od čega se prave kojekakvi no-name raonici za plugove?

Stvar je inače u tome što se sada najveći dio čelika (običnih, visokolegirane specijalne čelike ne brojim) dobija od otpada. Čelik se inače jednim dijelom dobija od otpada i dodaje mu se čista ruda kako bi se poboljšao kvalitet, ali pošto je ruda mnogo skupa a otpad mnogo jeftin, to se topi sve i svašta i dodaje se malo ili nimalo rude, štedi se na oksidaciji i legirajućim elementima (ako ih ima) i kao rezultat se dobija opet otpad, tj. nov materijal koji nije nizašta.
 
Nazad
Vrh