Oranje

Pozdrav svima ja sam juce orao kukuruzoviste odnosno poceo i posle par krugova ostavio sam jer nisam poneo sa sobom neki lek za nervni sistem.Plug se tolko gusio od ostatke da nisam mogao ni 10 metara da orem i odmah gusi.U pitanju je leopardov plug krivi od 14 coli.Treba tu njivu istanjirati ili paliti jer ovako jednostavno ne moze.U ritu je islo dobro kukuruzoviste ali sojiste tesko ko nikad do sad mislio sam da ce sojiste lakse ici ali naspram toga vadi grudve ogromne.Potrosnja preko 15 litara lozaka po kj:kisa::kisa::kisa:
 
Zanimljivo je što ovaj diskosni plug (tanjirača) ide baš mnogo duboko, mislim da tu ima i 25cm a po konstrukciji mi ne djeluje jako masivno.
 
ja jučer počeo zimsku brazdu orati...navozim gnojnicu od farme krava i svinja gore pošteno i odma zaorem...tako sve radim jedan dan vozim a drugi dan zaoravam...eto kako oranje izgleda, tu je zemlja čisti trokut 1 kj...


DSC00204-1.jpg

DSC00198.jpg
 
Duki kako si zadovoljan sa tvoj mali obrtac , koji skida u jednom prolazu 2x40cm ? Da li si pogresio sto nisi kupio ravnjak?
 
Ja sam super zadovoljan sa mojim obrtacem on bukvalno sve zaorava i mnogo se lakse i brze ore i nisam uopste pogresio jer je mnogo bolji od ravnjaka...da skida 80 cm u jednom prolazu....pozz
 
Imamo još 2 parcele koje mogu da se uzoru (bila pšenica) ,posle toga pauza dok ne padne kiša.Danas sam orao 2 kj koja su proletos orana kad se povukla voda.Sada izbacuje crne i masne grudve kao fudbalska lopta a negde i veće.Kad mi je pukao sigurnosni šraf shvatio sam da ne vredi više orati na silu.Završio sam parcelu pošto se pucanje desilo u predzadnjem prohodu.
Na čekanju neke ozbiljnije kiše će biti oko 50 kj.
 
Isti slučaj i kod mene.Danas probao,ide jako teško,sojište doduše malo lakše ali strnjište bukvalno vuče traktor u nazad.Dubina je u redu i može koliko god hoćeš ali grumenje koje izbacuje napolje po oranju ne liči ni na šta.Obustava do daljnjeg.
 
Kod mene u susjedstvu danas komičan pokušaj oranja. Na parceli od nekih 1000m2 (bašta) probali da oru sa R65 i IMT 610. Traktor spusti plug, krene i ide i ide a plug samo klizi gore nekih 2-3cm u dubinu. Dodje komšija i popne se na plug da ga optereti , krenu opet, ide jedva 10cm, al jedva, čini mi se da se čuje drobljenje zemlje. Dodje još jedan komšija i popne se i on, opet krene i ide par metara i traktor fino stane, gume šlajfuju da se sve puši a motor dimi kao na tractorpullingu. Tako su se silili par minuta, skontali da nema ništa od tog posla i odu. Žao mi samo što nisam snimio, no nisam se usudio jer sa jednim od tih komšija nisam dobar (to je onaj što je zapalio kukuruzovinu na jedan metar od mog sjenika, štale i garaže). Da napomenem da su obojica komšija koji su jahali na plugu teži od 100kg.
 
Nije ni kod mene puno bolje moj komsija je kupio novog imt 539 prije 2 mjeseca i odradio je oko 30 sati, a pored njega ima i univerzala 45 i prije 2-3 dana oni su uzorali 1 ha. Za univerzala je bio plug zakacen, a fergo je sljepao univerzala i tako su oni uzorali njivu ja kad sam vidio rekao sam svakavih budala ovde kod nas.
:ppozdrav:
 
Razumem da su se ljudi mučili zbog setve žita, ali sad orati zimsko i kidati mašine to nerazumem.Tek je 1 novembar. Pa lane se oralo u januaru i opet je rodilo!
 
I meni nije jasno zašto da se muče mašine ako se neće sijati neka ozima kultura. U mene nema ništa od oranje dok nebude prave kiše jedno 4,5 dana da natopi zemlju. Jer sad je zemlja čisti beton. Uglavnom traktor i plug su spremni još se čeka samo kakva obilna kiša.
 
Nazad
Vrh