Oranje

Moguce je nastelovati da se ne razlikuje visina oranja ( da ne bude bregova izmedju prohoda ) ali treba dosta vremena i strpljenja. Naravno dosta zavisi od zemlje koja se ore a i od brzine. Ali kao sto je rekao Dragan uvek ce se razlikovati boja oranja jer je drugaciji odsjaj kada se ore u suprotnom smeru. Ovako je izgledalo kod mene prosle godine u nekoj srednje teskoj zemlji.

rc1nj9.jpg
 
Jako lepo oranje,ali sto ne vuces 4 brazde?Laka ti je zemlja..... kod nas 1221 nosi 4 brazde u laksoj zemlji.
Upravu ste kolege forumasi pisao sam,teza je zemlja ,al opet ima i neka njiva sa laksom.juce kad sam ovu zavrsio otisao sam u rit da uzorem njivu,dosta je tesko islo,dubina je mozda bila tako 20 cm a bilo je vlage,kako orem tako plug sve neke kajseve izbaciva

---------- Poruka napisana u 16:29 ---------- Prethodna poruka je at 16:24 ----------

Pitanje za Kiraju i Vladu BB.
Da li vam se sa plugovima obrtačima uvek malo poznaje kad prođete gore dole tj kad vam se spoje brazde.Da ne dođe do zabune ovo su olično odrađena oranja.
Samo me interesuje da li uspevate uštelovati plug tako da se ne poznaje kad su se spojile gornja i donja strana pluga.
Kod mene se isto malo poznaje,kao i kod vas pa sam pokušavo naštelovati da se ne poznaje ništa ,nisam mogao.
Ja imam obican plug ravnjak,kod mene moze da se usteluje da sve bude ravno i lepo,al opet zavisi do zemljist,ako je pesak prva brazda ce se povuci na malu brazdu pa nece biti bas jednako,ako je lepa crnica onda ce se lepo sloziti i bice ravno.Za obrtaca ne znam nikad ga nisam koristio ali opet ko ga ima je objasnio :cao:
 
Juče i danas sam orao nekih 5ha dosta teške i loše zemlje.Opšti utisak je da je dosta zasušilo.Na nekim mestima nema šanse da ide dublje od 15cm i grudve su ogromne.
 
i mi smo orali nekih 10h,ali smo odustali...suva je zemlja,jako tesko se ore..polomio sam par srafova na 4 brazni plug...:D
 
danas sam promenio parcelu i mogu reci da sam se posteno napatio, negde ide lepo a vecinom nece bas duboko i izvaljuje buse znaci suvo je dosta al je plug izdrzao. sutra se selim na trecu parcelu
 
Nazad
Vrh