Oranje

данас поорао 1 ха залединчена њива има бар три године, у питању је гајњача, доњи део иловак, у гајњачи се просипа, а у иловаку цепа, има влаге, данас сам видео 10ак трактора што је код нас реткост обично само ја лудак витлам по њивама, а остали ту и тамо понеко :haha:

после је ишао одмах сетвоспремач и испало је супер
 
Juče sam poorao parcelicu od 0,16 ha. Bila je pšenica, strnište poprskano totalom, ugareno na 20-ak centimetera, podrljačeno a onda izvučeno 10 prikolica zgorelog stajnjaka. Išlo je nekih 30-cm.(jednobrazni oltov alkar) bez problema i mislim da sam razbio plužni djon. Nije moja njiva, zakup...
 
i ja sam danas malo orao ide sasvim solidno dubina nesto preko 30 cmView My Video
2a85edu.jpg
 
Uslovi za oranje su uzasni,tako da sam zadovoljan kako je poorano.Gornji sloj zemlje vlazan od kise koja je pala a dole trvrdo kao beton,samo slajfuju tockovi.
 
Imao sam ja malog obrtaca za rakovicu. Bilo je to jedne godine kad sam iso kuci na prinudni odmor (nisam imao posla) . E te zime sam ja probao obrtac na Rakovicu 60. Rakovica je imala 36god , a obrtac bar duplo vise. Imao je klirens nizi nego lemind i nije spadao u plugove koji oru duboko. Mucila se rakovica snjim, na 20 cm jedva ga vukla. Zato sto su mu daske bile dosta uvijene i lepo je okretao zemlju i imao je predpluznike. Bio je dosta duzi unazad nego Lemind i to je stvaralo ogromno opterecenje na hidraulik i posle kraceg vremena puko mi dihtung poklopca i gumica. Mozda bi bolje bilo da sam imao tocak, ali ni tada nebi mogao da ore duboko , jer Rakovica nije sposobna za obrtaca. Njega je vukla 3com sporom na 20cm , a Leminda 1vom na 30cm i lemind je imao veci zahvat.


Moje misljenje je da nemoze Rajka da vuce obrtaca. Ali vec Rakovica 76 ??
 
Isao danas da ustelujem plug, i malo se "zaorao"...Skinuo sam 6 kj, totalno neplanirano. Nije skoro islo ovako lepo! Na 25 cm sam isao 5 brzohodnom (MTZ 820, i V&N L 950 2x40). Potrosnju nisam merio tacno, ali tu je oko 11 l/kj. U petak nastavljam, ali 3x35
 
Nazad
Vrh