Oranje

pa onda je jos dosta dobro i ispalo to oranje... :ppozdrav:
 
То ми је најбоља земља, има мало песка па је лака за орање. У мојим њивама нема камења, имам две њиве где има више камења него земље и то оног љутог кремен камења и још такозваних "становника" огромних стена које мој деда са браћом није успео да извади, зато их не орем. Орао сам комшијама такве ледине и пуне су камења, старе међе, остаци зидина, надгробни споменици има свашта. Иначе Њиве без камења код нас су реткост.
 
Milina za oranje.Kao da vozih po tepihu u sobi.Najviše volim da orem stara lucerišta baš zbog ravnine i udobnog oranja.
 
danas poorao 6kj,jako je tvrdo,dubina oko 30cm a potrosnja 20l/kj
282hxc9.jpg

2v83c6w.jpg

s6q5cg.jpg

 
@ratko
aaaa video sam te :ppozdrav:
ja i tata probali danas da oremo i odemo na suncokretiste,kad smo krenuli a ono ko da orem kaldrmu,trese se plug trese se traktor ,tesko strasno ko da nije pala kisa,obisli 3 kruga i batalili da se jos nesto ne polomi,posle odem na drugu njivu na strnjiku kad ono tamo vlazno i sitno,oralo se jako lepo i lako
 
Danas isao da vidim kako neki lik ore u ravnici, njiva prekrivena kukuruzovinom, plug je IMT610 a traktor IMT560. Naizgled je jako lijepo ali do nekih 15cm. Nisam mogao da vjerujem svojim očima koliko se plug trese, išao sam pored pored pluga i držao ruku na njemu i vjerujte da su vibracija tako jake da ruka brzo utrne. Što se kukuruzovine tiče, svakih desetak metara je stajao, dizao plug i svlačio gomilu, cijela njiva je prekrivena velikim pravilno rasporedjenim gomilama kukruzovine. Pojma nemam šta misli raditi sa onakvog oranja, nit se to može popaliti, nit pokupiti. Užas.
 
Orao sam strnjiku i ide nekako ,na 23-25 cm ,dublje vadi grudve.Komšijina jedna brazda suncokreta je bila u moju zemlju, e tu se sve trese ,vadi grudve,plug šeta ...
 
Danas razorao detelinu.Išlo nekako, ali kad sam počeo da drljam....prvi prohod, bilo me po celoj kabini, samo ne u sedištu.
Obišao 4 puta drljačom,sutra sejemo žito.Sreća nije bilo mnogo samo 0,5 KJ.
 
Moj matori danas bio da proba da ore,uzorao 1,25 k.j suncokretiste i vratio se...Kaze ima gde ide lepo a ima gde izvaljuje,cekamo jos koji dan pa ce mladji to da odradi...
 
danas orao kuruzoviniste,dubina oko 26-27... nakislo do nekih 20cm a ispod suva zemlja potpuno!islo je dobro,malo je tvrdje kud je prolazio kombajn,sve u svemu nije lose!potrosnja malo ispod 15l/kj!
 
I ja sam orao danas kukuruzište na jednoj od najtežih zemlji koje imam.Suvlje je nego što sam mislio.Na 22-24cm bi se lepo oralo ali na 30cm ide jako teško.Treba sačekati još koji dan da vlaga svene u dubinu.
 
Ma da duva duva ali ipak ne treba siliti.Na boljem zemljištu čujem da se lepo ore.Sutra tamo bacam veštak pa će se i to prekosutra proveriti.
Otkazano bacanje veštaka.Oduvaće mi traktor u jendek pa ne smem ni da idem.
 
Poslednja izmena:
Kod mene je ovih dana palo rekordnih 15 litara.Od sinoć duva vetar i još nije stao tako da ću orati čini mi se na zimu oko Svetog Jovana.
 
Ja sam juce poceo zimsko oranje ide jako lepo do 25 cm ispod toga vadi grudve,danas nastavljam.Potrosnja 13l po kj.
 
Nazad
Vrh