Oranje

ovo je specifican potez uz neki kanal, tako da nije merodavno sto se tice samog tipa zemljista , jer je breg a tu je dosta lesiviranog cernozema sa dosta primesa peska, kad se izadje uz breg situacija je malo bolja sto se tice kvaliteta samog zemljista ali je i tvrdo u PM, nece plug u zemlju na pojedinim mestima, a i izvaljuju se grudve ,doduse ovo je Vogel pa na njemu manje zato sto mu je napadni ugao raonika manji pa vise podseca zemljiste.

 
Poslednja izmena:
zeljkoo@ , sta bi bilo da je brzina veca? Sigurno znas odgovor zasto nije veca. Ipak vrsta zemljista nije ''bas uvek'' kriva.
 
zeljkoo@ , sta bi bilo da je brzina veca? Sigurno znas odgovor zasto nije veca. Ipak vrsta zemljista nije ''bas uvek'' kriva.
nije moguce orati brze jer je zemlja suva i teska,ovo oranje koje sam ubacio to je u jednoj relativno lakoj njivi za obradu ali ove godine kisa nije pala i sada traktor i ja placamo cenu. a postoje njive koje moram orati 2sporom i blokada ali to je bas teska zemlja ali ja nezelim da to uradim lose,orem maksimalno duboko kao i svake godine jeste da ode vise goriva ali sta mogu.sto se tice zemljista postoje njive koje mozes orati drvenim plugom imam osecaj da bi i ja mogao da ga vucem ali ja nazalost nemam takvu njivu.:osmeh:
 
''Nije moguce orati brze jer je zemlja...'' citirao sam. Kako da ti kazem bas direktno, a da pogresno ne shvatis? Evo pokusacu : Jedna poslovica kaze ''dok ne osta ne bi dosta''. Sa 539 i tim plugom bi se uzoralo, do duse tesko i vrlo lose, ali sa jacim traktorom ili "manjim'' plugom''? :sta:
 
''Nije moguce orati brze jer je zemlja...'' citirao sam. Kako da ti kazem bas direktno, a da pogresno ne shvatis? Evo pokusacu : Jedna poslovica kaze ''dok ne osta ne bi dosta''. Sa 539 i tim plugom bi se uzoralo, do duse tesko i vrlo lose, ali sa jacim traktorom ili "manjim'' plugom''? :sta:
ovo je plug imt754 tako da oranje sa imt539 pada u vodu,on moze samo da nosi do njive ali da ore u ovakvim uslovima to nemoze,provereno.ja sam ovo orao rakovicom i to sve na jadnu stranu polako trecom sporom i blokadom,bilo je tesko i ako bi probao brze plugovi odmah izlaze iz zemlje ali uradio sam ga dosta dobro,dubina oko od 30-35cm. tacno je da bi bilo lakse sa manjim plugom mozda 755 ali je ipak kvalitetnije oranje sa vecim plugom a kada vec orem sve na jednu stranu onda nema potrebe da koristim male plugove.veruj mi nije ovo pesak,ovo je neka teska zemlja postoje neke njive koje nemogu da se oru dublje od 20cm.nemozes im nista jedino gusenicar.a ova godina je specificna jer nema kise,da je bilo kise nebi bilo problema.

---------- Poruka napisana u 09:19 ---------- Prethodna poruka je at 09:14 ----------

http://youtu.be/UbY6UV5OMTI evo jos malo oranja.
 
Kukuruzišta idu sasvim lepo i lako na nekih 25cm.Ali odem danas kod kolege da uzorem strnjište na kome od letos ništa nije dirano,a napravili put preko njive.Ljudi moji ja težeg oranja odavno nisam imao.Tu gde je ugaženo i očekivao sam da će zapeti ali cena njiva nisam verovao.Nije da se izvaljuju sante nego jednostavno zemlja sabijena.Dignem plug i pipnem vrhove raonika oni vrući.To u kukuruzištu nisam primetio.
 
mi smo sad batalili oranje,opet smo otisli na suncokret koji smo poceli odma posle kise,kad ono sad jos gore,daske se ugrejale ko da su kod kovca a ne u zemlju

---------- Poruka napisana u 13:38 ---------- Prethodna poruka je at 13:33 ----------

@vlada bb
nekak mi deluje sporo za rusa 130ks sa 3 brazde.
ko god misli da moze brze na ovim njivama sto sam orao neka dodje da proba pa ce da vidi,za probu imam lepu njivu:osmeh: ovaj moj rus moze brze,snage ima dosta,ali polomicu plug i sta cu onda
 
Ja sam prekljuce orao strniste na dubinu 25 cm ide solidno, ali dublje bi vec bio problem. Zemlja je poprilicno sitna i traktor lako vuce, u pitanju je kombinacija imt 560 i mali plug 755. Danas je tata otisao da ore kukuruziste, utiske cu cuti veceras.
 
Prosle godine sam komsiji orao njivu od pola hektara Rakovicom 65 + IMT-755. Kakvo je to bilo mucenje ne mogu vam opisati. Lakse ide Rakovica sa 757 nego sa 755 i to zbog kose vuce.
 
Taj plug je kacen za 542 kad ide u ispomoc . U toj kombinaciji je super. Kad ga kacim za 560 mora jako dobro da se usteluje da nebi bilo kose vuce, za to se cale uverzirao nasteluje ga u toliko, meni treba malo vise vremena i proba :). Meni se strasno svdja kako taj mali plug poore samo moraju da se uklone zetveni ostaci. Za 560 je 757 velik mora da se ide 3. Sporom(imao sam nekog regenta 2x14), 756 je najbolje resenje. Ja sam u potrazi za sto duzim i visim plugom 2x12 samo nikako da nadjem nesto sto mi se svidja.
 
Zemlja je slivena u doljama pogotovo i Torpedo 7506 uspori kad oseti nisko sa dve brazde,zato sto je zemlja crnica,teska ali nije to bas toliko tesko...Ide nekako,gde lepo gde malo teze u sustini dobro je.Prosla godina je bila laksa za oranje,zemlja bila vise otpustena i lakse se oralo...barem se meni tako cini.Dubina oko 30 cm
 
Nekoliko dana sam u oranju .Ima svašta ali ide nekako.Juče sam probao tulajište pa je gušilo.Premestio sam se na strnjike a ralekiraj je prešao parcelu gde je bio kukuruz tanjiračom .Danas to ide bez problema.Na snimku se vidi kako je gušilo pre tanjiranja.
Evo i koje slike








Na 24,5 kj do sada uzoranih potrošio sam 330 l dizela ili 13,5 l/kj.Obzirom da delovi parcele koji su bili pod vodom idu teško ,nije neka potrošnja ali nije ni neka dubina (negde ide i preko 30 a negde 15 cm)
 
Nazad
Vrh