Oranje

pozdrav ljudi .dali je isto kad sa tanjiracu od 20 diska predjes triput njivu.to je isto kao da si orao sa plug.sta mislite.mislim za psenicu i ovaz tu da sem?
 
Tanjirača sa 20 diskova (radi se sigurno o nošenoj) je previše lagana za trenutne uslove, mada za pšenicu i ne treba neka posebna dubina. Ne znam kakvo ti je zemljište, ali ako je neko lagano, bolje bi bilo da uradiš jedan prolaz tanjiračom, vidiš kako ide (dovoljna dubina i da ne vadi buse) i posle jedan brz prolaz spremačem ili drljačom (zavisi šta imaš), oni bi bolje usitnili zemlju uz manji utroršak vreman, goriva a i priprema bi bila bolje, znamo kako male tanjirače ostave neravno iza sebe, posebno ako se ide brzo, a to dovodi do neujednačene dubine sjetve pšenice (negdje bi išla preduboko a ona to ne voli nikako!).
 
pa teska zemlja.nosena tanjiraca. a kako bi bilo da gu stavim 100 kila teg na njo sta bi tad bilo?
al mu to dodje na tri prohoda al moz 10 santima duboko da ide sa il bez teg?

fala na savetu:ppozdrav:
 
Rodjak je orao prije par dana sa MF 363 i obrtac neki ogromni i zemlja je jako suva ali to je za jecam oranje a izgleda da nea oranja do prvog snijega ili jake jake kise koliko je sada suvo!
 
Izgleda ista situacija svugde.Povrsinski sloj nakvasen ,a dublje i dalje kao beton.Trebace jos padavina da bi se zemlja koliko toliko dovela u normalu.
 
Danas na ulazu u Bijeljinu ogromni John Deere serije 8 (ne znam tačno koji model, nisam mogao da vidim broj iz auta) priprema zemlju za sjetvu pšenice sa nekakvom ozbiljno, al ozbiljno velikom tanjiračom. Mislim da kopa sigurno 20cm u dubinu. Na par njiva na relaciji Ugljevik-Bijeljina-Dvorovi sam vidio uzorane njive (male parcele), al sve slabo i ne ličini ninašta, brzde krive, neravne, džombaste, buse kao fudbalske lopte.
 
ja sam sinoc od 12 jutros do 6 oro sa 575 i plug lemind 3x10 za zito dubina oko 20 cm oranje ispalo extra iso sam 1 brzom a negde i 2 brzom uopste nije ugazeno skinut kukuruz pre 5 dana veceras idem da skinem 2 ha pa spavanje
 
Ove godine će izgleda za razliku od prošle oranje biti lako samo da padne 1-2 dobre kiše.Ljetos nije bilo padavina i zemlja nije ni prilikom berbe ,žetve ugažena.
 
@Tamara mora da si resio da spremas zemlju za luk pa da bude sitno... Ja sam juce poceo,jednom prosao tanjicarom odmah posle oranja i sad drljacom 2 puta,lepo se ucinila...
 
Poceli oranje kukuruzista za psenicu, dubina oko 25 cm , ide solidno, mestimicno je dosta ugazeno Rus 820 ide 9,5 km h u petoj zec na 1700-1800 obrtaja motora, za divno cudo dima nema od kad sam zamenio dizne :osmeh: (plug Vogel L950 2 brazde) .

Preko puta njive parcela od 100 hektara i u njoj Fendt 936 Vario i Horsch Tiger MT , malo se vozao , hteo da snimam ali crkle baterije na kameri.... :zli::zli::zli::zli::zli:
 
Danas opet isao sa budakom u njivu da provjerim stanje posle ove poslednje kiše. Nakon prvog udarca iz zemlje sam izvalio grudvu veličine fudbalske lopte. Kada sam nju uklonio, kopao sam do dubine od oko 30-35cm. Sve do dole je vlažno ali kada sam grudvu razbio, unutra je suva kao barut. Probao sam na još 4-5 mjesta po tom polju i svuda je isto. Vlaga je dakle prodrla dosta duboko, mislim da silazi kroz pukotine koje prekrivaju zemlju. Problem je u tome što vlaga jednostavno ne može da prodre u same buse - potrebno je još mnogo, mnogo kiše da prvo sasvim napuni pukotine pa tek onda da prodre i u buse. Stvarno sam se razočarao danas, mislio sam da se može krenuti sa oranjem jer je pala solidna kiša.
 
izvinite ako sam pogrijesio temu htio sam da istanjiram parcelu gdje mi je bio kukuruz i hocu da posijem jecam, e sad me zanima da li se smije tanjirati i kukuruziste i strnjiste mislim da li se samo tanjira za jecam,psenicu ili moze i za kukuruz
hvala :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh