Oranje

To si potpuno u pravu moji rodjaci mimauju dva obrataca i oru samo tako po vrljavim njivama jedan je 2x14 a drugi 2x16 i prinosi si su stvarno veci!
 
Ode ova rasprava daleko, a covek samo pitao sto mu plug ima kosu vucu.A po mom misljenju ovo je sasvim solidan plug i ja bih bio srecan da mogu bar njega da priustim.A na zapadu ako se ne koriste ravnjaci pa zasto se onda proizvode,i sto se tice,,jorgana"sto ga je pomenuo kolega @panonstib tu je sasvim u pravu i ne treba nama niko da nam soli pamet sa nekoliko hiljada kilometara razdaljine o tome sta i kako treba raditi.
 
E kad bi plug(obrtač) određivao prinos ja bih prodao i sejalicu i ciklon i prskalicu i za sve pare nakupovao koje kakvo uvozno gvožđe(smeće) u vidu plugova obrtača.
 
@Mitar88

Pa da, znaš i sam kakve štete na polju pravi razorica, kanali, neravnine kad se uzore ravnjakom, npr pola na jednu a pola na drugu stranu. Tu se skuplja voda, truli sjeme, javljaju bujice kad padne jaka kiša i još bezbroj problema, remeti sjetvu jer kad sijačica naidje u takav kanal dio sjemena ode preduboko a dio preplitko, kad kosiš na takvoj njivi kosačica udara u zemlju...bezbroj stvari. Poneko polje se i može uzorati na jednu stranu pa je oranje ravno, ali kad desetinama godina oreš njivu na jednu stranu počne da je se javlja značajan bočni nagib i još bezbroj problema, pa kad ti komšija radi isto to onda se na medji pojavi razlika u nivou izmedju njiva često veća i od jednog metra - kod mene u selu svake godine bude par prevranja traktora kad ljudi oru kraj takvih medja. Ja imam takav problem na jednoj njivi gdje je razlika u visini dvije susjedne parcele 1.3m! Uzorati pored takve medje je stvarno ozbiljan problem i stvarno opasno jer npr sa 539 mogu da orem samo nizbrdo na tom dijelu pa moram ići sasvim blizu ivice. Komšija sigurno 30-40 godina odorava na tom mjestu pa je napravio pravi kanal. Stoga sam nabavio Eberhardt ravnjak plug (imaju njegove slike na odg. temi) kojem se obje brazde mogu pomjerati 1.2m lijevo-desno. Zamislite kakva je to situacija kada jednu parcelo od 0.5ha moram da orem sa dva različita pluga?!

Sve to ne djeluje posebno značajno, ali kad se svi ti problemi skupe, može mnogo da ošteti prinos. Blago vama u ravnici, vi tih problema nemate.
 
Dosadan ja ili ne , ja znam kakve sam ja muke patio , sa ravnjakom , rakovicom 60 itd. Ja ne zelim da vredjam niciji plug.

Sacu da procitam sta je cici napisao. On mi trazio germinator i onda kad je kupio RD. Germinatori su nove masine i za svajcarce , i oni tek sada pocinju da ih kupuju. kao i novu generaciju tanjiraca. Ali ipak ne vidim nikoga da je ostavio RD .
 
Pa u jednoj njivi do mene od toga rodjaka ima medja koja je nastala oranjem sa ravnjakom i visoka je 1.5 m a kada je covjek kupio obrtac em nema kanala,nema razorica,ne pravi medje ma sto puta lakse a i boljji su stvarno prinosi jer ne lezi voda vec se ore tako da moze da odidje ma milina je orati sa obrtacem jedinna stvar kod obrtaca je tezina a isti je zahvat MF 355 nosi 2x16 tezak oko 900 kg sa tegovima naprijed i nije mu bas svedno po brazdi ne stoji na prenjim tockovima ali ia to je dobro jer oni ne mogu da nece u tesku zemlju!
 
данас ћу да пробам да разорем једну парцелу која се дужи низ година не ради, да видимо да ли ће моћи да се спреми за сетву тритикала
 
Nisam ja reko da su novo otkrice , nego se dosada nisu masovno koristili. Kao ni plugovi obrtaci kod nas u Srbiju.
 
Danas probao orati,kao da sam bio u kamenolomu.Njivu kao da je neko betonirao:osmeh:
A orao sam pre par dana nekako je i islo 10-15cm a ispod toga kao da su stene.Bolje i da ne sejem,dzabe samo trosenje goriva i truda.E ako padne kisa prekosutra ce mozda i bude nesto malo bolje:ppozdrav:
 
Zrenjaninac ti ores kao Zdravko sto peva. Ne zna se ko je bolji da ti u oranju ili on u pevanju. I Severina je dobra. A izvini dal je ovo obrtac ili ce meni cini.
 
zrenjaninac svaka ti cast ti brate ores sa nov traktor i sa nov plug. Ali uvece kad stignes kuci nisi umoran kao nekada kad si orao sa stari traktor i sa plug ravnjak.
 
Nazad
Vrh