Oranje

Kod mene niko nista ne sprema za setvu,svi cekaju na malo vlage.A kad se uzme u obzir da preko 80% traktora su 533 i 539 "predratne" proizvodnje,onda je i razumljivo zasto cekamo malo bolje vreme za ovu obradu.
 
Za vikend najavljuju kisu,zavisno od padavina krenucemo sa pripremom zemljista.Samo da padne valjano,mi skoro da ne znamo za kisu preko 80 dana.
 
što se mene tiče ore se odlično i ja nemam šta da se mislim.
[video=vimeo;30021015]http://vimeo.com/30021015[/video]
 
ja danas iso obrazdio samo izvaljuju se buse skroz lose cekam kisu,a jedan kralj kod mene u selu oro sinoc sa zetorom 12145 3+1x25 i so 2 brzom otkinula mu se zadnja brazda on nije ni osetio tek sledeci krug je vido u brazi kaze vidim ja ide lakse ali oranje mu je ravno k......
 
Hahahha, tako je moj otac nekad davno, prije rata, slomio Batuje 2x10" plug...orao kraj medje, naišao na neku žilu i plug pukao kao ledenica. Isto mi pričao, kaže nešto traktoru laknu, ide oranje samo tako dok se nisam okrenuo, ono jedna brazda ostade :).
 
I kod mene ide odlično.

IMG20111010_005.jpg

(patika broj 46)
 
Naravno da hoće, samo mogu misliti koja je to patnja bila za traktor (koja je to mašina inače orala?) a ni plugu nije bilo jednostavno. Prije mozda mjesec dana jedan komsija je probao da ore strnjik i islo je "nekako", isto ovako je izgledalo, baš grudve ogromne. Zanimljivo je što se zaista čulo drobljenje i pucanje zemlje. Obisao je jedan krug i odustao, sreća pa mu traktor nije jači, inače bi polomio plug (traktor je Zetor 3320 a plug je neki italijanski bivši obrtač 2x16", samo mu skinute gornje dvije brazde, vlasnik ga dobio džaba kao i traktor i odmah skinuo dvije brazde jer nije mogao nikako da ga nosi).
 
To je već u redu, pomislio sam da si orao sve pa se začudio. Mnogo kiše će trebati da se zemljište dovede u red. Ja juče ujutru išao sa budakom u njivu da vidim dokle je vlaga došla (dva dana je padala neka slaba kiša), zabio budak i taman se obradovao, nekih 15cm vlažno, zabije, drugi put kad šipak, ispod i dalje beton. Trenutno bi se mogla sijati pšenica ali samo kada bi se priprema odradila nekom teškom tanjiračom, ali takvu na ovom kraju nema niko (sem jednog gazde a on nema traktor da je vuče kako treba), oranje jednostavno nema smisla.
 
Trebaće bar 25-30l.-m2 da bi se moglo orati.
Posle 9l. koliko je palo kod nas,danas probao orati i vratio se kući.
Beton,kao da nije ni padala.
Sad ko lud šetam po avliji,'vata me nervoza.
Imam vremena a ne mogu da radim.
 
Nazad
Vrh