Oranje

Ako ces da tanjiras za jecam kukuruziste,moze ako je tvoja tanjiraca sposobna da pomesa zemlju sa ostacima kukuruza!
 
Mora biti prilično teška, dakle najbolje bi bilo ako ti je tanjirača vučena, pa da je potpuno spustiš (digneš točkove) i gas (što brže, to bolje). Kod mene jedan komšija probao da udesi tako njivu gdje je bio kukuruz a kukuruzovina popaljena. Nažalost, probao je nošenomod 20 diskova i nije ništa napravio.
 
Današnje oranje. U površinskom sloju od oko 25cm ima vlage ali je dublje dosta tvrdo ali ide i bolje tvrđe nego po snegu i mrazu.

 
uzecu drugovu tanjiracu 24 diska vuceno-nosena razmak je oko nekih 25 cm izmedju diskova vukao bi je sa landinijem 9880 stim da ima brda trebalo bi da moze probacemo pa cu vidjet :ppozdrav:
 
Zrenjaninac
user-online.png
jel ti navika da drzis ruku na volanu ili vuce traktor u neku stranu?
ja sam danas probao da orem kukuruziste i tvrdo je u p,m.traktor moze da vuce ali plug nemoze da izdrzi,pucaju sigurnosni srafovi,tako da dok nepadne kisa:pecanje:
 
Danas gledao 2 oranja, odnosno pokušaja istog. Na jednoj parceli, u ravni, Zetor 7745 vuče neki moderan trobrazd plug i ide kao puž, dok se plug trese kao da ga vuče kroz kamenje. Na drugoj parceli, Ursus C-360 (onaj sa snimka branja kukuruza) vuče 2x12", traktor vuče sasvim solidno ali plug ne ide ispod 15cm i izvaljuje gromade dugačke i po 30cm. Jednu sam pokušao da polomim nogom, udarao sam je čizmom, skakao po njoj al ništa, kao kamen. Uzorao je tako parcelu od 1.5ha, hoće da sije pšenicu, al pojma nemam kako će onaj užas dovesti u red. Tanjirača tu ne može ništa, drljača svakako, a on nema ni frezu, ni RD ni tiller, mada čisto sumnjam da bi i te mašine mogle nešto uraditi, bar u granicama rentabilnosti. Žao mi je samo što nisam mogao da slikam, baterija mi se ispraznila od snimanja ranije.
 
Danas gledao 2 oranja, odnosno pokušaja istog. Na jednoj parceli, u ravni, Zetor 7745 vuče neki moderan trobrazd plug i ide kao puž, dok se plug trese kao da ga vuče kroz kamenje. Na drugoj parceli, Ursus C-360 (onaj sa snimka branja kukuruza) vuče 2x12", traktor vuče sasvim solidno ali plug ne ide ispod 15cm i izvaljuje gromade dugačke i po 30cm. Jednu sam pokušao da polomim nogom, udarao sam je čizmom, skakao po njoj al ništa, kao kamen. Uzorao je tako parcelu od 1.5ha, hoće da sije pšenicu, al pojma nemam kako će onaj užas dovesti u red. Tanjirača tu ne može ništa, drljača svakako, a on nema ni frezu, ni RD ni tiller, mada čisto sumnjam da bi i te mašine mogle nešto uraditi, bar u granicama rentabilnosti. Žao mi je samo što nisam mogao da slikam, baterija mi se ispraznila od snimanja ranije.
ti ces prekopati celu njivu sa tim budakom neces morati orati:haha:
 
Upravo sam saznao od prijatelja preko fejsbuka da je lik koji mi je prošle godine uslužno orao (i napravio sra**e) uspio da polomi plug. Plug je neki mnogo masivan 2x16", ne znam marku (ima cjevasti ram, možda neko ima ideju?) a traktor je Massey Ferguson 274 sa prednjom vučom. Orao je na parceli gdje je bio kukuruz, kukuruzovina popaljena, i po svom običaju je "gonio" mašinu do besvijesti. Traktor je izdržao ali je pametniju u tom trio (plug) popustio, prijatelj kaže da je plug totalno uništen, ram se prvo jako iskrivio a potom sasvim prekinuo tako da je zadnja bradza ostala zabodena u buse (a krenuo je da ore na 30cm izgleda, parcela je velika nizbrdica a on je orao nizbrdo, pa se zaletio). Po svemu sudeći, plug je završio svoju karijeru. Ako uspijem da nabavim slike, obavezno postavljam, al ne vjerujem da ću uspjeti da dodjem do njih jer nisam dobar sa tim likom koji ga je polomio.

@rus82

Nisam danas ništa isprobavao, razbacivao sam djubre i čistio medju pa sam gledao šta ljudi rade na susjednim parcelama.
 
Ja čekam četvrtak kad su najavili padavine u celoj zemlji pa da probam oranje za žito na dve parcele, na jednoj njivi mi je bio kukuruz a na drugoj soja, a kako mi je jedan poznanik preneo strnjište i sojište se očajno oru a kukuruzište odlično (kod nas).pa sad će mo videti.
 
Ja sam juce orao njivu od 1,5 hektar komsiji sa njegovom rakovicom i plugom IMT 755 v.k. ja mislim i ide dobro zemlja se sva prosu,rasipa se nenormalno sutra cu tanjirati i sijati psenicu i jecam ako Bog da.
 
ovo je moja kombinacija za zimsko oranje osim kada orem za repu, tada skidam zadnju brazdu. Plug je l-950 na 35 cm, traktor je rus 820 od 9 godina.
16102009_004.jpg
[/URL][/IMG]

imam one uze gume na rusu i interesujeme kako su drugi vlasnici podesili ovaj plug? konkretno me interesuje ovo:
\
DSC01908.jpg
[/URL][/IMG]
Primetio sam da mi malo zabrazdjiva u neorani deo pa mi je desni spaner zategnut.
Predpostavljam da je ovo tema i za deo o orenju ...
pozdrav
 
@gm80 Sto se tice podesavanja pluga imas veoma dobro objasnjenje od clana Dukej u temi Plug-osnovna tema,a po slici vidim da ti je kolenasta osovina izbacena previse u levo(u pravcu kretanja pluga).
 
Od 5-6 uvezenih preobrtača samo jedan LEMKEN je u funkciji i znam da je dobro plaćen. Vlasnik je jedan naš član, moj komšija. Kupio ga mu je otac u Švajcarskoj. Svi ostali su krkleme za na kilo u otpad.
Mislio sam na moje i susedna sela.
 
Vući ravnjak od npr 2x12" ili obrtač od 2x12" je potpuno isto, zahvat je isti, samo je razlika u masi a to nijednom današnjem traktoru nije neki problem. Ja moj 2x12" mogu nositi i sa IMT 539, diže ga lako ali naravno ne može orati s njim jer ne može vući 2x12 zbog teške zemlje, a gledao sam snimke gdje u Njemačkoj neki Fendt od 35-40KS star sto godina vuče isti plug kao moj bez ikakvih problema-zemljište je naravno veoma lako.

Ja sam obrtač nabavio zbog često veoma nezgodne konfiguracije zemljišta - njive nisu ravne kao kod vas već su nepravilnog oblika i imaju i uzdužni i poprečni nagib. Sva polja koja imam su značajno "unakažena" oranjem ravnjakom. Jednostavno, neke od njih se ne mogu orati uzbrdo, pa se godinama oru na jednu stranu ili po pola na dvije strane i to dovede do pojave još gorih neravnina, razorica i kanala na njivama. Tu vam ne pomaže nikakvo znanje iz oranja jer postoji samo jedan način da se ore - nema nikakvog izbora. Obrtač (i odgovarajući traktor) sam nabavio da bih mogao da orem kako treba i da imam mogućnost da prvo u narednih par godina poravnam polja koja su već iskrivljena, a potom da orem jedne godina na jednu stranu, a druge na drugu, tj. da na na jednoj njivi nemam oranja na dvije strane. Da su mi sva polja ravna kao kod vas, obrtač mi ne bi posebno značio (jeste da bi pojednostavio posao, ali ne bi bio izričito potreban) a ovako se jednostavno pojavio kao nešto neizbježno. Imam malo zemlje pa moram da se trudim da je iskoristim i pripremim na najbolji mogući način, a oranje je daleko najvažnije u svemu tome. Prošle godine sam platio uslužno oranje jer nisam mogao orati sopstvene njive. Jednu je orao prijatelj i prinos na njoj je bio rekordan. Drugu (1.5ha)je orao debil (prijatelj je bio zauzet) koji je do te mjere unakazio i tako loše uzorao da je prinos bio 30% manji uprkos djubrenju i punoj agrotehnici koju sam primijenio na tom oranju. Zbog toga sam, kao što Dragan kaže, uprkos više nego lošoj situaciji odlučio da nabavim mašine koje će mi omogućiti pravilnu obradu u već opisanim specifičnim uslovima.

Ravnjak ili obrtač - to je jednostavno stvar izbora koji zavisi od uslova i konfiguracije tla. U ravni se može i bez obrtača (mada je naravno jako dobro imati i takav, ako se može), kod mene u brdu se pokazalo da zaista nema smisla raditi bez njih.
 
Nazad
Vrh